Osm národností, jeden tým. Tým Evropy se těší na finále

Přidal  Jan Kadeřábek   do  , ,      27. 9. 2016 13:05    Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Osm národností, jeden tým. Tým Evropy se těší na finále  

Nikdo s nimi nepočítal. Podle zámořských expertů byl Výběr Evropy spolu s Českou republikou považován za největšího outsidera turnaje. Jenže už první zápas Evropy na Světovém poháru proti USA naznačil, že se s tímto týmem bude muset počítat. Hokejový zázrak Evropané dokonali v semifinále proti Švédsku, které v nastaveném čase rozhodl Tomáš Tatar.

Tým Evropy čeká ve finále Kanada, které ve skupině podlehli 1:4. „Je to nesmírně vzrušující. Neexistuje nic většího. Je to pro nás skvělý turnaj. Překvapili jsme spoustu lidí, jsme houževnatý tým, který chce vítězit. Myslím si, že se každý zápas zlepšujeme, jako tým rosteme a před námi teď leží obrovská výzva,“ popisuje pocity hráčů Evropy švýcarský obránce Mark Streit.


Sledujte NHLnews také na Facebooku a Twitteru.


Mužstvo tvoří hokejisté osmi národností – Německa, Slovenska, Švýcarska, Dánska, Francie, Norska, Slovinska a Rakouska. Proti Javorovým listů se ale nepostaví hokejisté z různých částí starého kontinentu, nýbrž jednotný tým, který táhne za jeden provaz.

Ačkoli je Kanada jasným favoritem, Evropané se ničeho nebojí. Hráči budou těžit ze zkušeností, které proti Kanadě nasbírali v zápasech hraných za své domácí reprezentace.

„Pamatuju si, že jsme prohrávali o dvě branky a byla to přesně ta situace, kdy si říkáte, že vám hrozí velký výprask, což se ale nestalo,“ vzpomíná Streit na zápas Kanada vs. Švýcarsko, který se hrál na olympijských hrách ve Vancouveru v roce 2010. Domácí tým zvítězil 3:2 až po samostatných nájezdech.

„Drželi jsme se herního plánu a hráli dobře v obraně. Pak jsme dali gól, Kanada trochu ubrala tempo, srovnali jsme a šli do prodloužení. Naneštěstí jsme prohráli na nájezdy, ale se sakra těžkým týmem,“ říká Streit.

Kanadu však upozorňuje: „Náš tým je hodně dobrý, hodně šikovný a hodně zkušený. Musíme hrát tím správným způsobem, mít dobrý začátek a být trpěliví.“


Bude vás zajímat:


Velké zápasy proti kolébce hokeje odehráli i slovenští hráči. Ve čtvrtfinále MS v Helsinkách 2012 vyřadili Slováci Kanadu poměrem 4:3. Na vítězné straně stáli Zdeno Chára, Andrej Sekera a Tomáš Tatar, na straně poražených zase Jay Bouwmeester, Ryan Getzlaf, Corey Perry, John Tavares a Ryan O’Reilly. Všichni jmenovaní se nyní proti sobě postaví ve finále.

„Je to ten samý scénář, outsider proti favoritovi, ale tenkrát jsme je dokázali porazit a postoupit do semifinále,“ vzpomíná na velké vítězství Sekera.

Slováci Kanadu pořádně potrápili i v semifinále olympijských her v roce 2010, kdy domácímu mužstvu těsně podlehli 2:3, přestože už prohrávali o tři branky.

„V našem mužstvu jsou hráči, kteří si ten zápas pamatují, a jsem si jistý, že se o své zkušenosti podělí,“ říká generální manažer Evropy Miroslav Šatan, který na turnaji pod pěti kruhy v roce 2010 nechyběl.

„Bylo to velmi těsné utkání, Kanada se dostala do vedení díky dvěma tečím. Tehdy jsme měli nejstarší tým na olympiádě, a to samé platí i o našem mužstvu na Světovém poháru. Je to velmi podobné,“ myslí si Šatan.

„Naši trenéři a hráči jsou většinou na mezinárodních turnajích považováni za outsidera. Teď jsou nejlepší hráči Evropy z různých zemí poskládáni do jednoho týmu a necháme se překvapit, co společně dovedou,“ těší se Šatan.

Narozen v roce 1993. Absolvent bakalářského oboru Marketingová komunikace a PR na FSV UK. V současnosti studuju žurnalistiku, první ročník magisterského oboru. O hokej se zajímám od 8 let. Díky dlouholetému zájmu o NHL jsem se rozhodl napsat bakalářku na téma „Marketing NHL v letech 2005–2015“. Kanadsko-americká soutěž mě fascinuje především svou úžasnou historií. Aktivně se věnuji karate a běhu, rád čtu a jsem velkým fanouškem rockové hudby, především Guns N‘ Roses, Bruce Springsteena, Rolling Stones, U2, Kiss, Bon Jovi a dalších. Jsem autorem knihy Guns N' Roses: Příběh nejslavnějšího turné, která vyšla v září 2016. Publikace se zabývá nejúspěšnějším obdobím kapely, roky 1989 až 1994.