Dnešní den v historii: před 99 lety se zrodila National Hockey League

Přidal  Jan Kadeřábek   do  , ,      26. 11. 2016 7:21     Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Dnešní den v historii: před 99 lety se zrodila National Hockey League  

Psal se 26. listopad 1917. V montrealském hotelu Windsor se sešli zástupci Montreal Canadiens, Montreal Wanderers, Ottawa Senators a Quebec Bulldogs, aby založili novou hokejovou soutěž – National Hockey League (NHL). O tehdejší událost se zajímal jediný novinář – Elmer Ferguson z Montreal Herald.

V letech 1909 až 1917 existovala National Hockey Association (NHA). Trnem v oku se pro výše zmíněné majitelé klubů stal Eddie Livingstone, který vlastnil dvě torontská mužstva – Shamrocks a Blueshirts.  Shamrocks byli z NHA vyloučeni, což Livingstonea rozzuřilo.

Představitelé Ottawy, Quebecu a obou montrealských celků nechtěli mít s Livingstonem nadále nic společného, ale pravidla neumožnovala jeho vyloučení z řad NHA. Proto se rozhodli pro založení nové ligy. Prakticky došlo jen ke změně názvu, nově ustanovená soutěž, která původně měla být pouze dočasným řešením, navázala ve všech směrech na NHA.


Sledujte NHLnews také na Facebooku a Twitteru.


Na Livingstoneovu adresu se po založení NHL velmi vtipně vyjádřil majitel Wanderers Sam Lichtenhein: „Nevyhodili jsme ho, pořád má svoji franšízu ve staré NHA. Má svůj tým a přejeme mu hodně štěstí. Jediným problémem je, že hraje v lize s jedním mužstvem.“

Ještě před začátkem sezony 1917–18 opustili ligu Quebec Bulldogs, kteří se na scénu vrátili o dva roky později. Místo Quebecu zaujalo Toronto, nově vzniknuvší klub, který vlastnila Toronto Arena Company, a nikoli Livingstone.

Prvním prezidentem NHL byl zvolen Frank Calder, který ve funkci setrval až do své smrti v roce 1943. Na jeho počest je po něm pojmenována trofej, která se každoročně uděluje nejlepšímu nováčkovi ročníku.

První zápasy v historii NHL se odehrály 19. prosince 1917. Wanderers v přestřelce udolali Toronto 10:9, Canadiens díky pěti brankám Joea Maloneho porazili Ottawu 7:4. Malone vstřelil ve dvaceti zápasech 44 branek a stal se jasně nejlepším střelcem ročníku.

Sezona se hrála na dvě poloviny; do té druhé už nezasáhli Montreal Wanderers, protože jim vyhořela Westmount Arena. Jelikož neměli kde hrát, museli soutěž opustit. Tak zanikl klub, který v rozmezí let 1906 až 1910 čtyřikrát vyhrál Stanleyův pohár.

Ze zisku trofeje Lorda Stanleyho se v první sezoně NHL radovali hráči Toronta, kteří ve finále hraném na tři vítězná utkání přehráli tým Vancouver Millionaires z Pacific Coast Hockey Association (PCHA).

Zajímavostí je, že klub z největšího kanadského města hrál v prvním ročníku bez jména. Proto se tehdejší torontský klub dnes označuje pouze jako Toronto Hockey Club. V některých zdrojích se ale uvádí Toronto Arenas. NHL totiž v roce 1948 vyryla na Stanley Cup jako vítěze ročníku 1917–18 Toronto Arenas, ačkoliv se označení Arenas oficiálně začalo užívat až v sezoně 1918–19.

Foto: Icon Sportswire

Štítky

Autor  

Narozen v roce 1993. Absolvent bakalářského oboru Marketingová komunikace a PR na FSV UK. V současnosti studuju žurnalistiku, první ročník magisterského oboru. O hokej se zajímám od 8 let. Díky dlouholetému zájmu o NHL jsem se rozhodl napsat bakalářku na téma „Marketing NHL v letech 2005–2015“. Kanadsko-americká soutěž mě fascinuje především svou úžasnou historií. Aktivně se věnuji karate a běhu, rád čtu a jsem velkým fanouškem rockové hudby, především Guns N‘ Roses, Bruce Springsteena, Rolling Stones, U2, Kiss, Bon Jovi a dalších. Jsem autorem knihy Guns N' Roses: Příběh nejslavnějšího turné, která vyšla v září 2016. Publikace se zabývá nejúspěšnějším obdobím kapely, roky 1989 až 1994.