Trottier, Šťastní, Barzal. Nováček Isles psal v derby historii

Přidal  Roman Blaha   do  , , ,      14. 1. 2018 20:45     Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Trottier, Šťastní, Barzal. Nováček Isles psal v derby historii  

Byla sobota 13. ledna a v newyorské Madison Square Garden bylo na pořadu hokejové derby mezi domácími Rangers a jejich rivaly Islanders. Jezdci dostali pořádně naloženo (2:7) a hlavní hvězdou večera byl nováček s číslem 13 na straně Ostrovanů – Mathew Barzal.

Ten zaznamenal pět kanadských bodů za dvě branky a tři asistence. Na čele bodování nováčků odskočil do trháku, aktuálně má na kontě po čtyřiačtyřiceti duelech stejný počet bodů za 15 branek a 29 asistencí. Vancouverský Brock Boeser na něj v tuto chvíli ztrácí už čtyři body (22+18).

Barzal se svým výkonem zapsal do historie. Žádnému nováčkovi od roku 1982 se nepodařilo během své nováčkovské sezóny zaznamenat dva pětibodové zápasy. Tímto kouskem se nemohou pochlubit ani hráči jako Mario Lemieux, Jaormír Jágr, Teemu Selänne či Connor McDavid.

Před Barzalem to dokázala pouze čtveřice hráčů – jeho předchůdce v dresu Isles Bryan Trottier (1975-76) a pak všichni tři bratři Šťastní v dresu Quebeku. V sezóně 1980-81 se to povedlo Peterovi s Antonem, o rok později je napodobil také Marian. Od té doby se až do včerejška nepřidal nikdo další .

Zajímavostí je, že NHL letos viděla celkem devět pětibodových zápisů a dva z nich má na svědomí právě dvacetiletý Barzal. Když tento kousek předvedl poprvé, všechny jeho body byly za asistence. Na svém kontě už má letos také premiérový hattrick. Včera málem dosáhl obojí najednou, k hattricku neměl daleko. V bodování celé NHL už tento fantastický bruslař a playmaker poskočil do elitní dvacítky.

Jeho výkon je ještě působivější, když si uvědomíme, že šestnáctka draftu z roku 2015 nenastupuje vedle největší ofenzivní hvězdy týmu Johna Tavarese. Kromě stabilního parťáka Jordana Eberleho (včera 0+4) měl proti Rangers na druhém křídle dalšího zelenáče Anthonyho Beauvilliera (2+1). Celkem tedy druhý útok Isles nasbíral dvanáct bodů!

„Byl to jeden z těch večerů, kdy si puky prostě najdou cestu do sítě. Byla to týmová práce,“ říkal skromně hrdina večera. Spokojeností zářil také kouč hostů Doug Weight. „Byl jsem jejich výkonem ohromen. Je to pro nás skvělé vítězství,“ prohlásil.

Foto/Photo by: Icon Sportswire

Autor  

Narozen v roce 1975, NHL sleduji od konce 80. let, redaktorem od roku 2008. Vystudovaný ekonom - obor marketing, ženatý, manželka Silvie, synové Mike a Dave. Dobrovolník na ZOH 2010 ve Vancouveru, florbalový kouč a speaker, učitel. Mám rád NHL jako celek, obdivuji kanadskou oddanost hokeji a úžasnou tradici této hry v zemi javorového listu, jsem velkým kanadským fanouškem. Rád sportuji, cestuji, čtu o NHL v angličtině, poslouchám U2 a trávím čas se svými syny. Oblíbení hráči: Yzerman, Gretzky, Orr, Sakic, Beliveau, LaFontaine, Linden, Modano, Francis, Gilmour, Hawerchuk, Mario, Roy, Brodeur, R. Bourque, Coffey, Selänne, Toews, Gaudreau, McDavid, St. Louis, Sean Burke, Jágr, Sedinové. Nejlepší hokej ever: Canada Cup 87.