Svatošovi bývalí spoluhráči reagují na smrt kamaráda

Přidal  Martin Hrubý   do  , , , ,      8. 12. 2016 13:49    Komentář  

Coloradu se zatím letos pod novým trenérem příliš nedaří, všechny problémy na ledě ale blednou ve srovnání s tím, co prožívají pamětníci Marka Svatoše, jenž odehrál většinu zámořské kariéry právě v Coloradu (2003-10). Hokejisté Avalanche truchlí za něj i za jeho rodinu.

Jak je už z médií dobře známo, Svatoš byl nalezený 5. listopadu ve svém domě mrtvý. Čtyřiatřicetiletý muž byl silně předávkovaný kodeinem, morfinem a antidepresivy. Bohužel v minulosti bral také heroin, kvůli němuž procházel odvykací kúrou.


Sledujte NHLnews také na Facebooku a Twitteru.


Matt Duchene a Cody McLeod, poslední pamětníci Marka Svatoše v dresu Colorada, vyjádřili svou soustrast rodině a současně se snažili zjistit nějaké podrobnosti o smrti bývalého spoluhráče.

„Doufám, že ‚Svatse‘ nebude nikdo na základě tohohle soudit, protože to byl ohromný chlap,“ řekl pětadvacetiletý Matt Duchene, který začínal v Coloradu v roce 2009.

„Měl to těžké. Hodně zranění, hodně operací. Jako sportovec je někdy obtížné nebýt aspoň trochu deprimován. Čím vším zrovna on prošel, to je opravdu smutné. Všechno, co mohu udělat, je poslat kondolence jeho rodině a doufat, že budou silní. Všichni se za něj modlíme.“

Duchene dodal, že nevěděl o Svatošově užívání drog a léků, tím, že se léčil s depresemi, ale překvapený nebyl.

„Musíte být opatrný. S lidmi byste měli mluvit. Mluvení s lidmi není známka slabosti. Je to známka síly. Kdykoli se já sám ocitnu dole, v depresích – všichni ten pocit občas zažíváme – je dobré pobavit se s lidmi kolem sebe a něco se od nich dozvědět.“

Ducheneovi bylo v době společného hraní se Svatošem teprve osmnáct let. Zrovna vstupoval do National Hockey League. Cody McLeod byl starší. V Denveru působí od roku 2007 a v době společného působení se slovenským hokejistou mu bylo 25 let.

„Je to hrozná věc,“ dodal dnes dvaatřicetiletý útočník. „Naše srdce jsou s jeho ženou Dianou, dětmi a se zbytkem rodiny. Nakonec je vždycky náročné, když přijdete o hokej,“ dodal k možným problémům sympatického Slováka. „Je to tvrdé a smutné.“

Hráčská asociace NHLPA nabízí pomoc hokejistům, kteří skončili s kariérou. Má i odvykací programy a pomocnou ruku pro hokejisty, kteří u sebe zjistí závislost na nejrůznějších medikamentech, ať jde o drogy nebo léky. McLeod se obává, že Svatoš se tuto pomoc bohužel nepokusil vyhledat.


Bude vás zajímat:


Foto: Icon Sportswire

Autor  

Narozen v roce 1971. NHL sleduji od začátku 80. let, redaktorem od roku 2000. Spoluzakladatel webového serveru NHL.cz. Největší hokejový zážitek - návštěva zápasů NHL, v nichž nastoupilo dohromady osm členů slavné dynastie Edmontonu Oilers z osmdesátých let minulého století včetně Waynea Gretzkyho, Granta Fuhra, Glenna Andersona nebo Craiga MacTavishe, jenž jako vůbec poslední hráč v historii NHL hrál bez helmy.