Na výkonu ve druhém zápase musíme stavět, velí před třetím duelem kapitán Pittsburghu Sidney Crosby

Sebevědomí ale ne uspokojení půjdou hráči Pittsburghu do třetího utkání série s Tampou Bay. Penguins nezvládli úvodní páteční duel, v němž prohráli 1:3, v pondělí už byli úspěšnější, když na vlastním ledě uspěli v prodloužení 3:2. Třetí utkání je plánu v noci z úterý na středu od 20:00 v Amalie Areně, kde jsou doma Blesky z Tampy Bay.
Druhý duel byl jasně v režii Tučňáků. Domácí přestříleli hosty vysoko 41:21, zápas přesto dospěl až do prodloužení. V něm rozhodl po pouhých čtyřiceti vteřinách přesnou ranou pod horní tyčku Sidney Crosby, který neskóroval od čtvrtého utkání série s NY Rangers. „Musíme na tom stavět,“ řekl ke zlepšenému výkonu svého týmu Crosby. „Hlavně dobře začít.“

Hlavním důvodem, proč Blesky tak dlouho a úspěšně odolávaly tlaku domácích, byl gólman Andrej Vasilevskij, jenž nahradil v bráně zraněného Bena Bishopa. Jednadvacetiletý Rus předvedl několik vynikajících zákroků zejména ve druhé a třetí třetině.
Pittsburgh, k jehož přednostem patří hlavně rychlost, hrál v pondělí i pěkně od podlahy. Jeho hráči rozdali víc hitů než soupeř. „Sledujete dva týmy, které hrají ve vysokém tempu,“ vyzdvihl kouč Pens Mike Sullivan. „Taková je povaha této série. Myslím, že oba týmy hrají podobným stylem, založeným na fyzičce, ale to mě v téhle fázi play off nepřekvapuje.“
Brankářský nováček v kleci Pens Matt Murray pochytal 19 z 21 střel, přesto nazval svůj výkon „průměrným“. Vyčítal si hlavně druhý gól Lightning z hole Jonathana Drouina necelou minutu před koncem první třetiny. „Přeju si, abych předvedl potřebné zákroky k vítězství, to jediné se počítá,“ řekl mladý gólman. „Určitě mám v sobě hodně lepšího, než jsem předvedl.“
Murray se v úterý neúčastnil dobrovolného tréninku, kde za něj v bráně zaskočili Marc-Andre Fleury a Jeff Zatkoff. „Právě teď si myslím, že mou nejlepší zbraní bude odpočinek,“ vysvětlil Murray. „Podíval jsem se na video z toho zápasu, takže jsem se moc nezapotil, ale dnešek byl hlavně dnem k nabrání sil a přípravě na další zápasy.“
Dobrý výkon nepodal v pondělí ani útočník Conor Sheary, který byl ve třetí třetině odstaven z Crosbyho útoku. Na ledě strávil jen necelých dvanáct minut v patnácti střídáních. Sullivan i jinak prováděl změny v sestavě, do třetího dějství například znovu spojil do jedné řady Chrise Kunitze, Patrica Hörnqvista a Sidneyho Crosbyho.
Carl Hagelin a Phil Kessel pak dostali možnost alternovat ve dvou formacích, jednak s obvyklým centrem Nickem Boninem, jednak se střídali vedle Jevgenije Malkina a Bryana Rusta. Zkrácení sestavy odsoudilo Shearyho k tomu, že od 40. minuty už vůbec nenaskakoval na led.
„Conor se z nějakého důvodu minulý zápas hodně trápil,“ všimnul si Sullivan. „Jinak toho v play off nabídnul týmu hodně, často byl potřebnou jiskrou do našich zápasů, nicméně jsem spolu s ostatními trenéry cítil, že teď se trápí. Je důležitou součástí našeho týmu, víme to. On ví, že mu věříme.“