Babcock píše historii, ale chválu odmítá

Přidal  Roman Blaha   do  , ,      4. 10. 2016 11:40     Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Babcock píše historii, ale chválu odmítá  

Už před turnajem platil za jednoho z nejuznávanějších trenérů současnosti, triumfem na Světovém poháru se pak kouč javorových listů Mike Babcock zapsal do historie zase o něco výrazněji. On ale veškerou chválu odmítá a názory, které říkají, že je nejlepším trenérem na světě, mírní se slovy: „Nenechávejme se unést…“

Svůj historický zápis může zlehčovat, jak chce, nikdo už mu ale neodpáře, že je prvním koučem, který dokázal s týmem vyhrát Stanley Cup, zlatou olympijskou medaili, Světový pohár, mistrovství světa i juniorský světový šampionát.


Sledujte NHLnews také na Facebooku a Twitteru.


Mnoho expertů i hokejových fanoušků se tak logicky ptá: v čem vězí tajemství jeho úspěchu? „V dobrých hráčích,“ vypálí bez váhání jednoznačnou odpověď Babcock. „Loni jsem v základní části NHL skončil po dvaaosmdesáti zápasech jasně poslední, takže jsem byl ten nejhorší hokejový kouč. Nenechme se teď tedy unést. Tohle byl jen jeden dobrý měsíc,“ odháněl pochvaly, které k němu směřovaly ze všech stran.

Znamená to tedy, že by nabušenou kanadskou soupisku dokázal dovést k titulu kdokoliv? Hráči si to nemyslí. „Trenérský štáb má na úspěchu týmu velký podíl. Je to o herním systému, o respektu, který vyžaduje, o jeho přístupu ke hře. Mike je velmi inteligentní hokejová osobnost. Můžete se toho od něj hodně naučit,“ myslí si Logan Couture. „Chce vyhrávat stejně jako my,“ říká Corey Perry.

Třiapadesátiletý kouč je znám jako mistr taktiky. Další předností úspěšného stratéga je také jeho silný hlas. Když Crosby a spol. dorazili na první trénink před turnajem, každý přesně věděl, kde má být a co má dělat. Babcock to označuje jako „byznys-přístup“. Čas je vzácný a není možné jím plýtvat.

„Když mluví, nechce mluvit zdlouhavě. Prostě přijde a předá jasnou zprávu. Je velmi přímý, jde rovnou k věci. Chce, abychom pochopili, jak nám konkrétní věc pomůže a proč nám pomůže. Velmi snadno si získá vaši pozornost,“ popisuje zvyklosti kouče John Tavares.

Babcock přiznává, že sebevědomý hlas přichází s výhrami. „Čím víc vítězíte, tím více cítíte, že vyhrávat můžete. Každý další úspěch vás činí jistějšími a klidnějšími, začnete si věřit a cítit se v té roli pohodlně,“ říká. „Chci, aby bylo jasno. Bavíme se až příliš o mně. Ale kouč vždy potřebuje hráče,“ zopakoval Babcock, že za úspěchem stojí především ti, kteří jsou na ledě.

John Tavares mu však oponuje. „V minulosti už byla spousta talentovaných týmů, u kterých jste očekávali, že budou úspěšné, a nebyly. Museli jsme se všichni naladit na stejnou vlnu, aby každý věděl, jaká je jeho role a jak má hrát. Je to o systému, struktuře. A to je práce trenérů,“ vrací trenérům kompliment Tavares.

Foto: Icon Sportswire

Štítky

Autor  

Narozen v roce 1975, NHL sleduji od konce 80. let, redaktorem od roku 2008. Vystudovaný ekonom - obor marketing, ženatý, manželka Silvie, synové Mike a Dave. Dobrovolník na ZOH 2010 ve Vancouveru, florbalový kouč a speaker, učitel. Mám rád NHL jako celek, obdivuji kanadskou oddanost hokeji a úžasnou tradici této hry v zemi javorového listu, jsem velkým kanadským fanouškem. Rád sportuji, cestuji, čtu o NHL v angličtině, poslouchám U2 a trávím čas se svými syny. Oblíbení hráči: Yzerman, Gretzky, Orr, Sakic, Beliveau, LaFontaine, Linden, Modano, Francis, Gilmour, Hawerchuk, Mario, Roy, Brodeur, R. Bourque, Coffey, Selänne, Toews, Gaudreau, McDavid, St. Louis, Sean Burke, Jágr, Sedinové. Nejlepší hokej ever: Canada Cup 87.