Dnešní den v historii: Hokejová řežba v Pittsburghu. Edmontonští Olejáři se mstili za faul na Gretzkyho

Dnes je to přesně 37 let od okamžiku, kdy se v pittsburghské Civic Areně (dříve Civic Auditorium nebo Mellon Arena, přezdívaná také jako The Igloo) odehrálo vyhecované utkání mezi domácími Tučňáky a nováčky NHL Olejáři z Edmontonu, kteří rozšířili nejlepší hokejovou soutěž světa po zániku konkurenční WHA v roce 1979.

V sestavě kanadského klubu v té době již figuroval Wayne Gretzky, pro něhož to byl vůbec první ligový zápas v Pittsburghu. Místní fanoušci byli na mladičkého centra hodně zvědaví a ten jejich očekávání naplnil mírou vrchovatou. V duelu, který se odehrál týden před jeho devatenáctými narozeninami, zaznamenal Gretzky čtyři body (2+2) a významně tak přispěl k výhře Oilers 5:2.
Svými vynikajícími výkony přitahoval rodák z Brantfordu pozornost nejen fanoušků či reportérů, ale především soupeřů, kteří mu na ledě nic nedarovali. Právě faul na vycházející superstar zámořského hokeje odstartoval těsně před polovinou zápasu hromadnou bitku, do níž se zapojily obě střídačky.
První pěstní výměny názorů se diváci dočkali již ve třetí minutě duelu, kdy se do sebe pustili útočník Edmontonu Mark Messier a obránce Pittsburghu Russ Anderson. Brzy po začátku druhého dějství si to druhý jmenovaný rozdal s Davem Lumleym, to ale nebylo nic proti tomu, co se v hale rozpoutalo v čase 27:33, kdy zadák Kim Clackson krosčekoval Gretzkyho před brankovištěm Penguins…
Emoce vzplály naplno a to nejen na hrací ploše, ale i na obou střídačkách a dokonce i v hledišti. Téměř hodinu pak trvalo, než rozhodčí a pořadatelé dali všechno do pořádku tak, aby se mohlo dále pokračovat ve hře. Výsledkem bylo sedm vyloučených do konce utkání a jen ve druhé třetině bylo nakonec rozděleno 233 trestných minut.

Vyloučení (257 minut)

Pittsburgh: 134 minut (12 menších trestů, 8 vyšších trestů, 7 osobních trestů nebo do konce utkání)
Edmonton: 123 minut (9 menších trestů, 9 vyšších trestů, 6 osobních trestů nebo do konce utkání)