Select Page

Red Wings v rukou neonacistů. NHL se nestačí divit

Red Wings v rukou neonacistů. NHL se nestačí divit

Rasové nepokoje v americké Virginii, při kterých zemřeli již tři lidé, zasáhly i NHL. Kamery zachytily několik neonacistů se štíty a vlajkami, na nichž bylo zobrazeno modifikované logo detroitských Red Wings.

Příznivci krajní pravice z uskupení „Detroit Right Wings“ si ikonický znak pouze nepatrně poupravili tím, že do středového kola zakomponovali symbol Hitlerových ochranných oddílů SS.

Klub se v sobotním prohlášení od použití svého loga bělošskými extremisty rázně distancoval.

„Tým Detroit Red Wings vehementně nesouhlasí a není žádným způsobem spojený s událostmi, které se dnes uskutečnily v Charlottesville (Virginia). Red Wings věří, že hokej je pro každého a oslavuje velkou diverzitu naší fanouškovské základny a našeho národa,“ uvedl michiganský celek ve svém stanovisku. Jeho vedení také plánuje příslušné právní kroky.

Své znepokojení nad spojením známého emblému s americkou neonacistickou scénou vyjádřila i liga samotná. „Jsme značně pobouřeni nezodpovědným a nevhodným užitím našeho duševního vlastnictví,“ stojí v úvodu vyjádření NHL.

Důvod, proč si nacionalisté vybrali logo Red Wings, není znám. Jedna z teorií poukazuje na podobnost se znakem nacistických říšských drah (Deutsche Reichsbahn), které jsou neodmyslitelně spjaty s transporty „nepohodlných“ občanů do vyhlazovacích táborů.

Střety ve Virginii odstartoval páteční pochod stoupenců bílé rasy na protest proti odstranění sochy konfederačního generála Roberta E. Leeho. Ten proslul nejen jako vynikající vojevůdce, ale také jako přísný plantážník s krutým chováním ke svým černošským otrokům.

Rozpory mezi příznivci Konfederace a odpůrci rasismu si vyžádali již tři oběti a přibližně 35 zraněných.

Výsledky

18.10.19.10.20.10.
Pittsburgh NY Rangers 5:4
Florida Philadelphia 1:5
Toronto Washington 2:0
Tampa Bay New Jersey 4:5
Vancouver Ottawa 3:0
Colorado Nashville 1:4
Columbus Winnipeg 5:2
Arizona Dallas 1:3
Carolina Edmonton 5:3
Buffalo Vegas 4:5
Montréal San Jose 2:5
Detroit Toronto 3:6
Chicago St Louis 2:5
Montréal Los Angeles 1:5
Vancouver Boston -:-
NY Islanders NY Rangers -:-
Nashville Philadelphia -:-
Tampa Bay Columbus -:-
New Jersey Ottawa -:-
Edmonton Chicago -:-
St Louis Colorado -:-
Carolina Calgary -:-
Dallas Arizona -:-

Twitter