Rekordní Murray. Gólman Pittsburghu se zapsal do historie play-off

Přidal  Roman Blaha   do  , , ,      19. 4. 2018 13:17    Komentář  

S výjimkou druhého utkání na domácím ledě přivádí gólman Pittsburghu Matt Murray hráče Philadelphie k zoufalství. V otevíracím duelu série udržel čisté konto a Pens zvítězili jednoznačně 7:0. Jakmile se série za nerozhodnutého stavu přesunula do Philly, povolil Letcům ve dvou zápasech (5:1, 5:0) pouze jediný zásah.

Ve včerejším utkání Murray hned dvakrát přepisoval historické tabulky NHL. Dosáhl na pětadvacátou výhru v play-off v kariéře a stal se nejrychlejším gólmanem v dějinách, kterému se to povedlo. Na 25 vítězství mu totiž stačilo pouze 36 zápasů, o jeden zápas tak překonal takové velikány, jakými byli Bill Durnan, Terry Sawchuk, Gerry Cheevers, Grant Fuhr a Patrick Roy.

Zároveň vychytal ve vyřazovacích bojích už šestou nulu, což před čtyřiadvacátými narozeninami dokázali pouze Harry Lumley a Terry Sawchuk. Felix Potvin jich stihl pět, Martin Brodeur čtyři. Na dotaz novinářů, co tomuto rekordu říká, Murray odpověděl. „Opravdu? To je cool.“

V posledních šesti zápasech vyřazovací části, v součtu letošní série se zápasy číslo pět a šest v loňském finále proti Nashvillu, se může pochlubit hned čtyřmi čistými konty. V šestatřiceti zápasech, které v bojích o Stanley Cup prozatím odchytal, si udržuje průměr inkasovaných branek 1,88 a úspěšnost zásahů 93%. K tomu už šestkrát neinkasoval ani jeden gól, jak již bylo zmíněno. To vše ve věku pouhých třiadvaceti let.

„Dnes předvedl několik velkých zákroků,“ pochvaloval si kouč Tučňáků Mike Sullivan a uvedl konkrétní příklad. V závěru první třetiny hráli Pens přesilovku a po jejím skončení se dostal rovnou z trestné lavice do brejku Travis Konecny. Na Murrayho si ale nepřišel. „Když váš brankář předvádí takové zákroky, velmi to zvyšuje šance týmu na výhru,“ neskrýval Sullivan spokojenost.

Titulní foto: Icon Sportswire

Autor  

Narozen v roce 1975, NHL sleduji od konce 80. let, redaktorem od roku 2008. Vystudovaný ekonom - obor marketing, ženatý, manželka Silvie, synové Mike a Dave. Dobrovolník na ZOH 2010 ve Vancouveru, florbalový kouč a speaker, učitel. Mám rád NHL jako celek, obdivuji kanadskou oddanost hokeji a úžasnou tradici této hry v zemi javorového listu, jsem velkým kanadským fanouškem. Rád sportuji, cestuji, čtu o NHL v angličtině, poslouchám U2 a trávím čas se svými syny. Oblíbení hráči: Yzerman, Gretzky, Orr, Sakic, Beliveau, LaFontaine, Linden, Modano, Francis, Gilmour, Hawerchuk, Mario, Roy, Brodeur, R. Bourque, Coffey, Selänne, Toews, Gaudreau, McDavid, St. Louis, Sean Burke, Jágr, Sedinové. Nejlepší hokej ever: Canada Cup 87.