Matthews jako Lindros. Jednička draftu ohromila na Světovém poháru ještě před svým debutem v NHL

Přidal  Roman Blaha   do  , , ,      3. 10. 2016 22:21     Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Matthews jako Lindros. Jednička draftu ohromila na Světovém poháru ještě před svým debutem v NHL  

Během ostře sledovaného turnaje v Torontu byl Auston Matthews v záři reflektorů víc, než většina ostatních účastníků turnaje. Stal se jedním z neobletovanějších hráčů Světového poháru, a to přesto, že v NHL ještě neodehrál jediný zápas. A nutno dodat, že se na turnaji nejlepších hráčů planety rozhodně neztratil. V lajně s Connorem McDavidem si navzájem vyhověli a bavili diváky. Matthews nejenže bodoval, ale působil také velmi vyspěle, jako by se snad ani nejednalo o teenagera. Naposledy předvedl na vrcholné akci něco podobného Eric Lindros před pětadvaceti lety.

Urostlý útočník, který bude v listopadu uveden dom Hockey Hall of Fame, si na Kanadském poháru 1991 připsal celkem osm bodů. Stalo se tak jen pár měsíců poté, co dovedl celek Oshawa Generals k Memorial Cupu a byl draftován do NHL jako celková jednička klubem Quebec Nordiques. „Reprezentovat svou zemi na téhle scéně, to pro mne byla velká pocta. Čím více se pohybujete v blízkosti elitních hráčů, tím lépe. Hodně jsem se od nich naučil, dalo mi to strašně moc,“ říká Lindros.

Do tréninkového kempu před turnajem pozval kouč Mike Keenan padesátku hráčů, které rozdělil do dvou skupin. „Bylo to jako zkouška. Každý věděl, že Gretzky a Messier v týmu budou, my ostatní jsme si svoje místo museli zasloužit,“ vzpomíná Brendan Shanahan. Současný prezident Maple Leafs tehdy patřil k mladším hráčům ve výběru, přesto byl pořád o čtyři roky starší než Lindros, jenž mu na turnaji nakonec dělal centra.

Pozvat osmnáctiletého juniora bez jediného zápasu v NHL rovnou do reprezentačního týmu na prestižní turnaj nejlepších hráčů planety nebylo zrovna obvyklé. Lindros ale veškeré pochyby rychle rozptýlil. „První den patřil Eric do jiné skupiny než já. Když jsem dorazil, každý už mluvil o tom, jak udělal úchvatný dojem a jak je na ledě dominantní díky své výšce, síle a rychlosti,“ vzpomíná Shanahan.

Ani Auston Matthews není považován za elitní hokejový talent jen tak bez důvodu. Podobně jako Lindros nabízí mix šikovnosti, rychlosti a síly. V soubojích o puk proti mnohem starším a silnějším soupeřům si na Světovém poháru vedl velmi dobře, přestože zdaleka nebudí svým zjevem tolik respektu jako jeho předchůdce.

„Byli tam i další velcí hráči, ale jeho schopnost rozdat hit a jeho rychlost měl málokdo. Na ledě byl zkrátka cítit,“ říká Shanahan o Lindrosovi na Kanadském poháru 1991. „Po pár dnech v kempu jsem začal věřit tomu, že ten tým mohu udělat. Prostě jsem jen hrál a dával do toho maximum. Pozvali mě proto, jak jsem hrál, tak nemělo smysl snažit se být někým jiným,“ ohlíží se za touto zkušeností Lindros.

Staří mazáci ho mezi sebe přijali okamžitě. Zejména Steve Larmer a Dirk Graham jej zasvětili do toho, co to znamená hrát pod Mikem Keenanem. Někteří veteráni, kteří se do týmu nakonec nevešli, to nesli dost těžce. Nelíbilo se jim, že jim místo vyfoukl kluk, co měl být pořád ještě na střední škole. Ti, kteří ale v týmu zůstali, byli rádi, že ho mají vedle sebe.

„Hráči ho okamžitě přijali. Ať je vám osmnáct nebo čtyřicet, když můžete týmu pomoci, jste vítáni. Tak to v hokejové šatně chodí,“ vysvětluje „Shanny“.  „Bylo to pro mě něco neskutečného. Když jsem dorazil na počáteční kemp do Maple Leaf Gardens, chodil jsem hodinu sem a tam a prohlížel si všechna ta jména. Byl jsem v šoku,“ směje se třiačtyřicetiletý otec tří dětí.

Jakmile turnaj skončil, přišel návrat do reality všedního dne. Poté, co odmítl hrát za Quebec, se Lindros hlásil zpět v juniorské OHL a čekal, až Nordiques jeho práva vymění do jiného klubu NHL. Byl to skok zpátky na zem. Na největším světovém turnaji si zahrál přesilovky se samotným Waynem Gretzkym a teď se měl vrátit mezi juniory. „Ano, byl to zajímavý rok,“ komentuje to Lindros s odstupem pětadvaceti let.

Auston Matthews něco takového řešit nemusí. Je prakticky jisté, že se po tréninkovém kempu Toronta v kádru Javorových listů udrží. Kouč Babcock na něj bude už letos hodně spoléhat. Společně s Mitchem Marnerem, Williamem Nylanderem a dalšími mladíky má vrátit torontskému klubu zašlou slávu. Lindrose účast na Kanadském poháru v osmnácti letech nakonec katapultovala až k Hart Trophy a do Síně slávy. Kam dosáhne Auston Matthews?

Foto/Photo by: Icon Sportswire

Autor  

Narozen v roce 1975, NHL sleduji od konce 80. let, redaktorem od roku 2008. Vystudovaný ekonom - obor marketing, ženatý, manželka Silvie, synové Mike a Dave. Dobrovolník na ZOH 2010 ve Vancouveru, florbalový kouč a speaker, učitel. Mám rád NHL jako celek, obdivuji kanadskou oddanost hokeji a úžasnou tradici této hry v zemi javorového listu, jsem velkým kanadským fanouškem. Rád sportuji, cestuji, čtu o NHL v angličtině, poslouchám U2 a trávím čas se svými syny. Oblíbení hráči: Yzerman, Gretzky, Orr, Sakic, Beliveau, LaFontaine, Linden, Modano, Francis, Gilmour, Hawerchuk, Mario, Roy, Brodeur, R. Bourque, Coffey, Selänne, Toews, Gaudreau, McDavid, St. Louis, Sean Burke, Jágr, Sedinové. Nejlepší hokej ever: Canada Cup 87.