Dnešní den v historii: Billy Smith jako první brankář v NHL skóroval

Přidal  Jan Kadeřábek   do  , ,      28. 11. 2016 17:20     Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Dnešní den v historii: Billy Smith jako první brankář v NHL skóroval  

Před 37 lety, 28. listopadu 1979, se gólman New York Islanders Billy Smith zapsal do dějin. Jako první brankář v historii NHL zaznamenal branku v utkání. Soupeřem mu byli Colorado Rockies.

Je ovšem potřeba podotknout, že šlo vyloženě o šťastnou náhodu a nikoli Smithovo umění. Rozhodčí signalizoval trest pro Ostrovany a Colorado proto odvolalo gólmana. Jenže místo toho, aby Rockies početní výhodu využili, povedlo se jim poslat puk za vlastní brankovou čáru.

„Na led naskočil Rob Ramage, vystřelil, puk se ode mě odrazil a Ramage si pro něj dojel do rohu. Aniž by se ohlédl, poslal ho zpátky a přes celé kluziště se dostal až do branky Colorada. Kdo se jako poslední hráč hostujícího týmu dotkl kotouče? Byl jsem to já, takže jsem si připsal gól,“ popsal zřídkakdy viděnou situaci Smith.

Když se z gólmanů stávají střelci

Ani tato „darovaná“ branka Islanders nepomohla a domácím Rockies podlehli 4:7. Newyorští hráči ale nemuseli smutnit dlouho – na konci sezony se radovali z prvního Stanley Cupu v klubové historii, když ve finále zdolali Philadelphii 4:2 na zápasy.

Do dnešního dne se kromě Smithe povedlo v NHL skórovat už jen dalším deseti strážcům tří tyčí. Ron Hextall se trefil dvakrát, Martin Brodeur dokonce třikrát. Zbylými střelci v maskách jsou Chris Osgood, Damian Rhodes, Jose Theodore, Jevgenij Nabokov, Mika Noronen, Chris Mason, Cam Ward a zatím jako poslední Mike Smith. Ten se 19. října 2013 prosadil proti Detroit Red Wins vteřinu před koncem utkání.

Branka Mikea Smithe

Foto: Icon Sportswire

Štítky

Autor  

Narozen v roce 1993. Absolvent bakalářského oboru Marketingová komunikace a PR na FSV UK. V současnosti studuju žurnalistiku, první ročník magisterského oboru. O hokej se zajímám od 8 let. Díky dlouholetému zájmu o NHL jsem se rozhodl napsat bakalářku na téma „Marketing NHL v letech 2005–2015“. Kanadsko-americká soutěž mě fascinuje především svou úžasnou historií. Aktivně se věnuji karate a běhu, rád čtu a jsem velkým fanouškem rockové hudby, především Guns N‘ Roses, Bruce Springsteena, Rolling Stones, U2, Kiss, Bon Jovi a dalších. Jsem autorem knihy Guns N' Roses: Příběh nejslavnějšího turné, která vyšla v září 2016. Publikace se zabývá nejúspěšnějším obdobím kapely, roky 1989 až 1994.