- Reklama -

Už žádné další otázky. Boudreau se dočkal postupu do semifinále

- Reklama -

Z aktivních trenérů je v dlouhodobém horizontu v základní části nejúspěšnější, během osmi sezón dovedl své svěřence k vítězství ve dvou třetinách odehraných zápasů (máte-li zájem o konkrétní čísla, 363krát z 599 případů). Jakmile ale dojde na play off, Bruce Boudreau je v nesnázích. Až letos se mu poprvé podařilo prolomit hranici postupu do konferenčního finále.
„Je to úleva, že už mi nebudete klást tuhle otázku,“ pronesl v neděli po vítězství Anaheimu nad Calgary, které se pro Ducks a jejich hlavního kouče stalo vstupenkou mezi nejlepší čtveřici týmů. „Jsem opravdu šťastný, že už ji nikdy neuslyším.“
V atmosféře všeobecné úlevy jako by se odrážel společný osud Kačerů a jejich lodivoda. Mužstvo z Kalifornie získalo v roce 2007 (ještě pod vedením Randyho Carlylea) Stanleyův pohár, ale od té doby na výraznější úspěch čekalo. Boudreau dostal v listopadu téhož roku poprvé příležitost v NHL, za vedení Washingtonu ve zbytku sezóny byl oceněn Adamsovou trofejí, ale v play off se mu příliš nevedlo ani s Capitals, ani později s Ducks.
„Pro Bruce i pro naši organizaci je to velký krok kupředu,“ uznává Corey Perry, s 15 body nejproduktivnější hráč dosavadního průběhu vyřazovacích bojů. „Je to už osm let, co Ducks byli  naposledy v semifinále. Když si vzpomenu na poslední dvě sezóny, bylo nepříjemné opouštět play off tak brzy.“
Boudreau se Kačerů ujal na konci listopadu 2011, jen dva dny poté, co byl propuštěn z Washingtonu. Do postupové osmičky je ve zbývajícím čase nedostal, což byl jeho jediný absolutní propadák v NHL. Ve zkrácené sezóně 2012-13 je dovedl k diviznímu titulu, ale poté přišlo vyřazení v sedmi utkáních od Detroitu. Loni po dalším pacifickém triumfu prohrál Anaheim 3-4 ve druhém kole s pozdějšími šampiony z Los Angeles.
„Myslím, že tohle vítězství si užije nejvíc z nás ze všech,“ říká útočník Kyle Palmieri. „Neviděl jsem, jak ho slavil na střídačce, ale v příštích pár dnech bude těžké vymazat úsměv z jeho tváře.“
Boudreau v nadsázce říká, že teď se ho žurnalisté určitě začnou ptát, kdy dovede svůj tým také do finále Stanleyova poháru. Šedesátiletému muži stojí v cestě Chicago, ale za zády má partu, která by pro něho skočila do ohně.
„Tvrdě pro něho makáme, o tom to je,“ vysvětluje Patrick Maroon. „Neláme si hlavu s tím, když někdo udělá chybu, dokáže člověka podržet. Když hráč zachybuje, klidně ho pošle zpátky na led.“
Z důvěry pramení sebedůvěra, Ducks ostatně vstupují do série s Jestřáby v roli papírových favoritů. Nic na tom nemění ani skutečnost, že v základní části s nimi dva ze tří vzájemných soubojů prohráli.
„Naši kluci jsou odhodlaní a cítí závazek. Neznamená to, že by Hawks nebyli také. Ukázali, že budou těžkým protivníkem. Na druhou stranu, kdykoliv jsme během roku měli šanci něčeho dosáhnout, dokázali jsme to.“
Finále Západní konference odstartuje v neděli v anaheimském Honda Center, vítěze budeme znát nejpozději na konci měsíce.
Foto: Icon Sportswire

- Reklama -
Pavel Krupička
Narozen v roce 1973, hokej sleduji od poloviny 80. let. K NHL jsem se propracoval později, ale nakonec se mi z koníčka stala zaměstnáním - píšu o ní už třináct let. Sleduji hlavně Čechy bez ohledu na klubovou příslušnost, díky Dominiku Haškovi mi přirostly blíže k srdci Buffalo a Detroit. Největším hokejovým zážitkem pro mě stále zůstává Nagano a následné oslavy olympijského zlata.

Související

- Reklama -

Poslední

- Reklama -

Neuniklo vám?

- Reklama -