Plekanec bodoval, ale Montreal padl v nájezdech

Tomáš Plekanec se po středě vrátil do elitní desítky statistik NHL. Stačila mu k tomu jedna asistence z utkání v Pittsburghu, díky níž si montrealský útočník vylepšil svoji letošní bilanci na 7+9. Jeden bod si ze zápasu odnášejí také Habs. Ještě sedm minut před sirénou sice vedli, ale Patric Hörnqvist srovnal na 3:3 a v nájezdech už mířili přesně pouze domácí.
Ti měli v průběhu večera k vítězství blíže dvakrát. Už po třinácti sekundách otevřel skóre Pascal Dupuis tečí Crosbyho přihrávky. V páté minutě při přesilovce doputovala Plekancova rozehrávka přes Subbana k Andreji Markovovi, proti jehož dělovce od modré čáry neměl Marc-Andre Fleury nárok. Krátce před odchodem do šaten se ale rozsvítilo červené světlo znovu na druhé straně.
V prostředním dějství se dvakrát prosadili Canadiens, takže Tučňáci museli ve třetí třetině dotahovat. Takovou situaci sice v posledních 37 případech nezvládli, ale včera už ano.
Ve druhém středečním utkání o sobě zase dal pořádně vědět edmontonský nováček Leon Draisaitl. Trojka loňského draftu byla u všech tří gólů, které Olejáři vstřelili Anaheimu v základní době – nejprve trestala Lindholmovo vyloučení, poté asistovala u branek spoluhráčů. V prodloužení převzal štafetu Teddy Purcell, který po chytré rozehře Anderse Nilssona a dlouhém pasu Andreje Sekery vystřelil kanadskému celku vítězství 4:3.
Ducks přitom v zápase třikrát vedli. Dvakrát skóroval Corey Perry, který tím svoji bilanci v NHL zaokrouhlil na 300 gólů – v klubové historii je to druhý nejlepší počin po Teemu Selännem (457). Mezitím se na začátku třetí třetiny prosadil proti bývalým spoluhráčům Shawn Horcoff, pro něhož to byl 500. bod.

Pittsburgh – Montreal 4:3n (2:1, 0:2, 1:0 – 0:0, 1:0)

Branky a asistence: 1. Dupuis (Crosby, Bennett), 20. Määttä (Kessel, Malkin), 54. Hörnqvist (Crosby, Letang) – 5. Markov (Subban, Plekanec), 28. Gallagher (Pacioretty), 35. Flynn (Mitchell, Subban).
Samostatné nájezdy: Perron, Crosby. Neproměnili: – Galchenyuk, Desharnais.
Střely na branku: Pittsburgh 14-1-17-2=34, Montreal 13-13-10-2=38. Přesilovky: 0/4 – 1/4. Diváci: 18.455.
Brankáři: Zatkoff 3/3, Fleury (od 2:10) 32/35 – Condon 31/34.
Hvězdy utkání: Crosby, Hörnqvist (oba PIT), Subban (MON).
Česká účast: – Tomáš Plekanec (20:38, 0, 1 střela, 0+1), Tomáš Fleischmann (15:34, 0, 1 střela, 0+0).

Anaheim – Edmonton 3:4p (1:0, 0:1, 2:2 – 0:1)

Branky a asistence: 11. Perry (Rakell, Lindholm), 42. Horcoff (Fowler, Stewart), 47. Perry (Rakell, Vatanen) – 25. Draisaitl (Pouliot, Nurse), 46. Klefbom (Nugent-Hopkins, Draisaitl), 49. Nugent-Hopkins (Draisaitl, Hall), 62. Purcell (Sekera, Nilsson).
Střely na branku: Anaheim 15-6-16-0=37, Edmonton 8-10-6-3=27. Přesilovky: 1/2 – 1/2. Diváci: 16.505.
Brankáři: Andersen 23/27 – Nilsson 34/37.
Hvězdy utkání: Purcell (EDM), Perry (ANA), Nugent-Hopkins (EDM).