Patnáct výher gólmana-nováčka. Binnington vyrovnal velikány

Přidal  Roman Blaha   do  , , ,      8. 6. 2019 16:24     Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Patnáct výher gólmana-nováčka. Binnington vyrovnal velikány  

Ten příběh je známý, v poslední době se o něm napsalo dost. Bluesmani ze St. Louis byli ještě na začátku ledna nejslabším týmem celé NHL a nyní jsou jedno jediné vítězství od zisku Stanley Cupu. Jedním z hlavních strůjců tohoto neuvěřitelného vzestupu je jejich brankář Jordan Binnington.Když svěřenci Craiga Berubeho zvítězili ve čtvrtek v bostonské TD Garden 2:1, mohli za to děkovat především svému muži s maskou, který pochytal 38 střel soupeře. „Byl neuvěřitelný. Ten zápas nám vyhrál on. Byl ohromný, neskutečný. Mohl bych o jeho představení mluvit celý den,“ chválil svého parťáka obránce Colton Parayko.

Fanshop týmu

„Prostě jen jdu do branky a chytám. Chci odvést svou práci, abychom měli se spoluhráči šanci na vítězství. Na nic jiného nemyslím,“ popisuje Binnington svou brankářskou filozofii. Ve čtvrtek si připsal už patnáctou výhru v letošním play-off a stal se teprve pátým nováčkem mezi gólmany, kterému se něco takového podařilo. Před ním to dokázali pouze Patrick Roy (1986), Ron Hextall (1987), Cam Ward (2006) a Matt Murray (2016).

S výjimkou Hextalla se všichni zmiňovaní radovali z poháru. Gólman Philadelphie přesto obdržel Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího hráče play-off, ačkoli se tato cena uděluje téměř výhradně členům vítězného týmu. Získali ji i Roy a Ward a jedním z kandidátů na toto ocenění je bezpochyby i Binnington.

Devátou výhrou na kluzišti soupeře vytvořil další nováčkovský rekord play-off, když za sebe odsunul už zmiňovaného Hextalla. Kouč Craig Berube horkokrevného gólmana Flyers zažil zblízka, byl totiž členem týmu, který to v roce 1987 dotáhl až do sedmého finále proti Gretzkyho Oilers. „Jsou úplně jiní (Hextall a Binnington), to vůbec nejde srovnat. Jsou to rozdílní lidé, každý z nich přistupuje k zápasům jinak. Ale oba mají výsledky,“ řekl Berube.

Pětadvacetiletý rodák z Richmond Hillu v provincii Ontario má ještě dva pokusy na to, aby se na prvním místě v počtu výher mezi nováčky během jednoho play-off osamostatnil. Šestnáct výher by pochopitelně znamenalo jediné – zisk Stanley Cupu. To je také to jediné, co ho zajímá. „Chybí nám jediný krok. Musíme zůstat soustředění,“ uvědomuje si zachránce letošní sezóny Blues.

Ti jej draftovali v roce 2011 ve třetím kole z celkové 88. pozice. Až do letošní sezóny měl na kontě pouhý jeden zápas v nejslavnější lize světa a prakticky nic nenasvědčovalo tomu, jaký pohádkový příběh letos napíše. Nominace na Calder Trophy byla jen předzvěstí toho, co předvádí ve vyřazovací části sezóny.

Byť i on zažil v bojích o Stanley Cup dva nebo tři slabší zápasy, celkově si vede znamenitě. A to zejména v klíčových duelech jednotlivých sérií, tedy v zápasech číslo pět, šest a sedm. Jakmile jde o všechno, působí neuvěřitelně klidně a sebevědomě.

Dočká se muž, kterému se začalo přezdívat „Winnington“, i šestnácté výhry?

Autor  

Narozen v roce 1975, NHL sleduji od konce 80. let, redaktorem od roku 2008. Vystudovaný ekonom - obor marketing, ženatý, manželka Silvie, synové Mike a Dave. Dobrovolník na ZOH 2010 ve Vancouveru, florbalový kouč a speaker, učitel. Mám rád NHL jako celek, obdivuji kanadskou oddanost hokeji a úžasnou tradici této hry v zemi javorového listu, jsem velkým kanadským fanouškem. Rád sportuji, cestuji, čtu o NHL v angličtině, poslouchám U2 a trávím čas se svými syny. Oblíbení hráči: Yzerman, Gretzky, Orr, Sakic, Beliveau, LaFontaine, Linden, Modano, Francis, Gilmour, Hawerchuk, Mario, Roy, Brodeur, R. Bourque, Coffey, Selänne, Toews, Gaudreau, McDavid, St. Louis, Sean Burke, Jágr, Sedinové. Nejlepší hokej ever: Canada Cup 87.