Select Page

Henrik Sedin odehraje 1200. utkání v NHL, jen tři Švédové jich mají za sebou víc

Henrik Sedin odehraje 1200. utkání v NHL, jen tři Švédové jich mají za sebou víc

Až dnes v noci vyjede útočník Henrik Sedin na led, dosáhne skvělého milníku. Odehraje 1200. utkání v NHL. Mezi jeho krajany jich mají více jen legendární Nicklas Lidström (1564 zápasů), Mats Sundin 1346) a Daniel Alfredsson (1246).

„Každý den tomu dávám všechno. Nemám žádné tajemství. Kluci jako Markus Naslund mě naučili, že v kariéře budou úspěchy i pády. Měsíce, kdy se nebudete cítit dobře. Vy ale musíte pracovat,“ odhaluje svůj recept na úspěch šestatřicetiletý Sedin.

Rodák z Örnsköldsviku se stal třetí volbou draftu 1999 a celou svou kariéru v NHL strávil u Canucks. Od sezóny 2005-06 vynechal pouze 20 utkání. I díky 112 bodům v sezoně 2009-10 vyhrál Art Ross Trophy a Hart Trophy. Loni vyhrál King Clancy Memorial Trophy jako hráč, jenž nejlépe představuje vůdcovství na ledě i mimo něj a navíc pomáhá potřebným. Už jen osm bodů mu zbývá, aby dosáhl 1000. bodu v nejslavnější hokejové lize světa.

Útočník Jannik Hansen, který letos nastupuje v lajně s bratry Sedinovými, vidí klíč k jejich úspěchu. „Vyrovnanost. Platí to pro všechny. Pokud chcete mít kariéru v téhle lize, musíte odehrát dobře všechna utkání, ne jenom třeba 40. Musíte se umět prosadit, i když se necítíte dobře. Mnoho hráčů ovlivní, pokud něco nejde podle plánu. Už neudělají 120 bodů za sezonu, ale hrají pořád stejně dobře. Budou dávat góly, kontrolovat hru. Jakmile mají puk na holi, hra jde podle nich,“ vypráví Hansen.

„Každý je na ledě zná. Ví, co umí. Mají neskutečnou kariéru. Mnoho lidí ale neví, že se oba zapojují i mimo hokej. Jsou velmi starostliví a štědří. Každému, kdo se mě na ně zeptá, řeknu, jak úžasní lidé to jsou,“ říká jejich o čtyři roky mladší spoluhráč Toby Enström.

Henrik i jeho bratr Daniel vedou statistiky svého týmu, oba mají 22 bodů. Danielovi pak zbývá do pokoření stejného milníku pouze 24 zápasů. Pokud zůstane zdravý, 1200. utkání v NHL odehraje 14. února proti Pittsburghu.

Titulní foto: Icon Sportswire

Výsledky

20.10.1.01.21.10.22.10.
Vancouver Boston 3:6
NY Islanders NY Rangers 4:3
Nashville Philadelphia 1:0
Tampa Bay Columbus 2:0
New Jersey Ottawa 5:4
Edmonton Chicago 2:1
St Louis Colorado 4:3
Carolina Calgary 2:1
Dallas Arizona 5:4
Montréal Anaheim 1:3
Vancouver Buffalo 4:2
San Jose New Jersey 3:0
Washington Detroit 4:3
Pittsburgh Florida 4:3
Minnesota Winnipeg 3:4
Nashville NY Rangers -:-
Edmonton Philadelphia -:-
Buffalo Boston -:-
Toronto Ottawa -:-
Pittsburgh Tampa Bay -:-
San Jose NY Islanders -:-
Los Angeles Columbus -:-
Florida Washington -:-
Carolina Dallas -:-
Chicago Arizona -:-
Minnesota Calgary -:-
St Louis Vegas -:-

Twitter