Lindrosova „Legie zkázy“ se znovu sešla v Torontu

Přidal  Martin Hrubý   do  , , ,      14. 11. 2016 12:30    Komentář  

Ve své době patřil ten útok k nejstrašnějším v NHL. Proslul tvrdou hrou, hity, ale také spoustou nastřílených branek. Teď se někdejší formace Philadelphie Flyers po letech sešla znovu. Nejslavnější ze známé trojice John LeClair – Eric Lindros – Mikael Renberg bude totiž dnes uveden do Hokejové síně slávy.

V torontském Air Canada Centeru tak znovu všichni obuli brusle a společně se sklouzli. Šlo jim to, přestože se takhle sešli poprvé po skoro dvaceti letech. Kdysi už jednu možnost za staré pány Flyers v předehrávce duelu pod otevřeným nebem měli, Švéd Mikael Renberg měl ale tehdy neodkladné záležitosti doma ve Skandinávii, takže se nemohl zúčastnit.


Sledujte NHLnews také na Facebooku a Twitteru.


„Nikdy nevíte, u jaké příležitosti se znovu sejdete, ale když přijdete na led, přesně víte, kde toho druhého najdete,“ řekl Renberg. „Přestože je to patnáct nebo dvacet let, přesně jsem věděl, kam si bude Eric najíždět nebo kde bude John. Byl to dobrý pocit.“

Název „Legie zkázy“ (Legion of Doom) dostal prý tenhle útok od Johna Montgomeryho, bývalého útočníka Flyers, který nějakou dobu sedával se všemi třemi hráči v jedné kabině. Útok hrál v tomto složení v sezónách 1994-95 až 1996-97, kdy došla Philadelphia do finále Stanley Cupu.

Trojice Lindros, LeClair, Renberg se v těchto třech sezónách složila na 666 bodů (305+361), což je skutečně symbolické číslo. V zápasech play off nasbírali 130 bodů, včetně 58 bodů v play off 1997.

Formace se rozpadla v roce 1997, kdy byl Renberg vytrejdován do Tampy Bay Lightning za Chrise Grattona. Renberg se pak po dvou letech k Flyers vrátil, útok už ale v tomto složení víc nehrál.

Znovu si společně zahráli až tuto neděli. „Bylo skvělé zase ty kluky vidět,“ řekl Lindros. „Hokej už to byl trochu pochybný, ale všichni jsme cítili, že jsme si to užili naplno.“

John LeClair přiznal, že hlavním důvodem společného setkání byla ochota Mikaela Renberga dorazit až ze Švédska. „Je to krásné,“ řekl Američan, na jehož tváři byla vidět pořádná nadváha. „Je pěkné, že Renny přiletěl z takové dálky. Opravdu.“

Švédský veterán si prý tohle setkání nechtěl nechat ujít. „Jsem hrdý, že jsem tady a budu součástí tohoto velkého Ericova okamžiku. Určitě si to zaslouží. Bude skvělé mít ho v Hockey Hall of Fame.“

Lindros bude do Hokejové dvorany slávy uveden spolu s Rogie Vachonem, Sergejem Makarovem a Patem Quinnem, který už bohužel není mezi živými a bude uveden posmrtně.

Autor  

Narozen v roce 1971. NHL sleduji od začátku 80. let, redaktorem od roku 2000. Spoluzakladatel webového serveru NHL.cz. Největší hokejový zážitek - návštěva zápasů NHL, v nichž nastoupilo dohromady osm členů slavné dynastie Edmontonu Oilers z osmdesátých let minulého století včetně Waynea Gretzkyho, Granta Fuhra, Glenna Andersona nebo Craiga MacTavishe, jenž jako vůbec poslední hráč v historii NHL hrál bez helmy.