Před 99 lety se odehrály první zápasy v dějinách NHL

Přidal  Jan Kadeřábek   do  , ,      19. 12. 2016 9:28    Komentář  

Devatenáctého prosince 1917 se poprvé v historii ledního hokeje uskutečnily dva zápasy pod hlavičkou National Hockey League (NHL). Proti sobě se střetli Montreal Canadiens a Ottawa Senators a Montreal WanderersTorontem Arenas.


Sledujte NHLnews také na Facebooku a Twitteru.


Nově zformovaná soutěž byla založena o necelý měsíc dříve, 26. listopaduMontrealu. Prvního ročníku se účastnily pouze čtyři výše uvedené týmy (více o založení NHL ZDE).

Ottawa přivítala Habs na svém ledě, ale kvůli fenomenálnímu Joeu Maloneovi, který vstřelil pět branek, podlehla Montrealu 4:7. Malone zaznamenal nejen první gól v dějinách Canadiens, ale jako první hráč NHL i hattrick. Kanadský útočník opanoval tabulku střelců, ve dvaceti zápasech ročníku 1917–18 nasázel 44 (!) branek.

Druhé střetnutí se neslo ve výrazně dramatičtějším duchu. Wanderers přestříleli Toronto 10:9. Jak montrealský forvard Harry Hyland, tak i torontský obránce Reg Noble skórovali třikrát.

První ročník NHL se hrál na dvě poloviny; do druhé části už nezasáhli hokejisté Wanderers, kterým vyhořela hala, a protože neměli kde hrát, museli ze soutěže odstoupit. Toto rozhodnutí znamenalo konec existence Poutníků.

Na jaře 1918 se ze Stanley Cupu radovalo Toronto, které v pátém rozhodujícím zápase zdolalo mužstvo Vancouver Millionaires z Pacific Coast Hockey Asociation (PCHA) 2:1.

Narozen v roce 1993. Absolvent bakalářského oboru Marketingová komunikace a PR na FSV UK. V současnosti studuju žurnalistiku, první ročník magisterského oboru. O hokej se zajímám od 8 let. Díky dlouholetému zájmu o NHL jsem se rozhodl napsat bakalářku na téma „Marketing NHL v letech 2005–2015“. Kanadsko-americká soutěž mě fascinuje především svou úžasnou historií. Aktivně se věnuji karate a běhu, rád čtu a jsem velkým fanouškem rockové hudby, především Guns N‘ Roses, Bruce Springsteena, Rolling Stones, U2, Kiss, Bon Jovi a dalších. Jsem autorem knihy Guns N' Roses: Příběh nejslavnějšího turné, která vyšla v září 2016. Publikace se zabývá nejúspěšnějším obdobím kapely, roky 1989 až 1994.