Plus mínus statistiky jsou přeceňované, říká Hanzal v rozhovoru pro nhlnews.cz

Přidal  Aleš Březina   do  , , , ,      30. 1. 2015 9:09     Komentář

nhlczskVe 44. minutě vyhrál Martin Hanzal vhazování po pravé ruce Jonathana Berniera, posunul se kupředu a po Gagnerově přihrávce vystřelil takřka z nulového úhlu. Arizona se díky trefě českého útočníka v Torontu poprvé dostala do vedení, a protože v dalším průběhu už se prosadil pouze Sam Gagner, ponese trefa píseckého rodáka vítěznou pečeť. Pro Hanzala to byl osmý gól v sezóně.

„Vystřelil jsem z brankové čáry, nechtěl jsem nic vymýšlet. Měl jsem štěstí, že se to od gólmana odrazilo do brány,“ popisuje klíčovou akci večera, jehož byl hlavní hvězdou.

Díky své trefě se po půl měsíci dočkal utkání, v němž měl v plus/mínus bodování pozitivní bilanci, takže se pomalu blíží na nulu. Hanzal ale hodnocení pobytu na ledě nepřikládá nijak velkou váhu.

„Myslím, že tyhle statistiky jsou přeceňované. Dostáváte třeba góly v situaci šest na pět na konci zápasu, za to jsou taky mínusové body. Moc tuhle statistiku nesleduju,“ přiznává účastník minulé olympiády.

Branky vstřelené a inkasované při přesilovkách a v oslabeních se do plus/mínus hodnocení nezapočítávají, jako člen speciálních formací přitom Hanzal stráví na ledě hodně času. Při početních výhodách tráví na ledě v průměru dvě minuty za zápas, v oslabeních minutu a čtvrt.

„Oslabení hraju pořád. V posledních dvou letech dostávám víc prostoru i při přesilovkách, jsem za to rád. Mám snažit tlačit víc do útoku, pracovat líp u brány. Myslím, že se mi to docela daří, puky si mě nacházejí,“ hodnotí sedmadvacetiletý centr svůj přínos pro tým.

V exkluzivním rozhovoru pro nhlnews.cz ještě zavzpomíná na již zmiňovanou olympiádu ve Vancouveru a nabídne zajímavý pohled hokejisty, jehož základnou je arizonská poušť, ale často musí cestovat za soupeři do chladnějších oblastí Severní Ameriky.

Foto/Photo by: Bridget Samuels

Autor

Aleš Březina je novinář, spisovatel a také editor a vydavatel kanadského týdeníku „Satellite 1-416“. Narodil se v Praze v roce 1948 a odešel z Československa v roce 1980. Od té doby žije v Kanadě. Podílel se na rozsáhlé publikaci Kings of the Ice a History of World Hockey, která vyšla v Torontu v roce 2002. Během ME ve fotbale v roce 2004 psal před každým utkáním české reprezentace úvodníky pro největší torontský deník Toronto Star. Spolupracoval s rozhlasovými stanicemi Hlas Ameriky, Svobodná Evropa a Rádio Canada International.