Select Page

Druhé finále Světového poháru proti Evropě rozhodla v závěru utkání Crosbyho řada

Těžší, než se čekalo. Tak popisuje většina médií druhý finálový duel Světového poháru mezi Kanadou a Evropou. Domácí byli jasný favoritem, nakonec se ale na druhé vítězství pořádně nadřeli. Evropané dlouho těsně vedli 1:0, Kanada však Patricem Bergeronem tři minuty před koncem základní hrací doby srovnala a Brad Marchand potom 43 sekund před třetí sirénou rozhodl.

„Byli pořádně tvrdým protivníkem, prověřili nás,“ řekl k finálové sérii na dvě utkání kapitán Sidney Crosby, jenž byl jmenovaný nejužitečnějším hráčem turnaje.

Marchand s Bergeronem byli Crosbyho křídla, společně vytvořili suverénně nejúdernější útočné trio na Světovém poháru. Crosby nasbíral 10 bodů (3+7), Marchand 8 (5+3) a Bergeron 7 (4+3), dohromady tedy 25 bodů. Obsadili také první tři místa v turnajovém bodování. Čtvrtý nejlepší hráč Jonathan Toews si připsal 5 (3+2) bodů.

„V důležitých momentech byl lepší,“ pochválil svůj elitní útok trenér javorového listu Mike Babcock. „Dokázali si pomoct. Byli odhodláni zvítězit.“

Bude vás zajímat:

Rozhodující gól však padnul po spolupráci Toewse s Marchandem. Toews v poslední minutě zavezl kotouč do útočné třetiny a přenechal jej v tandemu Marchandovi, který z mezikruží přesně vypálil. „Byla to záležitost okamžiku, kdy se chopíte šance. Přenechal jsem mu puk a on předvedl parádní akci,“ pochválil střelce nahrávající Toews.

Už předešlá Bergeronova vyrovnávací trefa byla důležitá. „Bylo to o jedné střele. Říkáte si, kdo se toho ujme?“ popisoval okamžiky ve třetí třetině útočník Bostonu. „Máme v kabině tolik hráčů, kteří by chtěli být v té pozici. Máme v šatně tolik talentu, že jsme věděli, že stačí třeba jediný odraz.“

Kanada tak vyhrála šestnáctý zápas v řadě na mezinárodní scéně s nejlepším obsazením. Její poslední porážka se datuje k olympiádě ve Vancouveru 2010 proti Spojeným státům americkým (v základní skupině A, 21. únor 2010, Kanada – USA 3:5).

Za poražené otevíral skóre obránce Zdeno Chára. Jeho jediný gól byl ale nakonec málo, třebaže držel hosty ve vedení po většinu večera. „Je to těžká porážka, protože jsme je dokázali dotlačit až na samou hranu jejich možností, byl to skutečně těsný zápas,“ mrzelo slovenského zadáka.

Kanada slaví triumf na domácím turnaji, Evropa ale ostudu rozhodně neudělala. Stala se zpestřením Světového poháru. Porazila Česko, USA i Švédsko, ve finále byla domácím důstojným soupeřem.

„Užili jsme si spoustu zábavy, byla to speciální parta,“ řekl ke svému výběru Anže Kopitar. „Je to něco, co s námi zůstane na hodně dlouhou dobu,“ dodal k výjimečným vzpomínkám slovinský forvard.