Je skvělé být zpátky v NHL, jsem za to vděčný, říká brankář Budaj

Přidal  Jan Kadeřábek   do  , , ,      10. 11. 2016 16:45    Komentář  

V National Hockey League nikdy nevíte, kdy se vám naskytne opětovná příležitost předvést, co ve vás je. Ta šance nemusí nikdy přijít. Obzvlášť, když kvůli věku máte status veterána. V případě brankářů to často chodí tak, že dostanou možnost v momentě, kdy se zraní týmová jednička. Přesně v této situaci se nyní ocitl slovenský gólman Peter Budaj hájící barvy Los Angeles Kings, který zaskakuje za zraněného Jonathana Quicka.

Quick si hned v první zápase nové sezony proti San Jose poranil tříslo. Generální manažer Králů Dean Lombardi prohlásil, že doba léčení se bude pohybovat okolo tří měsíců, což by znamenalo, že by se dvojnásobný vítěz Stanley Cupu mohl do branky Kings vrátit koncem roku.


Sledujte NHLnews také na Facebooku a Twitteru.


Kalifornské mužstvo se tak najednou muselo spolehnout na výkony Petera Budaje, který přitom za posledních šest sezon odchytal v NHL pouze 115 zápasů, přičemž loni pouze jediný. Budaj uplynulý ročník strávil na farmě v AHL, kde byl vyhlášen nejlepším brankářem roku.

Jenže čtyřiatřicetiletý brankář jasně dokazuje, že rozhodně nepatří do starého železa. V aktuální sezoně se mezi tři tyče Kings postavil v jedenácti případech (z toho v deseti od začátku utkání), v nichž průměrně inkasoval 1,86 branek a úspěšnost zákroků vytáhl na 91,9 %.

Budaj v posledních dvou mačích vynuloval střelce Calgary a Toronta. I díky tomu se LA drží na 6. příčce v našlapané Západní konferenci.

„Je úžasné být zpátky v NHL a hrát, jsem za to velmi vděčný. Nechcete chytat jen proto, že se někdo zraní. Je to těžké, nepřejete nikomu nic zlého. Na druhou stranu se mi naskytla příležitost ukázat lidem, že na to pořád mám, že stále můžu hrát. Miluju hokej, jsem opravdu nadšený a tuhle chvíli si hodně vychutnávám,“ vypráví o svých pocitech rodák z Bánské Bystrice.

Los Angeles, vítěze trofeje Lorda Stanleyho z let 2012 a 2014, dnes v noci čeká nejlepší tým soutěže – Montreal. Budaj v souboji gólmanů vyzve Careyho Price, kterému v letech 2011 až 2014 kryl záda.

„Nikdy to není jednoduché. Zaskočit za Careyho Price není jednoduché, je to velmi těžké, obzvlášť v Montrealu. Každý očekává vítězství, nic jiného. Je to hodně náročné,“ hodnotí Budaj zpětně své působení v hokejem poblázněném městě.

„Quick s Pricem jsou pravděpodobně nejlepšími brankáři v NHL. Jde o to nesnažit se být jako Jonathan Quick. Je jen jeden Quick stejně jako Price. Nemůžete být někým jiným, musíte se soustředit na svou hru, pracovat na tom, co vám jde a dát všechno do toho, aby váš tým vyhrál,“ popisuje svoji flozofii Budaj.

Budaje si vybrali zástupci Colorada Avalanche v roce 2001 ve druhém kole draftu jako 63. hráče v pořadí. Debut v nejlepší hokejové lize na světě si odbyl v ročníku 2005–2006 právě v dresu Lavin.

Slovenský hokejista si moc dobře uvědomuje, že za jeho výbornými výkony stojí úsilí všech spoluhráčů. „Blokují hodně střel, neumožňují soupeřům tolik šancí, díky čemuž mám mnohem snadnější práci. Spoluhráči odvádějí skvělou práci, pochvala patří celému týmu,“ uzavírá Budaj.

Štítky

Narozen v roce 1993. Absolvent bakalářského oboru Marketingová komunikace a PR na FSV UK. V současnosti studuju žurnalistiku, první ročník magisterského oboru. O hokej se zajímám od 8 let. Díky dlouholetému zájmu o NHL jsem se rozhodl napsat bakalářku na téma „Marketing NHL v letech 2005–2015“. Kanadsko-americká soutěž mě fascinuje především svou úžasnou historií. Aktivně se věnuji karate a běhu, rád čtu a jsem velkým fanouškem rockové hudby, především Guns N‘ Roses, Bruce Springsteena, Rolling Stones, U2, Kiss, Bon Jovi a dalších. Jsem autorem knihy Guns N' Roses: Příběh nejslavnějšího turné, která vyšla v září 2016. Publikace se zabývá nejúspěšnějším obdobím kapely, roky 1989 až 1994.