Kdysi mu Frolíka představil Jágr. A Gulutzan ho teď náležitě využívá

Přidal  Martin Hrubý   do  , , , ,      27. 11. 2016 14:00    Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Kdysi mu Frolíka představil Jágr. A Gulutzan ho teď náležitě využívá  

Trenér Glen Gulutzan si docela dobře pamatuje, kdy slyšel o Michaelu Frolíkovi poprvé. Bylo to, když trénoval v sezóně 2013-14 Dallas. Mezi jeho svěřence tenkrát patřil i Jaromír Jágr. 16. března 2013 spolu dostal od Chicaga, kde tehdy nastupoval i Frolík, pěknou nakládačku. Hvězdy prohrály vysoko 1:8 a kouč si dobře pamatuje na pozápasový rozhovor s českým veteránem.

„Poprvé jsem se o Frolíkovi bavil s Jaromírem Jágrem,“ přiznal se nedávno pro list Calgary Herald. „Prohráli jsme a ‚Jags‘ na večer zvedal v posilovně činky. Slyšel jsem to břinkání, bylo asi sedm hodin večer nebo kolik. Byl jsem z toho posledního zápasu trochu zklamaný.“


Sledujte NHLnews také na Facebooku a Twitteru.


„Trenére, trápíte se kvůli tomu utkání?“ zeptal se mě Jágr. Já přiznal, že ano. „Chicago je prostě lepší než my, nemá cenu si kvůli tomu dělat starosti.“ Pak přešel na Frolíka. „On tam hraje čtvrtou lajnu? Měl by hrát první!“ Tehdy mi Frolíka poprvé představil.

Po pár letech tohohle Čecha trénuje. A nutno přiznat, že český útočník pod Gulutzanem rozkvetl. Dostává dost prostoru, hodně času na ledě. Možná trochu překvapivě a proti očekáváním patří osmadvacetiletý kladenský odchovanec k nejlepším hráčům Calgary letošní sezóny.

Frolík po zhruba čtvrtině základní části vede se 14 body (6+8) týmovou produktivitu Flames. S osmi nahrávkami je nejlepším nahrávačem, o tuto pozici se dělí s Dougiem Hamiltonem. Dokonce i šest vstřelených branek je aktuálně nejlepší výkon. Z toho dva góly v oslabení nedal v Calgary také nikdo jiný než Frolík.

Minulou neděli při výhře 3:2 nad Detroitem připravil v 53. minutě Mikaelu Backlundovi vítězný gól po krásné přihrávce z otočky. Stejná dvojice udeřila znovu o den později v utkání s Buffalem. Calgary tentokrát prohrálo 2:4, ale Frolík opět nádherně a s citem vyzval Backlunda ke skórování.


Bude vás zajímat:


„Zdá se mi, že si naše lajna sedla. S Chuckym a Backsem to funguje,“ pochvaloval si Frolík vzájemnou souhru. „Snažíte se u toho vydržet a přes to všechno se pořád chcete zlepšovat. Samozřejmě hokej je někdy nahoru, dolů. Právě teď se nám docela daří, tak se nechceme uspokojit.“

Když vyrůstal na Kladně, sbíral hromady bodů. Jistou dobu se mu říkalo „malý Jágr“. Tyhle předpoklady určitě nenaplnil, ale kdo to o sobě může říct. Jágr je jeden z nejlepších hokejistů historie. Zpočátku na Floridě byl ofenzivním talentem. Pak trochu zapadl a v Chicagu z něj udělali psa obranáře. Teď má zase víc prostoru k útočení a trenéru se odvděčuje.

O Frolíkově potenciálu věděl už generální manažer Brad Treliving, který ho v roce 2015 podepsal na pět let za 21,5 miliónu dolarů. Českého hráče tehdy pro jeho univerzálnost nazval „švýcarským armádním nožem“. Letos má po dlouhé době opět šanci prolomit hranici 20 vstřelených branek a možná i poprvé v kariéře hranici 50 bodů.

„Každý zápas vám nabízí to samé. Tahle liga je o konzistenci a on ji má,“ říká o Frolíkovi trenér Gulutzan. „Je to skvělý profesionál. Každý den hraje stejně a je za to odměňován.“

Autor  

Narozen v roce 1971. NHL sleduji od začátku 80. let, redaktorem od roku 2000. Spoluzakladatel webového serveru NHL.cz. Největší hokejový zážitek - návštěva zápasů NHL, v nichž nastoupilo dohromady osm členů slavné dynastie Edmontonu Oilers z osmdesátých let minulého století včetně Waynea Gretzkyho, Granta Fuhra, Glenna Andersona nebo Craiga MacTavishe, jenž jako vůbec poslední hráč v historii NHL hrál bez helmy.