Odcházet nehodláme. Chceme vyhrát pohár pro Vancouver, říkají bratři Sedinové

Přidal  Roman Blaha   do  , , ,      5. 12. 2016 21:17    Komentář  

Když se Daniela Sedina zeptáte, zda jeho kariéra v NHL byla úspěšná, bez váhání vypálí nemilosrdnou odpověď. „Nevyhráli jsme. Když chcete kariéru hodnotit jako úspěšnou, musíte vyhrát Stanley Cup,“ říká bez vytáček. Jeho dvojče Henrik volí poněkud smířlivější tón. „Několikrát jsme měli výborný tým a nedotáhli to do konce, ale pořád se snažíme. V roce 2011 jsme byli velice blízko. Tohle je ta jediná věc (Stanley Cup), která nám chybí,“ říká.

Oběma už bylo šestatřicet a pomalu se blíží k hranici tisíce bodů v NHL, oba také dokázali vyhrát ligové bodování, což je naprostý unikát. Čas na dobytí svatého grálu se jim ale povážlivě krátí. Že Kosatky pohár nezískaly, není v žádném případě jejich vina. I když s věkem pochopitelně malinko zpomalují, stále jsou to nejlepší hráči Canucks.

Když nás mladí odsunou do druhé lajny, budeme šťastní

„Chceme, aby na nás ostatní kluci tlačili. Klidně ať spadneme do druhé lajny, to je totiž jediný způsob, jak můžeme uspět,“ říká Henrik Sedin a odkazuje na legendární lajnu Bertuzzi-Näslund-Morrison, přezdívanou West Coast Express, která v dresu Kosatek řádila na počátku kariéry švédských bratrů. „Nikdo by nebyl šťastnější než my dva, kdyby se to opakovalo. Znamenalo by to, že je z nás konkurenceschopný tým,“ ujišťuje, že by kvalitní konkurenci v týmu jen uvítal.

Společně s bratrem Danielem ale varuje: „Hrajeme v první lajně už docela dlouho. Pokud nám ostatní chtějí vzít náš čas na ledě, budou muset být opravdu dobří. Nedáme jim nic zadarmo, budeme o svůj flek bojovat. Pořád chceme tyhle kluky vést jako lídři a věříme, že na to pořád máme,“ tvrdí svorně.

Vancouver draftoval švédská dvojčata v roce 1999 v prvním kole z druhého (Daniel) a třetího (Henrik) místa. Od té doby jsou olympijskému městu z Britské Kolumbie věrní. Nikdy nehráli za jiný klub NHL. Při pohledu na současnou kvalitu kádru Kosatek se ale nabízí zcela logická otázka: bude tomu tak navždy?

Výměna kvůli šanci na Stanley Cup? Nejspíš ne

„Pokud vyhrajeme Stanley Cup, vyhrajeme ho s Vancouverem,“ tvrdí přesvědčivě Henrik. „Je to pro nás jediná volba. Ale kdo ví? Pokud už nebudeme schopni týmu pomoci nebo nás tu nebudou chtít, tak tu nezůstaneme.  Nikdo neví, co se stane,“ připustil přece jen, že nastat mohou i jiné varianty.

Do vypršení jejich smlouvy scházejí dva roky. Oba bratři jsou přesvědčeni, že poté ještě jeden kontrakt v nejslavnější lize světa podepíšou. Je prakticky nemožné, aby Vancouver vyměnil jen jednoho z nich. Oba mají ve smlouvě klauzuli o nevyměnitelnosti a několikrát potvrdili, že chtějí hrát jenom spolu.

Vyměnit oba by však byl také velmi těžký úkol, vždyť z platového stropu společně ukrajují celkem 14 milionů dolarů. Přidat na soupisku takovéto duo si může dovolit málokterý tým v lize. Pokud by je Canucks nedokázali (nebo nechtěli) vyměnit, je otázkou, zda by za dva roky dvěma veteránům ve 38 letech nabídli další smlouvu. Tou dobou už se Kosatky zřejmě vydají jiným směrem.

Vancouver je náš domov. Do Švédska se asi nevrátíme

„Pokud by nás tu nechtěli, museli bychom se rozhodnout. Nebudeme končit kariéru kvůli tomu, že nechceme hrát za jiný klub,“ naznačil Henrik, že představa jejich stěhování do jiného klubu není úplné sci-fi. Rozhodně to ale není něco, po čem by sympatická dvojčata toužila. Vancouver je jejich domovem a je velmi pravděpodobné, že zde zůstanou i po skončení kariéry.

„Kdybyste se nás zeptali před deseti lety, zřejmě bychom vám řekli, že se jednou vrátíme do Švédska. Ale když se zeptáte dnes, spíše se přikláníme k tomu, že zůstaneme tady. Vždyť tu žijeme už sedmnáct let, ve Švédsku jsme žili osmnáct,“ říká Henrik. Je jasné, že stěhovat se kvůli jedné nebo dvěma sezónám by se jim příliš nechtělo.

Na rozdíl od většiny fanoušků i expertů stále věří, že Canucks mají slušnou šanci postoupit do play-off a v něm pak uspět. „Spousta lidí si myslí, že jsme od poháru hodně vzdáleni a několik let ho určitě nevyhrajeme, ale my od něj zase tak daleko nejsme,“ myslí si Henrik. Jeho bratr ho doplňuje. „Jdeme nahoru. V dnešní lize kolikrát stačí, když přijde jeden nebo dva mladíci, a ti mohou všechno změnit.“

„Před dvěma lety to vypadalo slibně. Udělali jsme play-off a cítili jsme, že jdeme správným směrem. Loni to už byl jiný příběh. Lepila se na nás smůla, měli jsme spoustu zraněných. Myslím, že letos máme širší kádr, ale potřebujeme, aby mladí kluci udělali další výkonnostní krok a hráli významnější roli,“ nabízí svůj pohled na aktuální stav Henrik.

„Tohle je náš tým, Vancouver je místo, kde žijeme. Tady chceme hrát, tady chceme žít, zde chceme vyhrát. Uděláme pro to všechno. Nevidíme svou budoucnost nikde jinde. Ale není to jenom na nás,“ říká Henrik Sedin. „Pořád cítíme, že na této úrovni můžeme hrát. Cítíme se dobře, jsme zdraví. Uvidíme, co se stane ve zbytku sezóny,“ dodal.

Ti, kdo dvojčata znají osobně, vám potvrdí, že jsou to velmi příjemní chlapi. Respektují hokejové tradice, nikdy si nestěžují, nesnaží se, aby byli za každou cenu vidět v médiích. Naopak, v naprosté tichosti třeba podporují vancouverskou dětskou nemocnici a další charitativní projekty. Když s nimi organizátoři ZOH 2010 natáčeli jeden z propagačních spotů pro vancouverskou olympiádu, nemohli si přát lepší ambasadory svého města.

Nikam nepůjdou, říká rezolutně Trevor Linden

„Henrik a Daniel jsou pro nás velmi důležití, tohle město v nich má ikony. Nikam nepůjdou. Nedovedu si představit, že přijdu do kabiny a řeknu jim, ať se vysvléknou z dresu. To by vůči nim nebylo fér,“ říká rezolutně Trevor Linden, prezident Canucks. Podle něj bratři zůstanou ve Vancouveru, dokud se sami nerozhodnou odejít.

Linden věří, že Sedinové společně s Alexem Burrowsem, Alexem Edlerem a Brandonem Sutterem dodávají týmu tolik potřebné zkušenosti a vůdcovství. Doufá, že pod jejich vedením půjde tým zase nahoru, zejména poté, až se podaří do kádru zabudovat další talentované mladíky. Brock Boeser září na univerzitě v Severní Dakotě, Olli Juolevi je považován za jednoho z nejlepších obránců v teenagerovském věku a Thatcher Demko by měl být budoucí brankářskou jedničkou Canucks.

Pokud by se ve Vancouveru přece jen odhodlali k totální přestavbě, výměna dvou veteránů by byla ideálním začátkem. Jak to ale vypadá, nikomu se do toho příliš nechce. Sympatická švédská dvojčata se tak budou zřejmě až do konce své kariéry pokoušet vyhrát pohár pro město, které tolik milují.

Autor  

Narozen v roce 1975, NHL sleduji od konce 80. let, redaktorem od roku 2008. Vystudovaný ekonom - obor marketing, ženatý, manželka Silvie, synové Mike a Dave. Dobrovolník na ZOH 2010 ve Vancouveru, florbalový kouč a speaker, učitel. Mám rád NHL jako celek, obdivuji kanadskou oddanost hokeji a úžasnou tradici této hry v zemi javorového listu, jsem velkým kanadským fanouškem. Rád sportuji, cestuji, čtu o NHL v angličtině, poslouchám U2 a trávím čas se svými syny. Oblíbení hráči: Yzerman, Gretzky, Orr, Sakic, Beliveau, LaFontaine, Linden, Modano, Francis, Gilmour, Hawerchuk, Mario, Roy, Brodeur, R. Bourque, Coffey, Selänne, Toews, Gaudreau, McDavid, St. Louis, Sean Burke, Jágr, Sedinové. Nejlepší hokej ever: Canada Cup 87.