Price proti Halákovi. Bývalí spoluhráči stojí ve finále Světového poháru proti sobě

Přidal  Roman Blaha   do  , ,      29. 9. 2016 22:46     Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Price proti Halákovi. Bývalí spoluhráči stojí ve finále Světového poháru proti sobě  

Osud tomu chtěl, že ve finále Světového poháru v Torontu stojí gólmani Carey Price a Jaroslav Halák proti sobě. Mnozí si totiž stále připomínají jejich společné působení v dresu Montrealu Canadiens, které nakonec skončilo výměnou Haláka do jiného klubu. Dnes už nemá cenu řešit, zda se tehdy vedení rozhodlo správně, ale při pohledu na výkony Kanaďana od olympiády v Soči asi dnes v Montrealu tohoto rozhodnutí lituje málokdo.

Na jaře roku 2010 to byl ale slovenský Jaro, kdo vyhrál interní souboj o post jedničky pro play-off. Ve vyřazovací části pak Halák předvedl jeden ze svých nejpamátnějších výkonů v NHL, když dovedl podceňované Canadiens přes Washington a Pittsburgh až do finále Východní konference. (dokonce o tom tehdy koloval vtip: „Potkají se Ovečkin s Crosbym na dovolené na Bahamách. Ovečkin se na Crosbyho podívá a ptá se: Halak? Crosby odpoví: Yes.“)

Rozhodnutí nechat Haláka po tomto famózním play-off odejít bylo tehdy mezi montrealskou veřejností notně kritizováno. Carey Price byl sice nadějnou hvězdičkou, které měla patřit budoucnost, ale do gólmana, jakým je dnes, měl stále hodně daleko. Jeho nevyrovnané výkony mu nároční fanoušci občas dávali pěkně sežrat.

Za to, že souboj o post jedničky na jaře před šesti lety prohrál, může být Price dnes vděčný. Právě vysedávání na střídačce jej totiž vyburcovalo k ještě větší práci. Tento mladý muž pochopil, že nic v životě nedostane zadarmo a všecko si bude muset vydřít.

„Trochu jsem vyspěl. Tehdy jsem byl ještě hodně mladý, na začátku kariéry,“ odpověděl Price před začátkem finálové série World Cupu na dotaz, jak se za těch šest let změnil. Jeho kariéra byla strmá, možná až moc. Byl draftován jako celková pětka v prvním kole draftu 2005. Vyhrál juniorský světový šampionát 2007, následoval triumf v Calder Cupu v témže roce. Za své výkony navíc obdržel cenu MVP pro nejužitečnějšího hráče play-off AHL. Ve dvaceti se měl stát jedničkou slavného montrealského klubu…

Jak dnes sám přiznává, tehdy mu úspěch trochu stoupl do hlavy. Myslel si, že to místo je jeho. Halák jej ovšem přesvědčil o opaku. Najednou jen vysedával na lavičce. Ale rozhodl se nic nevzdat. To léto dřel jako nikdy předtím. Bál se, že to bude on, koho Montreal vymění.

„Když jsem nechytal a jen seděl na střídačce, musel jsem se rozhodnout, co vlastně chci. Řekl jsem si, že odteď už mi nikdo nebude moci vyčítat nedostatek snahy. I když to pro mne třeba nedopadne dobře, nebude to proto, že bych se málo snažil. Ty poslední dva měsíce jsem tvrdě dřel a podporoval ostatní,“ vzpomíná na nelehké období olympijský vítěz ze Soči.

Skvělá pracovní morálka mu už zůstala a kromě zlaté olympijské medaile mu vynesla i Vezinovu trofej pro nejlepšího gólmana sezóny a Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče ligy. Dnes je Carey Price všeobecně považován za jednoho z nejlepších brankářů světa a na Světovém poháru to jen dokazuje.

Před vstupem do finálové série měl úspěšnost zásahů 94,8% a také v prvním finálovém duelu byl fantastický. Evropané byli Kanadě nečekaně vyrovnaným soupeřem a Price musel svůj tým několikrát výrazně podržet. V dresu národního týmu si tak připsal už patnáctou výhru v řadě (4 zápasy Světového poháru, 5 utkání ZOH v Soči a 6 zápasů MSJ 2007).

Po loňském dlouhodobém zranění, které jej připravilo o značnou část sezóny a fatálně poznamenalo osud celého montrealského týmu, je definitivně zpátky. Dokonce má takovou fazónu, že deptá i spoluhráče na tréninku. Zeptejte se třeba Stevena Stamkose, na kterého zívala odkrytá branka. Rodák z Anahim Lake však vytáhl zázračný zákrok hokejkou. „Jen jsem měl štěstí, trefil mi to do hokejky,“ zlehčoval situaci Price. I to však ukazuje, v jaké chytá pohodě. „Pro tým je to dobré, ale nás to na tréninku trochu frustruje,“ přiznává John Tavares, další mimořádně schopný střelec, který na tréninku těžko hledá recept na svého brankáře.

Vždycky měl veliký talent a před sebou zářivou budoucnost. Jen na jaře roku 2010 potřeboval, aby na něj někdo zatlačil a donutil ho na sobě víc pracovat. Ten někdo bude dnes večer stát v protější brance. A Carey Price může při závěrečném potřásání rukou svému protějšku poděkovat. I díky němu je dnes tam, kde je.

Foto/Photo by: Icon Sportswire

Autor  

Narozen v roce 1975, NHL sleduji od konce 80. let, redaktorem od roku 2008. Vystudovaný ekonom - obor marketing, ženatý, manželka Silvie, synové Mike a Dave. Dobrovolník na ZOH 2010 ve Vancouveru, florbalový kouč a speaker, učitel. Mám rád NHL jako celek, obdivuji kanadskou oddanost hokeji a úžasnou tradici této hry v zemi javorového listu, jsem velkým kanadským fanouškem. Rád sportuji, cestuji, čtu o NHL v angličtině, poslouchám U2 a trávím čas se svými syny. Oblíbení hráči: Yzerman, Gretzky, Orr, Sakic, Beliveau, LaFontaine, Linden, Modano, Francis, Gilmour, Hawerchuk, Mario, Roy, Brodeur, R. Bourque, Coffey, Selänne, Toews, Gaudreau, McDavid, St. Louis, Sean Burke, Jágr, Sedinové. Nejlepší hokej ever: Canada Cup 87.