Výsledky NHL ze 14. dubna: Faksa nasměroval Stars k výhře, skóroval i Hertl. Florida neudržela vedení, Holtby vynuloval Flyers

Pěti porážkami v řadě zakončila Minnesota základní část, šestou jim na úvod play off uštědřil Dallas. Základní kámen k ní ve 24. minutě čtvrtečního utkání položili čeští útočníci. Aleš Hemský zastavil na červené čáře soupeře, popojel podél levého mantinelu a nabil mezi kruhy dojíždějícímu Radku Faksovi. Premiérový gól opavského rodáka v play off bude zároveň označen za vítězný, protože Divoši Kariho Lehtonena z 22 střel nepřekonali ani jednou. Stars v dalším průběhu ještě tři branky přidali.
U všech figuroval loňský vítěz a letošní druhý nejproduktivnější muž statistik Jamie Benn (1+2). Trenér hostů Divochů John Torchetti, který se musel obejít bez zraněných útočníků Pariseho, Vaneka a Hauly, si právem stěžoval, že ve třech případech jeho svěřenci zbytečně ztratili kotouč.
Druhým českým střelcem ve včerejším programu NHL byl Tomáš Hertl, který jedním gólem přispěl k výhře San Jose na ledě Los Angeles v poměru 4:3. Slávistický odchovanec ve 38. minutě v poslední sekundě přesilovky zakončil poněkud zmatenou kombinaci Sharks. Spravil si tím náladu po situaci z úvodu utkání, kdy se snažil pomoci ve vlastním brankovišti a od jeho brusle se odrazilo nahození Jakea Muzzina.
Kalifornské derby charakterizovala jedna věc: na každý lichý gól soupeř poměrně rychle zareagoval. Pauze v délce tři a půl minuty mezi Muzzinovou brankou a srovnáním hostů byla v tomto ohledu nejdelší – pokud ovšem nepočítáme druhou a zároveň vítěznou trefu Joe Pavelskiho. Na střelu kapitána Žraloků z otočky po 17 vteřinách třetí třetiny už Kings odpověď nenašli.
Třikrát hokejisté Floridy v úvodním zápase play off s NY Islanders vedli. Třikrát dokázal soupeř srovnat. Třetí branka v podání Johna Tavarese v závěru prostředního dějství navíc newyorský tým „nakopla“ tak, že po návratu z kabin během šesti minut skóroval ještě dvakrát a dokázal dovést utkání k vítěznému konci. Thomas Greiss si připsal 42 zákroků, třiatřicet sekund před koncem znemožnil vyrovnat Jaromíru Jágrovi.
Z krajánků v dresu Panthers tak bodoval pouze Jiří Hudler, jenž ve druhé minutě ideálně předložil kotouč před klec Islanders Teddymu Purcellovi. Poté se oba celky střídaly ve skórování až do vzpomínaného úvodu třetí části hry. Domácí Reilly Smith sice krátce po Stromeho dorážce na 3:5 korigoval stav střelou z levého kruhu, ale víc už Panteři nedokázali.
První formace Ostrovanů vedená kapitánem Tavaresem nasbírala celkem sedm bodů. Na opačné straně zaznamenali Smith s Jussim Jokinenem po třech bodech.
Washingtonský brankář Braden Holtby v play off navázal tam, kde v základní části skončil. Ve svém posledním vystoupení první fáze sezóny povolil Bluesmanům pouze jeden gól, na začátku vyřazovacích bojů hokejistům Philadelphie ani ten ne. Nejúspěšnější celek základní části vykročil na cestu za Stanleyovým pohárem výhrou 2:0.
Holtby ji obestavěl 19 zábranami, čisté konto udržel v play off potřetí v kariéře. Klíčové byly především jeho zákroky v první třetině, kdy se domácí třikrát vystavili do oslabení. Všechna tři přežili a když dostali ve 37. minutě sami možnost zahrávat přesilovku, ukázali Letcům, jak má vypadat. Střela Johna Carlsona sice skončila v síti jen díky teči bránícího VandeVeldeho, ale skončila tam. Pojistku přidal v téměř shodném čase třetího dějství Jay Beagle.

Washington – Philadelphia 2:0 (0:0, 1:0, 1:0) – stav série 1:0

Branky a asistence: 37. Carlson (Johansson, Bäckström), 57. Beagle (Johansson).
Střely na branku: Washington 8-14-9=31, Philadelphia 11-4-4=19. Přesilovky: 1/6 – 0/4.
Brankáři: Holtby 19/19 – Mason 29/31.
Hvězdy utkání: Holtby, Carlson, Johansson (všichni WSH).
Česká účast: – Radko Gudas (21:50, -1, 1 střela, 0+0), Jakub Voráček (17:41, -1, 3 střely, 0+0), Michal Neuvirth.

Florida – NY Islanders 4:5 (2:2, 1:1, 1:2) – stav série 0:1

Branky a asistence: 2. Purcell (Hudler, Kulikov), 14. Jokinen (Campbell, Smith), 22. Smith (Petrovic, Jokinen), 47. Smith (Jokinen, Bjugstad) – 7. Nelson (Strome), 17. Nielsen (Tavares, Leddy), 40. Tavares (Okposo, Nielsen), 43. Okposo (Tavares), 47. Strome (Quine, Hamonic).
Střely na branku: Florida 16-14-16=46, NY Islanders 12-8-6=26. Přesilovky: 1/3 – 1/2.
Brankáři: Luongo 21/26 – Greiss 42/46.
Hvězdy utkání: Tavares (NYI), Smith (FLA), Okposo (NYI).
Česká účast: Jiří Hudler (15:20, -1, 1 střela, 0+1), Jaromír Jágr (17:00, -1, 5 střel, 0+0), Jakub Kindl (12:30, -1, 0 střel, 0+0).

Dallas – Minnesota 4:0 (0:0, 2:0, 2:0) – stav série 1:0

Branky a asistence: 24. Faksa (Hemský), 33. Spezza (Eaves, Ja. Benn), 55. Eaves (Spezza, Ja. Benn), 57. Ja. Benn.
Střely na branku: Dallas 14-8-10=32, Minnesota 2-11-9=22. Přesilovky: 1/6 – 0/2.
Brankáři: Lehtonen 22/22 – Dubnyk 28/31.
Hvězdy utkání: Spezza, Faksa, Lehtonen (všichni DAL).
Česká účast: Radek Faksa (14:32, +1, 1 střela, 1+0), Aleš Hemský (16:02, +1, 4 střely, 0+1).

Los Angeles – San Jose 3:4 (1:1, 2:2, 0:1) – stav série 0:1

Branky a asistence: 3. Muzzin (Lucic, Pearson), 28. Carter (Lucic, Kopitar), 38. Lewis – 7. Pavelski (Burns, Couture), 27. Burns (Ward), 38. Hertl (Ward, Donskoi), 41. Pavelski (Braun).
Střely na branku: Los Angeles 5-9-10=24, San Jose 8-12-3=23. Přesilovky: 1/3 – 1/4.
Brankáři: Quick 19/23 – Jones 21/24.
Česká účast: – Tomáš Hertl (14:52, +1, 2 střely, 1+0), Roman Polák (16:38, 0, 2 střely, 0+0).