Světový pohár byl televizním debaklem, velké vzrušení nevzbudil ani v Kanadě

Přidal  Daniel Reichel   do  , , ,      1. 10. 2016 14:33     Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Světový pohár byl televizním debaklem, velké vzrušení nevzbudil ani v Kanadě  

Světový pohár ze seznamu mezinárodních hokejových akcí nezmizí. Zástupce komisionáře NHL Bill Daly a výkonný ředitel hráčské asociace NHLPA Don Fehr v pátek potvrdili, že s konáním turnaje počítají i za čtyři roky. Změnám se ale další ročník nevyhne.

Zatímco předsezónní termín zámořským činitelům vyhovuje, složení účastníků by mělo dostát několika změn. Už teď se spekuluje o tom, že týmy Severní Ameriky a Evropy budou nahrazeny klasickými národními výběry. „Vypadá to, že se vrátí model reprezentací,“ prohlásil hokejový expert TSN Pierre Lebrun.Navzdory snahám o vylepšení však může být problémem menší divácký zájem, se kterým se potýkali organizátoři už letos. Toronto již sice mezi mnoha Kanaďany za hokejovou Mekku považováno není (a v těchto dnech skutečně žije především baseballem), prázdná místa na stadionu přesto zaváněla ostudou.

Diváky se ale nedařilo přilákat ani k televizním obrazovkám. První finále mezi Kanadou a Týmem Evropy sledovalo na americké stanici ESPN jen necelého půl milionu diváků, při druhém klesl zájem pod tři sta tisíc. Pro srovnání, nejsledovanější přenos základní části NHL minulé sezóny vidělo 2,8 miliónů Američanů.

S neúspěchem se potýkala i Česká televize. Ta sice do propagace Světového poháru příliš neinvestovala, i tak pro ni musí být nízké hodnoty sledovanosti zklamáním. Ani nejsledovanější zápas českého výběru totiž nedokázal překonat pětisettisícovou hranici. Oproti utkáním mistrovství světa, kdy peoplemetry běžně ukazují více než miliónovou sledovanost, se tak jedná o výrazný propad.

Česká republika ale není jedinou hokejovou zemí, v níž přistupovali fanoušci ke Světovému poháru s velkou nedůvěrou. Například ve Finsku, v němž je hokej jednoznačnou sportovní jedničkou, budil turnaj na tamních obrazovkách menší pozornost než každoroční Karjala Cup.

Nejbolestivější fackou do tváří Bettmana a spol. však musí být skutečnost, že v Kanadě – kolébce hokeje – vidělo finálová klání domácího týmu v průměru jen 2.2 miliónů televizních diváků. Na první pohled úctyhodné číslo ztratí na kouzlu v momentě, kdy zjistíme, že stejné hodnoty dosáhl loňský úvodní souboj nové sezóny NHL.

Vedení soutěže a hráčské asociace se tedy mohou plácat po ramenou za vygenerovaný zisk, v honbě za prestiží ale čeká Světový pohár ještě dlouhá cesta.

Titulní foto: Minda Haas Kuhlmann / flickr.com

Autor  

Takřka revoluční dítě. Hokej sleduji od MS v Petrohradě, který byl předzvěstí legendárního pokřiku „Vítej, zlatý hattricku“. NHL mi učarovala svým důrazem na tradice, krásnými dresy a ledem, který nepřipomíná jeden velký reklamní banner. Jsem milovníkem hobitů, elfů, čarodějů a vůbec celé Středozemě, příležitostným běžcem a posluchačem kvalitní soundtrackové hudby. Své připomínky můžete psát na daniel.reichel@nhlnews.cz.