Hertl troubil na zteč, ale Sharks nezvládli nájezdy. Florida padla počtvrté v řadě

Ve druhém utkání po sobě se Tomáš Hertl zapsal do střeleckých tabulek, tentokrát však jeho branka nestačila. Žraloci proti Ottawě svoji sérii pěti vítězství neprodloužili, protože zcela propadli při samostatných nájezdech, do kterých zápas za nerozhodného stavu 3:3 dospěl.
Senátoři vykročili za body lépe, ve 25. minutě po využité přesilovce vedli 2:0. Hned po buly ale Joe Thornton zavezl kotouč do pásma, přihrál do pravého kruhu Hertlovi a ten trefil přesně. Pro českého útočníka se jednalo o osmou branku v sezóně, Thornton se díky 927. asistenci v kariéře odpoutal v historických tabulkách od osmnáctého Stana Mikity.
Dvěma góly ve třetím dějství Žraloci otočili vývoj, ale pět a půl minuty před sirénou fauloval Brent Burns Zacka Smithe ujíždějícího v oslabení a ten následné trestné střílení proměnil. Při nájezdech se to samé podařilo Miku Zibanejadovi.
Když hokejisté Floridy před osmi dny porazili Edmonton na jeho půdě, šlo o jejich dvanácté vítězství v řadě. Od té doby ale čtyřikrát za sebou prohráli, naposledy včera právě s Olejáři v domácí odvetě. Za hosty se dvakrát trefil Taylor Hall, navíc přidal asistenci.
Oilers si během úvodních čtyřiceti minut vypracovali tříbrankový náskok, ale Panterům vyšel nástup do třetího dějství a přiblížili se jim na dohled. Vyrovnat ale už nestačili a při závěrečné power play naopak inkasovali počtvrté. Stínem na výhře kanadského celku je zranění Ryana Nugenta-Hopkinse, který si ve druhé třetině při blokování střely zřejmě zlomil ruku.
Osm bodů nasbíral elitní útok Bluesmanů v zápase s Pittsburghem, polovinu připsali jeho vedoucímu Paulu Stastnymu. Americký reprezentant především rozdával přihrávky, ale v 52. minutě se sám dostal do zakončení, když střelou z mezikruží překvapil Jeffa Zatkoffa. St. Louis zvítězilo 5:2 a definitivně tím dalo zapomenout na nedávnou neúspěšnou sérii. Po pěti porážkách v řadě teď svěřenci Kena Hitchcocka naopak v dalších pěti vystoupeních ztratili jen dva body.
Zbylé dva zápasy pondělního programu NHL skončily totožným výsledkem 1:2, hodně podobný byl i jejich průběh. Hosté se v prostředním dějství dostali do dvoubrankového náskoku, ze kterého domácí tým stihl v závěrečné dvacetiminutovce pouze umazat.
Winnipegu se to podařilo až 42 sekund před koncem zásluhou Joela Armii. Předtím byl hlavní postavou na ledě coloradský Carl Söderberg, jenž ve 22. minutě otevřel skóre a před odchodem do šaten při přesilovce nabil Jaromemu Iginlovi. Kanadský veterán z jeho přihrávky vstřelil svůj 602. gól, což ho v historických tabulkách řadí na osmnácté místo.
Jets od 10. ledna až na jednu výjimku budou ve zbytku měsíce hrát pouze před vlastními fanoušky, ale zatím se jim moc nepředvedli. Ve čtvrtek porazili Nashville v prodloužení, zbylá tři utkání prohráli.
Arizona je na tom podobně, sedmizápasovou domácí šňůru sice začala dvěma vítězstvími, ale následovaly tři porážky. V této bilanci už je zahrnut i včerejší duel s Buffalem. Sabres těžili z dobré práce svých speciálních formací – ve 31. minutě skóroval Jack Eichel při krátké dvojnásobné přesilovce, o sedm minut později při klasické výhodě těžil z jeho nahrávky Jamie McGinn.
Hosté svých pět oslabení přestáli bez úhony. Díky dobrým výkonům v novém roce se Šavle zvedají ze dna Východní konference a nepohřbívají ještě zcela naděje na play off.

San Jose – Ottawa 3:4n (0:1, 1:1, 2:1 – 0:0, 0:1)

Branky a asistence: 25. Hertl (Thornton, Burns), 43. Couture (Ward, Vlasic), 48. Nieto (Donskoi, Tierney) – 12. McCormick (Ceci, Neil), 25. Ryan (Zibanejad, Karlsson), 55. Smith.
Samostatné nájezdy: Zibanejad. Neproměnili: Pavelski, Donskoi, Couture – Ryan.
Střely na branku: San Jose 11-9-9-6=35, Ottawa 5-8-3-1=17. Přesilovky: 0/2 – 1/1.
Brankáři: Stalock 14/17 – Anderson 32/35.
Hvězdy utkání: Ryan (OTT), Nieto, Donskoi (oba SJS).
Česká účast: Tomáš Hertl (18:53, +1, 5 střel, 1+0) – Milan Michálek (19:20, -2, 1 střela, 0+0).

Florida – Edmonton 2:4 (0:2, 0:1, 2:1)

Branky a asistence: 43. Smith, 46. Howden (Thornton, Campbell) – 6. Hall (Purcell), 18. Eberle (Nugent-Hopkins, Pouliot), 25. Hall (Purcell, Draisaitl), 59. Purcell (Hall).
Střely na branku: Florida 9-14-10=33, Edmonton 6-9-9=24. Přesilovky: 0/4 – 0/1.
Brankáři: Montoya 20/24 – Talbot 31/33.
Hvězdy utkání: Hall, Talbot (oba EDM), Smith (FLA).
Česká účast: Jaromír Jágr (18:30, 0, 0 střel, 0+0).

St. Louis – Pittsburgh 5:2 (1:1, 1:1, 3:0)

Branky a asistence: 13. Steen (Stastny), 38. Tarasenko (Edmundson, Fabbri), 43. Brouwer (Stastny, Parayko), 52. Stastny (Brouwer, Bouwmeester), 60. Shattenkirk (Steen, Stastny) – 19. Kunitz (Letang, Crosby), 36. Malkin (Hagelin, Letang).
Střely na branku: St. Louis 9-8-8-=25, Pittsburgh 14-7-7=38. Přesilovky: 0/2 – 0/3.
Brankáři: Elliott 36/38 – Zatkoff 20/24.
Hvězdy utkání: Stastny, Brouwer, Elliott (všichni STL).
Česká účast: –

Winnipeg – Colorado 1:2 (0:0, 0:2, 1:0)

Branky a asistence: 60. Armia (Perreault, Ehlers) – 22. Söderberg (Holden, Comeau), 40. Iginla (Söderberg, Tanguay).
Střely na branku: Winnipeg 12-9-16=37, Colorado 10-16-8=34. Přesilovky: 0/2 – 1/2.
Brankáři: Hellebuyck 32/34 – Varlamov 36/37.
Hvězdy utkání: Varlamov, Söderberg (oba COL), Wheeler (WPG).

Arizona – Buffalo 1:2 (0:0, 0:2, 1:0)

Branky a asistence: 49. Vermette (Doan, Rieder) – 31. Eichel (Ristolainen, O’Reilly), 38. McGinn (Eichel, Ristolainen).
Střely na branku: Arizona 11-7-9=27, Buffalo 9-15-4=28. Přesilovky: 0/5 – 2/3.
Brankáři: Domingue 26/28 – Johnson 26/27.
Hvězdy utkání: Eichel, Ristolainen (oba BUF), Vermette (ARI).
Česká účast: Zbyněk Michálek (9:49, 0, 0 střel, 0+0), Martin Hanzal (18:01, 0, 3 střely, 0+0).