Crosby skoro 23, McDavid 27 minut. Víc už ho vytěžovat nemůžeme, říká trenér McLellan

O tom zápase se toho hodně napsalo už před jeho začátkem. Setkání dvou největších kanadských hokejových hvězd bude vždycky intenzivně sledováno. Je to také souboj představitelů dvou různých hokejových generací. V pátek se oba týmy utkaly v Rogers Place v Edmontonu a po jeho skončení měli radost hosté. Vyrovnaný výsledek 2:2 rozhodly samostatné nájezdy.

Obě hlavní hvězdy večera se divákům pořádně předvedly. Sidney Crosby odehrál 24 střídání, na ledě strávil 22 minut a 46 sekund, nejvíc ze všech hráčů Penguins. Connor McDavid naskočil za 65 minut do hry dokonce třicetkrát a odehrál neuvěřitelných 26 minut, 53 vteřin, což bylo jasně nejvíc z hráčů domácího týmu. Ani žádný obránce nedostal na ledě víc prostoru.
„Je to jiné,“ řekl k utkání proti Crosbymu McDavid. „Říct, že je to normální zápas, by byla lež. Samozřejmě je to někdo, ke komu jsem celý život vzhlížel.“
„Je nebezpečný,“ řekl na adresu svého rivala kapitán Pens. „Umí vytvořit šance. Snažíte se ho hlídat, jak umíte, ale s jeho rychlostí bude vždycky šance vytvářet.“

Zatímco Crosby se do statistik nezapsal, McDavid jednou skóroval. Brankou na 2:2 v přesilovce v 53. minutě poslal utkání do prodloužení. Tam mohl v obrovské šanci rozhodnout, když jel sám na brankáře Fleuryho, svůj nájezd ale neproměnil. V penaltách pak oba nejsledovanější muži svoje pokusy proměnili, z dalších hráčů už uspěl jen Phil Kessel a z bodu navíc se tím radoval Pittsburgh.
McDavidova kombinace rychlosti a šikovnosti prý je neuvěřitelná. „Jsou tu chlapi, kteří jsou rychlí a umí zakončit mnoha způsoby, ale neprokličkují se přes vás,“ řekl Crosby. „Myslím, že on ty schopnosti má. Umí se uvolnit. Není to jen o rychlém bruslení. V lize je hodně skvělých bruslařů, ale on navíc skvěle cítí hru.“
Náskok hvězdy Edmontonu na čele kanadského bodování mírně narostl. Souboj to nicméně bude do poslední chvíle napínavý. Dostávají se do něj i další hráči. McDavid má aktuálně 75 bodů (23+52), Crosby 70 (34+36), což mu stačí až na čtvrté místo. Dostal se před něj týmový spoluhráč Jevgenij Malkin, který má nyní 71 bodů (32+39), a obhájce Art Ross Trophy z loňské sezóny Patrick Kane, který má také 71 bodů (29+42).
„McDavid byl důležitý, pozitivní faktor v naší hře. Byl ho plný led,“ řekl trenér Oilers Todd McLellan. „Byl hrozbou, kdykoli se objevil na ledě. Když hraje takhle, inklinujete k tomu dávat ho tam dvě ze tří střídání. Když jsem se podíval do statistik, hrál přes 26 minut. Víc už ho opravdu vytěžovat nemůžeme.“
Výkony mladých hráčů, kteří vtrhli do ligy v této a minulé sezóně, Crosbyho nepřekvapují. „Hráči jako Connor vstoupili do ligy, hodně úspěchů dosáhli už předtím. Mají skvělou příležitost hrát a zaslouží si jí. Vidíte mladé kluky, jak tuhle ligu ovlivnili. Nebyli by v téhle situaci, kdyby je nezvládali. Ukazují, že nejsou elitními hráči bezdůvodně.“