Bobby Orr, Wayne Gretzky, Sidney Crosby. Tahoun Kanady se zařadil do elitní společnosti

Přidal  Martin Hrubý   do  , , ,      1. 10. 2016 10:32    Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Bobby Orr, Wayne Gretzky, Sidney Crosby. Tahoun Kanady se zařadil do elitní společnosti  

Další skvělý úspěch přidal do své sbírky triumfů Sidney Crosby. Kanadský útočník nejenže se dočkal celkového vítězství se svým národním týmem na Světovém poháru, přispěl k němu natolik, že byl současně vyhlášen nejužitečnějším hráčem zářijového turnaje v Torontu. Zařadil se tak do elitní společnosti.

Crosby stojí po boku hokejových legend, které patří do Hokejové síně slávy. V roce 1976 byl nejužitečnějším hráčem prvního Kanadského poháru vyhlášený Bobby Orr, v té době už vážně laborující s bolavým kolenem. Přesto byl nejlepší. O jedenáct let později se dočkal stejné individuální pocty Wayne Gretzky na Kanadském poháru 1987.


Sledujte NHLnews také na Facebooku a Twitteru.


Právě Orr, Gretzky a nyní i Crosby jsou jediní tři hráči v historii ledního hokeje, kteří dokázali vyhrát Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče základní části NHL, Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího hráče play off NHL a stejnou cenu pro nejlepšího hokejistu Kanadského (1976, 1981, 1987, 1991) nebo Světového poháru (1996, 2004, 2016).

„Nepřemýšlím o nějaké společnosti, přemýšlím o vítězích a právě tím on je, je to vítěz,“ řekl na adresu Crosbyho trenér Kanady Mike Babcock. „Sid je neuvěřitelný. Je skvělé ho tady mít. Jsem skutečně šťastný. Měl jsem ho pod sebou třikrát a pokaždé jsme vyhráli.“

Spolu s Babcockem vyhrál Crosby už olympiádu ve Vancouveru 2010, v Soči 2014 a nyní také Světový pohár. Zatímco na obou olympijských turnajích však příliš nezářil, letos hrál výborně. Odborníci tvrdí, že nejlépe ze všech svých velkých mezinárodních turnajů. Celkově zaznamenal 10 bodů (3+7).

Skvěle hrál celý první útok Kanady. Brad Marchand skončil v kanadském bodování druhý s 8 body, Patrice Bergeron třetí se 7 body. Celý útok neměl konkurenci.

„Crosby odváděl skvělou práci. Tvrdě maká, nestěžuje si. Když dostane jen patnáct minut za zápas, neřekne slovo. Když dostane dvacet minut, neřekne slovo. Chodí na oslabení, rozhoduje zápasy,“ ocenil kouč Kanady.


Bude vás zajímat:


Zvlášť blyštivá je Crosbyho bilance, když dělal kanadské reprezentaci kapitána. Na olympiádě v Soči 2014 vyhrál jeho tým všech šest zápasů. Na mistrovství světa v Praze 2015 vyhrál dokonce všech deset utkání, teď na Světovém poháru v Torontu vyhrál všech šest duelů. Na všech třech turnajích s Crosbym jako kapitánem ani jedna porážka!

„Je to hodně výjimečné, není snadné to dokázat,“ řekl lídr mužstva. „Hodně z nás bylo pohromadě už v Soči, a kdo nebyl, stejně tady zapadl. Každý chápe, co znamená hrát za Kanadu. Všichni víme, co obnáší vítězit. Byly to výzvy. Třeba velké hřiště v Rusku, ale také tady jsme čelili různým výzvám. Hráli jsme proti defenzivním týmům, které dokázaly potrestat každou naši chybu. Byli tvrdí, prověřili nás,“ řekl hlavně na adresu finálového soupeře.

„Každý chce hrát za Kanadu, je na nás vyvíjen velký tlak. Hráli jsme doma, rozuměli jsme tomu. Byla to neuvěřitelná atmosféra. Být hokejistou Kanady, být v téhle partě chlapů byla hodně velká zábava. Zvítězit tady bylo výjimečné z mnoha důvodů. Byl to skvělý měsíc,“ uzavřel Sidney Crosby.

Autor  

Narozen v roce 1971. NHL sleduji od začátku 80. let, redaktorem od roku 2000. Spoluzakladatel webového serveru NHL.cz. Největší hokejový zážitek - návštěva zápasů NHL, v nichž nastoupilo dohromady osm členů slavné dynastie Edmontonu Oilers z osmdesátých let minulého století včetně Waynea Gretzkyho, Granta Fuhra, Glenna Andersona nebo Craiga MacTavishe, jenž jako vůbec poslední hráč v historii NHL hrál bez helmy.