Výsledky NHL z 19. dubna: Palát poslal Detroit na pokraj vyřazení. Blues vyhráli i druhý zápas na ledě Chicaga. Bezchybný Andersen dovedl Kačery k první výhře nad Nashvillem

Hokejisté Detroitu jsou v play off National Hockey League krok od vyřazení. V úterý na domácím ledě podlehli Tampě Bay 2:3 a v sérii prohrávají už 1:3 na zápasy. Red Wings, v jejichž brance znovu odchytal celý zápas Petr Mrázek, dokázali smazat dvoubrankové manko, ale na vítězný gól Ondřeje Paláta už odpověď nenašli.
První dvě branky Lightning vsítil v přesilové hře Nikita Kučerova. Navrch přidal i jednu asistenci, což ho vyneslo do čela průběžného pořadí produktivity play off. V čase 34:53 rozjel stíhací jízdu Red Wings Darren Helm a necelých deset sekund před druhou přestávkou vyrovnal Gustav Nyquist.
Stav 2:2 vydržel na světelné tabuli až do 58. minuty, kdy další přesilovou hru Blesků zužitkoval Palát, který neměl po vyšachování bránící čtveřice problém se zakončením do prázdné branky. Finální přihrávku mu naservíroval Jonathan Drouin.
Nedaří se úřadujícím šampiónům ze Chicaga, kteří ani ve druhém domácím utkání nedokázali přehrát St. Louis a v sérii prohrávají již 1:3. Nejlepším hráčem utkání byl vyhlášen Vladimír Tarasenko. Ruský forvard se pod výhru Blues v poměru 4:3 podepsal dvěma góly a jednou asistencí.
Výborně mu sekundovali Alexander Steen s Jadenem Schwartzem (oba 1+1). Gólman Brian Elliott podpořil úspěch svého celku 39 bezchybnými zákroky. Největší nebezpečí mu hrozilo po akcích Duncana Keitha (2+0) a Andrewa Shawa (1+2).
Výhodu domácího ledu prohospodařil Nashville, který prohrál s Anaheim 0:3, ale stále vede 2:1 na zápasy. Hlavním hrdinou hostujícího mužstva se stal Frederik Andersen, jenž při svém prvním startu v letošním play off NHL vychytal nulu.
Potřeboval k tomu 27 zákroků. Nejvíc práce měl ve třetí třetině, v níž zneškodnil 13 střel, zatímco kalifornští Kačeři vypálili na Pekku Rinneho jen třikrát. Branky vítězného týmu vsítili Jamie McGinn, Rickard Rakell a Chris Stewart (1+1).
Uzdravený Matt Murray (hlava) se vrátil do hry a ve svém debutu v bojích o Stanley Cup dovedl Pittsburgh k důležité výhře 3:1 na ledě NY Rangers. Ocenění pro třetí hvězdu večera si vysloužil 16 zákroky. Na jednadvacetiletého gólmana vyzrál pouze Rick Nash, jenž se v úvodních sekundách druhé části dostal při vlastním oslabení do úniku a švihem z levého kruhu otevřel skóre zápasu.
V první třetině překonal Murrayho také Chris Kreider, ale rozhodčí jeho trefu neuznali kvůli postavení mimo hru na útočné modré čáře. Obrat Pens nastartoval ve 40. minutě kapitán Sidney Crosby. Kanadský centr potrestal vyloučení Marca Staala. Po přestávce strhl vedení na stranu hostů Matt Cullen a gólovou pojistku přidal při závěrečné power play domácích Kris Letang.

NY Rangers – Pittsburgh 1:3 (0:0, 1:1, 0:2) – stav série 1:2

Branky a asistence: 20:39 Rick Nash (Kevin Klein, Marc Staal) – 39:18 Sidney Crosby (Phil Kessel, Jevgenij Malkin), 44:16 Matt Cullen (Tom Kühnhackl, Ian Cole), 59:47 Kris Letang.
Střely na branku: NY Rangers 6-7-4=17, Pittsburgh 9-10-12=31. Přesilovky: 0/4 – 1/4. Diváci: 18006 .
Brankáři: H. Lundqvist 30/28 – M. Murray 17/16.
Hvězdy utkání: Matt Cullen (PIT), Rick Nash (NYR), Matt Murray (PIT).
Česká účast: – .

Detroit – Tampa Bay 2:3 (0:1, 2:1, 0:1) – stav série 1:3

Branky a asistence: 34:53 Darren Helm (Luke Glendening, Brendan Smith), 39:50 Gustav Nyquist (Riley Sheahan) – 5:41 Nikita Kučerov (Tyler Johnson, Jonathan Drouin), 30:31 Nikita Kučerov (Jonathan Drouin, Jason Garrison), 57:01 Ondřej Palát (Jonathan Drouin, Nikita Kučerov).
Střely na branku: Detroit 10-8-10=28, Tampa Bay 14-11-8=33. Přesilovky: 0/4 – 3/5. Diváci: 20027.
Brankáři: P. Mrázek 33/30 – B. Bishop 26/26.
Hvězdy utkání: Nikita Kučerov, Jonathan Drouin, Riley Sheahan (všichni TBL).
Česká účast: – Ondřej Palát (21:39, -1, 2 střely, 1+0), Andrej Šustr (15:29, 2 střely, 0+0).

Chicago – St. Louis 3:4 (0:1, 2:1, 1:2) – stav série 1:3

Branky a asistence: 29:12 Andrew Shaw (Marián Hossa, Erik Gustafsson), 33:09 Duncan Keith (Andrew Shaw, Patrick Kane), 54:40 Duncan Keith (Artěmij Panarin, Andrew Shaw) – 14:02 Vladimír Tarasenko (Jori Lehterä, Jaden Schwartz), 37:31 Vladimír Tarasenko (Alexander Steen, Kevin Shattenkirk), 41:36 Jaden Schwartz (Kevin Shattenkirk, Vladimír Tarasenko), 44:46 Alexander Steen.
Střely na branku: Chicago 14-14-14=42, St. Louis 5-10-5=20. Přesilovky: 1/2 – 2/4. Diváci: 22212.
Brankáři: C. Crawford 20/16 – B. Elliott 42/39.
Hvězdy utkání: Vladimír Tarasenko, Brian Elliott (oba STL), Duncan Keith (CHI).
Česká účast: Michal Rozsíval (16:21, -1, 1 střela 0+0), Tomáš Fleischmann (5:13, 0+0) – .

Nashville – Anaheim 0:3 (0:1, 0:2, 0:0) – stav série 2:1

Branky a asistence: – 10:05 Jamie McGinn (Shawn Horcoff, Chris Stewart), 31:33 Rickard Rakell (Sami Vatanen, Corey Perry), 37:06 Chris Stewart (Ryan Getzlaf, Hampus Lindholm).
Střely na branku: Nashville 6-8-13=, Anaheim 8-10-3=21. Přesilovky: 0/5 – 0/2. Diváci: 17204.
Brankáři: P. Rinne 21/18 – F. Andersen 27/27.
Hvězdy utkání: Frederik Andersen, Chris Stewart (oba ANA), Filip Forsberg (NSH).