Mrázek v Carolině pookřál. Připsal si 100. výhru v kariéře

Přidal  Lukáš Zitka   do  , , ,      3. 4. 2019 13:19     Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Mrázek v Carolině pookřál. Připsal si 100. výhru v kariéře  

Fanshop týmuPetr Mrázek vyletěl na výsluní díky povedenému mistrovství světa juniorů v roce 2012. Skvělé výkony mu tehdy zajistily titul nejlepšího gólmana turnaje a uznání skautů a hokejových odborníků. Později se ale jeho cesta trochu zaklikatila. Nyní to vypadá, že je opět na správné cestě. Proti Torontu si připsal svoji 100. výhru v základní části.

Jeho cesta do velké show ani po výborných výkonech v reprezentaci nebyla jednoduchá. Práva si na něj v draftu v roce 2010 zajistila Rudá křídla z Detroitu, která jsou známá tím, že své talenty nechávají dlouho uzrávat.

V první třech letech sbíral starty v NHL po troškách, dva zápasy v ročníku 2012-2013, o rok později devět zápasů a v dalším roce, kdy si nejvíce věřil, že se dokáže vklínit mezi stabilní dvojici Jimmy Howard a Jonas Gustavsson, se po letním kempu opět dozvěděl, že se má vrátit do Grand Rapids v AHL.

Bolelo to, na farmě Detroitu se mohl přetrhnout, věřil si, vždyť v roce 2013 dotáhl svůj tým ke Calder Cupu, vítězství v této nižší lize. Díky zraněním dvou jeho soků si nakonec mohl připsat 29 zápasů v sezoně 2014-2015.

Kandidát na Vezinu

V ročníku 2015-2016 se konečně dočkal. Letitá nemessis jménem Gustavsson nedostala smlouvu. Z Mrázka se stal fenomén se vším všudy. Sebevědomě si uzmul pro sebe pozici prvního gólmana Detroitu od veterána Jimmyho Howarda. Měl excelentní statistiky, v 54 zápasech obdržel průměrně 2,33 branek na zápas a zastavil 92,1 % střel. Za své výkony byl nominován na Vezinovu trofej pro nejlepšího gólmana.

Poté ale začal postupný pád. Mrázka i celého týmu Detroitu. Někdejší opory stárly. Už nebyly schopné podávat takové výkony jako dřív. Po základní části 2016-2017 se stalo něco, co bylo dlouho nemyslitelné – Red Wings se ocitli bez play-off. Něco takového nepoznali 25 let.

Pavel Dacjuk se vrátil do Ruska. Hernik Zetterberg hrál v bolestech. Mladí hráči se zapojovali jen velmi nesměle, pomaleji než by bylo potřeba. Původně idylický vztah Howarda s Mrázkem doznal vážné trhliny. Tisk začal do českého brankáře tepat. Je prý příliš namyšlený, v kabině neoblíbený kvůli svému sebevědomí, které se nebojí ukázat navenek.

Koncem roku 2017 přišel o post jedničky, zkušený Američan Howard chytil druhý dech a po dvou letech si vzal svůj trůn zpět. Frustrovaný Mrázek putoval do Philadelphie před uzávěrkou přestupů. Po nadějném začátku vypadl z formy, ve vyřazovací části nastoupil jen jednou. Po sezoně mu skončila smlouva a uvažoval, co dál. V 26 se vrátit do Evropy? Smířit se někde s pozicí dvojky?

Zmrtvýchvstání? 

Nakonec kývl na roční nabídku Caroliny. Týmu outsiderů, který však měl ve svém středu spoustu nadějných mladíků včetně bývalého hráče Komety Brno Martina Nečase. V brankovišti se měl o svoji šanci poprat se Scottem Darlingem.  O čtyři roky staršího soka předčil už po osmi zápasech. Darling byl odeslán na farmu.

Místo Darlinga přišel z waiver listu veterán Curtis McElhinney. S českým reprezentantem se začali pravidelně střídat v brance. Houževnatý mančaft okolo kapitána Justina Williamse se stal příjemným překvapením ročníku. Semkl se, udivil i svými neobvyklými a vtipnými oslavami vítězství.

Mrázek si zatím připsal v 39 zápasech 22 výher a čtyři čistá konta. Carolina se díky němu drží na postupové příčce do play-off. Spoluhráče povzbuzuje, opět se nebojí ukázat emoce. Jiné emoce než frustraci. Vybojoval si současným ročníkem prodloužení své kariéry v NHL?

Titulní foto: Icon Sportswire

 

 

 

Autor  

Žurnalistiku se střídavými úspěchy studoval v Brně a poté v Praze. S novinařinou začínal v redakci Pardubického deníku, později strávil rok ve službách jednoho hokejového serveru. Následně na dva roky zakotvil v Evropském vydavatelství, kde však psal především o politice. Pak úplně změnil pracovní zaměření, aby se loni na podzim vrátil v plné síle do světa sportovní žurnalistiky v barvách časopisu Svět sportu a nově též serveru nhlnews.cz. Dlouhodobě sleduje především výkony hráčů Anaheimu Ducks a Detroitu Red Wings, mezi nejoblíbenější hráče řadí Pavla Dacjuka, Henrika Zetterberga, Teemu Selänne a Paula Kariyu. Kontakt na autora: lukas.zitka@nhlnews.cz