Marty bude první. Tampa slavnostně vyvěsí St. Louisovo číslo pod strop haly

Přidal  Roman Blaha   do  , ,      7. 10. 2016 16:45    Komentář  

Klub Tampa Bay Lightning včera oznámil, že 13. ledna příštího roku slavnostně vyvěsí pod strop Amalie Areny dres svého dlouholetého hráče Martina St. Louise s číslem 26.

„Každý v téhle organizaci je nadšen, že poděkujeme Martymu za jeho dlouholetý příspěvek komunitě Tampa Bay Lightning a jeho podíl na úspěších našeho klubu,“ řekl klubový prezident Jeff Vinik. „Tohle bude druhý rok od chvíle, kdy Marty ukončil kariéru, a my si myslíme, že je to ten správný čas na to, abychom vyvěsili jeho číslo pod strop naší haly,“ dodal Vinik.


Sledujte NHLnews také na Facebooku a Twitteru.


„Marty u nás prožil fantastickou kariéru a vytvořil několik klubových rekordů. Vrcholem byl pochopitelně zisk Stanley Cupu v roce 2004. Těšíme se na nádherný ceremoniál, kterým oceníme vše, čeho jako člen Lightning dosáhl,“ řekl dále Vinik.

St. Louis je klubovým rekordmanem v počtu branek (365), bodů (953) i asistencí, v dresu s bleskem odehrál celkem 972 zápasů. Nastřílel také nejvíc vítězných branek a nejvíce gólů v oslabení. Jeho dres bude historicky prvním, který klub z Floridy slavnostně vyvěsí.

Jednačtyřicetiletý rodák z Lavalu v provincii Quebec má ve sbírce dvě Art Ross Trophy pro vítěze ligového bodování (2004, 2013), tři Lady Byng Trophy pro hokejového gentlemana a především Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče základní části a Lester B. Pearson Award pro nejužitečnějšího hráče podle samotných hokejistů. Obě trofeje získal v památném roce 2004.

Tampa jej získala v roce 2000 z Calgary a jako první dala tomuto nevysokému hráči skutečnou šanci v NHL. Poté, co jej generální manažer Steve Yzerman opomenul při původní nominaci Kanady na ZOH v Soči, požádal v roce 2014 o výměnu do jiného klubu a kariéru dohrál v dresu New York Rangers. Obě strany (hráč i klub) se však už přes tyto trpké momenty přenesly a plánovaná slavnost je toho důkazem. Stejně tak vztah mezi Martym a fanoušky se zdá být stejně pevný jako dříve.

Slavnostní program proběhne v pátek 13. ledna před utkáním proti Columbusu, na jehož střídačce by měl stát bývalý kouč Blesků John Tortorella. Právě pod jeho vedením získali Lightning svůj jediný Stanley Cup.

„Vyřazení mého čísla v Tampě je pro mne ohromná pocta. Chci poděkovat Jeffu Vinikovi a všem členům organizace Lightning za tohle ocenění. Mám na Tampu mnoho krásných vzpomínek, včetně zisku Stanley Cupu, a tento večer bude pro mne a mou rodinu výjimečný a velmi emotivní,“ poděkoval St. Louis klubu, v němž prožil většinu kariéry.

„Jsem šťastný, že prožiju večer s místními fanoušky, kteří mne vždy podporovali. Tampa Bay bude vždy mým domovem. Uvědomuji si, že bych ničeho nedosáhl bez pomoci spoluhráčů a trenérů, kterým chci poděkovat,“ uvedl St. Louis.

Detaily slavnostního večera ještě zveřejněny nebyly, ale s ohledem na ukončení kariéry Vincenta Lecavaliera a Brada Richardse se jeví jako velmi pravděpodobné, že se klub pokusí dostat na ceremoniál kompletní trio, které se zásadním způsobem postaralo o zisk slavného poháru.

Foto: Icon Sportswire

Autor  

Narozen v roce 1975, NHL sleduji od konce 80. let, redaktorem od roku 2008. Vystudovaný ekonom - obor marketing, ženatý, manželka Silvie, synové Mike a Dave. Dobrovolník na ZOH 2010 ve Vancouveru, florbalový kouč a speaker, učitel. Mám rád NHL jako celek, obdivuji kanadskou oddanost hokeji a úžasnou tradici této hry v zemi javorového listu, jsem velkým kanadským fanouškem. Rád sportuji, cestuji, čtu o NHL v angličtině, poslouchám U2 a trávím čas se svými syny. Oblíbení hráči: Yzerman, Gretzky, Orr, Sakic, Beliveau, LaFontaine, Linden, Modano, Francis, Gilmour, Hawerchuk, Mario, Roy, Brodeur, R. Bourque, Coffey, Selänne, Toews, Gaudreau, McDavid, St. Louis, Sean Burke, Jágr, Sedinové. Nejlepší hokej ever: Canada Cup 87.