Vrbata zazářil proti Detroitu, Šustr poprvé v sezóně skóroval

Jako hvězda první velikosti – za kterou byl ostatně zvolen – oslnil v pátek Radim Vrbata Detroit, kam zavítal s ostatními hokejisty Canucks. Český útočník si v zápase připsal branku a asistenci a navíc proměnil samostatný nájezd, takže má největší podíl na vancouverské výhře 4:3.
Když ve 38. minutě po Vrbatově průniku podél pravého mantinelu skóroval Sven Bärtschi, vedly Kosatky 2:0. Konec druhé a začátek třetí třetiny ale ovládli hokejisté Red Wings, takže brzy bylo srovnáno. Stejně rychle ale zareagoval mladoboleslavský rodák a dorážkou Tanevovy střely posunul hosty znovu blíž k bodům. Minutu před sirénou však detroitský kapitán Henrik Zetterberg schoval svoji střelu za bránícího Edlera a muselo se prodlužovat.
V nastaveném čase gól nepadl, během nájezdů jich k vidění také moc nebylo. V základní trojici poslali puk do sítě Vrbata s Bradem Richardsem, poté až čerstvý povolanec z vancouverské farmy Linden Vey v sedmé sérii.
Hokejisté Tampy Bay také možná pomýšleli na bodový import ze soupeřova ledu, to by ovšem nesměli ve Washingtonu propadnout v poslední třetině. V ní promarnili tříbrankový náskok, k němuž svojí letošní premiérovou trefou přispěl také obránce Andrej Šustr, a prohráli 3:5.
Šustr byl včera druhým ze zakončovatelů Lightning, Holtbyho překonal ve 27. minutě táhlou střelou z pravého kruhu do protilehlého rohu branky. O dvě minuty později přinutil Steven Stamkos lavičku Capitals k výměně maskovaných mužů. Za další čtyři minuty začala úřadovat domácí dvojice T.J. Oshie, Alexandr Ovečkin.
Oba útočníci si nakonec shodně připsali po dvou gólech a dvou nahrávkách. Rus se trefoval při přesilovkách, Američan po samostatném úniku a v závěru do opuštěné klece. Capitals zvítězili počtvrté v řadě a se 48 body vedou ligovou tabulku.
Za současného rozložení sil by soupeřem Washingtonu pro úvodní kolo play off byla Florida, které patří osmá příčka ve Východní konferenci. Posunula se na ni díky vítězství 2:0 nad Carolinou, které 24 zákroky jistil Roberto Luongo. Kanadský olympionik udržel čisté konto po sedmdesáté v kariéře.
Cam Ward na opačné straně měl ještě méně práce, mířilo na něho pouze sedmnáct střel. Určitě se ale nenadál, kdo ho překoná. Ve 45. minutě se před ním nečekaně zjevil obránce Willie Mitchell, který si během patnácti sezón v NHL připsal teprve 34 branek.
Boston při páteční návštěvě Pittsburghu našel ve svých řadách také nečekaného střelce, u útočníků se ovšem s brankami počítá přece jen víc. Když ale někdo předvede už při svém sedmnáctém startu ve slavné soutěži hattrick jako Frank Vatrano, je to také na velkou pochvalu.
Bruins skórovali celkem šestkrát, což bohatě stačilo na to, aby se protáhlo čekání nového pittsburghského kouče Mikea Sullivana na první úspěch. Penguins s nimi zvládli držet krok pouze do půlky zápasu, než David Krejčí rozehrál přesilovkovou akci zakončenou Louiem Erikssonem. Hořkosladké chvilky tak prožívali jediní dva střelci Tučňáků – mladík Conor Sheary při svém druhém vystoupení v lize zaznamenal první branku i asistenci, obránce Trevor Daley se trefil poprvé od nedávného přestupu z Chicaga.

Detroit – Vancouver 3:4n (0:1, 1:1, 2:1 – 0:0, 0:1)

Branky a asistence: 39. Andersson (DeKeyser, Glendening), 44. Dacjuk (Smith, Marčenko), 59. Zetterberg (Dacjuk) – 19. McCann (Hansen), 38. Bärtschi (Horvat, Vrbata), 46. Vrbata (Tanev, Bärtschi).
Samostatné nájezdy: Richards – Vrbata, Vey. Neproměnili: Dacjuk, Nyquist, Tatar, Larkin, Zetterberg, Helm – Burrows, Bärtschi, Higgins, Jansen, D. Sedin.
Střely na branku: Detroit 5-5-14-4=28, Vancouver 17-10-12-1=40. Přesilovky: 0/3 – 0/2.
Brankáři: Howard 37/40 – Miller 25/28.
Hvězdy utkání: Vrbata (VAN), Dacjuk (DET), Horvat (VAN).
Česká účast: Petr Mrázek – Radim Vrbata (15:30, +1, 4 střely, 1+1).

Washington – Tampa Bay 5:3 (0:1, 1:2, 4:0)

Branky a asistence: 34. Ovečkin (Oshie, Carlson), 48. Oshie, 51. Ovečkin (Chimera, Williams), 55. Johansson (Oshie, Ovečkin), 60. Oshie (Bäckström, Ovečkin) – 9. Killorn (Marchessault, Coburn), 27. Šustr (Kučerov), 30. Stamkos (Hedman, Stralman).
Střely na branku: Washington 10-7-6=23, Tampa Bay 4-11-4=19. Přesilovky: 3/4 – 0/3.
Brankáři: Holtby 9/12, Grubauer (od 29:04) 7/7 – Bishop 18/22.
Hvězdy utkání: Oshie, Ovečkin, Johansson (všichni WSH).
Česká účast: – Andrej Šustr (21:15, -1, 1 střela, 1+0).

Pittsburgh – Boston 2:6 (1:1, 1:2, 0:3)

Branky a asistence: 9. Sheary (Crosby), 23. Daley (Crosby, Sheary) – 11. Vatrano (Spooner, Ferraro), 22. Bergeron (Marchand), 30. Eriksson (Spooner, Krejčí), 41. Bergeron (Chára, Marchand), 53. Vatrano (Spooner, Hayes), 56. Vatrano (Spooner).
Střely na branku: Pittsburgh 7-11-14=32, Boston 8-11-15=34. Přesilovky: 0/5 – 1/4.
Brankáři: Zatkoff 28/34 – Rask 30/32.
Hvězdy utkání: Vatrano, Bergeron (oba BOS), Sheary (PIT).
Česká účast: – David Krejčí (18:10, 0, 1 střela, 0+1).

Carolina – Florida 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)

Branky a asistence: 45. Mitchell (Huberdeau, Barkov), 60. Smith.
Střely na branku: Carolina 6-9-9=24, Florida 5-7-6=18. Přesilovky: 0/2 – 0/3.
Brankáři: Ward 16/17 – Luongo 24/24.
Hvězdy utkání: Mitchell, Luongo (oba FLA), Liles (CAR).
Česká účast: Andrej Nestrašil (14:43, 0, 1 střela, 0+0) – Jaromír Jágr (17:03, +1, 1 střela, 0+0).

Ottawa – San Jose 4:2 (0:0, 1:1, 3:1)

Branky a asistence: 25. Ryan, 49. Pageau (Dziurzynski, Ceci), 54. Wideman (Lazar, Prince), 56. Karlsson (Hoffman, Ryan) – 21. Thornton (Burns, Pavelski), 58. Burns.
Střely na branku: Ottawa 12-13-10=35, San Jose 13-8-12=33. Přesilovky: 0/3 – 1/4.
Brankáři: Anderson 31/33 – Stalock 31/35.
Hvězdy utkání: Wideman, Karlsson, Ryan (všichni OTT).
Česká účast: – Tomáš Hertl (10:41, +1, 1 střela, 0+0).

Winnipeg – NY Rangers 5:2 (3:1, 1:1, 1:0)

Branky a asistence: 6. Little (Wheeler), 8. Little (Wheeler, Ladd), 18. Byfuglien (Scheifele), 37. Myers (Wheeler, Little), 59. Ladd (Wheeler) – 15. Miller (Hayes, Yandle), 35. Boyle (McDonagh, Brassard).
Střely na branku: Winnipeg 13-17-6=36, NY Rangers 9-10-9=28. Přesilovky: 0/3 – 1/2.
Brankáři: Hellebuyck 26/28 – Lundqvist 31/35.
Hvězdy utkání: Little, Wheeler (oba WPG), Lundqvist (NYR).