Věříte na zázraky? Před 39 lety tým USA slavně přemohl Sověty

Přidal  Roman Blaha   do  , , , , ,      22. 2. 2019 20:07     Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Věříte na zázraky? Před 39 lety tým USA slavně přemohl Sověty  

Od té slavné chvíle dnes uplynulo přesně devětatřicet let. Američtí studenti na olympiádě v Lake Placid 1980 porazili „neporazitelný“ Sovětský svaz 4:3 a nesmazatelně se zapsali do dějin. V posledním utkání turnaje pak porazili také Finsko a po dvaceti letech opět získali zlaté olympijské medaile před domácím publikem.Hláška komentátora Ala Michaelse „Do you believe in miracles?“ z posledních vteřin historického duelu se stala nesmrtelnou, podobně jako třeba zvolání Roberta Záruby „přepište dějiny!“ v Naganu 1998.

Pro Američany se dodnes jedná o jeden z nejvýznamnějších momentů jejich sportovní historie. Vždyť Sověti před Lake Placid získali čtyři zlaté medaile ze ZOH v řadě mezi lety 1964 a 1976. Renomovaný magazín Sports Illustrated vyhlásil „zázrak na ledě“ za vůbec nejslavnější moment amerických sportovních dějin a za největší sportovní okamžik celého 20. století.

Američané vyslali do olympijského turnaje na domácí půdě nejmladší tým v historii složený z amatérských a univerzitních hráčů.
Svěřenci kouče Herba Brookse uspěli zejména kolektivním a nadšeným výkonem, ke kterému je vyburcoval legendární Brooksův proslov v kabině před utkáním. Přesto se v jejich středu našli i konkrétní hrdinové.

Jedním z nich byl Mark Johnson, střelec dvou branek. Ten nejprve v poslední vteřině první třetiny vyrovnával na 2:2, a když Američané ve třetí části zase o gól ztráceli, opět srovnal skóre, tentokrát na 3:3. Dalším z nezpochybnitelných hrdinů byl střelec vítězné branky, kapitán Mike Eruzione. Gólman Jim Craig se zase v brankovišti doslova stavěl na hlavu a přiváděl sovětské hvězdy k zoufalství.

„Je to neuvěřitelné. Před pětatřiceti lety jsme sem přijeli a ani se nám nesnilo o tom, že se něco takového může stát,“ prohlásil před čtyřmi lety na místě činu kapitán týmu Mike Eruzione. Členové zlatého týmu se tehdy sešli v Lake Placid u příležitosti pětatřicátého výročí.

Slavný příběh byl v roce 2004 zfilmován. Hlavní roli kouče Herba Brookse ztvárnil v úspěšném snímku hollywoodský herec Kurt Russell. Za rok to bude už neuvěřitelných čtyřicet let…

Autor  

Narozen v roce 1975, NHL sleduji od konce 80. let, redaktorem od roku 2008. Vystudovaný ekonom - obor marketing, ženatý, manželka Silvie, synové Mike a Dave. Dobrovolník na ZOH 2010 ve Vancouveru, florbalový kouč a speaker, učitel. Mám rád NHL jako celek, obdivuji kanadskou oddanost hokeji a úžasnou tradici této hry v zemi javorového listu, jsem velkým kanadským fanouškem. Rád sportuji, cestuji, čtu o NHL v angličtině, poslouchám U2 a trávím čas se svými syny. Oblíbení hráči: Yzerman, Gretzky, Orr, Sakic, Beliveau, LaFontaine, Linden, Modano, Francis, Gilmour, Hawerchuk, Mario, Roy, Brodeur, R. Bourque, Coffey, Selänne, Toews, Gaudreau, McDavid, St. Louis, Sean Burke, Jágr, Sedinové. Nejlepší hokej ever: Canada Cup 87.