- Reklama -

Není snadné být dalším Jágrem, říká Michael Frolík

- Reklama -

Na začátku kariéry mu říkali „Baby Jágr“. Pro chlapce z Kladna to byl obrovský kompliment. Po letech v NHL se sice takovou senzací jako hokejista s číslem 68 nestal, přesto patří k nejlepším Čechům a v zámoří si svou schopností stejně kvalitně útočit jako bránit vybudoval slušnou pozici.
Srovnání s Jágrem mu ale vždycky lichotilo. „Vzhlíželi jsme k němu a samozřejmě, když vyrůstáte, každý chtěl být jako on,“ říká Michael Frolík. „Když ale dojde na realitu, není to vůbec snadné.“


Sledujte NHLnews také na Facebooku a Twitteru.


Realita je taková, že nejspíš nebude vůbec žádný druhý Jágr. Vždyť tahle česká legenda už je druhá mezi nejproduktivnějšími hráči v celé historii NHL. Dokonce i kanadské, americké nebo ruské hvězdy budou mít problémy Jaromíra Jágra dohonit. Frolík se také musí smířit, že novým Jágrem nebude. Musí mu stačit, že se stal dobrým hokejistou na úrovni NHL.
„Když jsem mladší, vždycky jsem hrál se staršími hráči a vedl jsem si docela dobře,“ myslí si osmadvacetiletý český forvard. „Když mi bylo asi patnáct nebo šestnáct, snažili se ze mě udělat nového Jágra. Ale tak to bude asi s každým dobrým českým hokejistou, každého budou srovnávat s Jágrem a budou o něm říkat tyhle věci.“
„Když jsem to poslouchal, nemyslel si, že jednou budu tak dobrý, protože on je opravdu výjimečný,“ dodává o šestnáct let mladší hokejista. „Ano, je pěkné to poslouchat, ale nikdy jsem na to vážně nepomýšlel. Věděl jsem, že se k němu nejspíš ani nepřiblížím. Je to jiný typ hráče – vysoký, silný a tak dále. Co dokáže, je neuvěřitelné. To nedokáže nikdo z České republiky.“

Ještě úžasnější je, že Jágr to předvádí stále. V únoru mu bude už 45 let. Do hranice 1900 bodů mu chybí jen tři body. S 29 body (9+20) patří v letošní sezóně stále k nejproduktivnějším hráčům Floridy. Mnoho útočníků Panthers je na marodce, Jágr nevynechal ani jeden zápas.
„Myslím, že má před sebou pořád ještě pár let,“ řekl na Jágrovu adresu Frolík. „Nikdy nevíte, ale on stále vypadá moc dobře.“
Sám Frolík prošel během své kariéry zajímavým vývojem. V mládí byl hlavně útočně laděný. Postupem času se musel změnit. Prošel čtyřmi týmy NHL. Začínal na Floridě, pak hrál za Chicago, Winnipeg a nyní Calgary. Stal se z něj defenzivně laděný forvard.
Letos prožívá velmi dobrou sezónu, ve které stíhá i výrazně bodovat. Pokud udrží současnou produktivitu, mohl by to být jeho nejlepší ročník. Zatím nejlépe si vedl hned v první sezóně na Floridě (45 bodů).
„Na Floridě jsem byl čistě útočný hráč, první dva roky jsem tam vůbec nehrál oslabení,“ vzpomíná na své začátky. „Když jsem přišel do Chicaga, moje role se změnila. Naučil jsem se tam hrát obousměrný hokej, víc jsem musel bránit. Nakonec to oceníte, protože vám umožňuje zůstat v téhle lize. Když jste jen ofenzivní a body nepřichází, je opravdu těžké tady zůstat,“ vysvětluje Frolík.
Radost z českého univerzála mi i trenér Calgary. „Pro trenéry je výhodné, když mají hráče, který může hrát přesilovku, oslabení, pět na pět i závěry zápasů,“ říká k Frolíkovi kouč Flames Glen Gulutzan. „On je použitelný ve všech těchto situacích. Mám k němu důvěru.“
Foto: Icon Sportswire

- Reklama -
Martin Hrubý
Narozen v roce 1971. NHL sleduji od začátku 80. let, redaktorem od roku 2000. Spoluzakladatel webového serveru NHL.cz. Největší hokejový zážitek - návštěva zápasů NHL, v nichž nastoupilo dohromady osm členů slavné dynastie Edmontonu Oilers z osmdesátých let minulého století včetně Waynea Gretzkyho, Granta Fuhra, Glenna Andersona nebo Craiga MacTavishe, jenž jako vůbec poslední hráč v historii NHL hrál bez helmy.

Související

- Reklama -

Poslední

- Reklama -

Neuniklo vám?

- Reklama -