Vzrušující bitva o Albertu hned na úvod nového ročníku NHL

Přidal  Roman Blaha   do  , , ,      12. 10. 2016 20:35     Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Vzrušující bitva o Albertu hned na úvod nového ročníku NHL  

Hokejoví fanoušci se konečně dočkali, nový ročník NHL dnes večer otevírá své brány. Ottawa přivítá v bitvě o Ontario Toronto, síly poměří také Chicago se St. Louis a San Jose s Los Angeles. Na programu je pak ještě jedno kanadské derby mezi Edmontonem a Calgary. A právě bitva dvou rivalů z provincie Alberta slibuje parádní podívanou.

Souboje těchto dvou týmů, to bývaly odjakživa třaskavé bitvy, ve kterých účinkovaly ty největší hvězdy, zvláště pak ve starých dobrých osmdesátých letech. Tehdy se v bitvě o Albertu střetávali Wayne Gretzky, Jari Kurri, Paul Coffey nebo Mark Messier na straně Edmontonu a Joe Nieuwendyk, Theo Fleury či Al MacInnis na straně Calgary. Pěstmi se oháněli bombarďáci McSorley, Semenko nebo Peplinski. Byly to slavné časy, vždyť Stanley Cup zůstal v této části Kanady hned šestkrát během sedmi let! (Oilers 84, 85, 87, 88, 90, Flames 89). Nyní to po hubenějších letech vypadá, že by se bitva o provincii Alberta mohla stát opět ozdobou NHL.

Vždyť na soupiskách obou celků dnes najdeme spoustu mladých hvězd, kterým bude patřit budoucnost, a některé z nich se už nyní zařadily mezi stálice NHL. Posuďte sami. Plamenům může celá liga závidět hráče jako Johnny Gaudreau, Sean Monahan, Sam Bennett nebo Matthew Tkachuk, soupiska Oilers je oproti tomu nabitá jmény jako Connor McDavid, Ryan Nugent-Hopkins, Leon Draisaitl nebo Jesse Puljujärvi. Rivalita opět ožívá a nabírá na obrátkách. Nenechte se mýlit, tihle mladí moc dobře znají historii vzájemných bitev a berou tohle derby stejně prestižně jako jejich předchůdci.

„Je tu spousta mladých a šikovných kluků, kteří se chtějí ukázat. Potkáváme se během sezóny dost často a oba týmy navíc pojí bohatá historie vzájemných zápasů. Myslím, že oba týmy budou po docela dlouhou dobu hodně silné a budou spolu soupeřit,“ říká Sean Monahan, který zažil atmosféru provinčního derby už ve třech sezónách. „Když se podíváte na soupisky, zjistíte, že jsou plné mladých kluků, kteří se budou střetávat hodně dlouho. Jsme spolu ve stejné divizi, často se potkáváme, nebudeme se mít rádi. Bude z toho určitě velká rivalita na mnoho let, čeká nás spousta skvělých bitev. Mohli jste to vidět už na konci minulé sezóny,“ souhlasí jednadvacetiletý zadák Edmontonu Darnell Nurse.

Nutno podotknout, že fanoušci obou klubů by si už nějaký ten úspěch zasloužili. Oilers si nezahráli play-off za posledních deset let ani jednou, Flames do něj z posledních sedmi pokusů postoupili jedinkrát. „Aby se naše rivalita dostala na úroveň, na jaké byla kdysi, potřebujete k tomu dva dobré týmy, které budou postupovat do play-off a budou bojovat o Stanley Cup. Myslím, že oba týmy jsou vzhledem ke svému mládí optimistické. Bude to vzrušující,“ těší se kapitán Plamenů Mark Giordano.

„Známe historii těchto bitev o Albertu. Jakmile si navlečete dres s ohnivým céčkem, přirozeně začnete Edmontonem pohrdat,“ nebere si servítky dvacetiletý útočník Sam Bennett. Ještě o něco mladší Matthew Tkachuk, letošní šestka draftu, souhlasí. „Když vás draftují Flames, první tým, který chcete porazit, jsou Oilers.“

Zdá se, že oba kluby jdou správným směrem. Flames sice v minulé sezóně nenavázali na svou překvapivou účast ve vyřazovací fázi z roku 2015, ale věří, že je v jejich silách se mezi postupující týmy vrátit. O tom, že stejný potenciál mají také Oilers, nikdo nepochybuje, vždyť Connor McDavid loni po nepříjemném zranění předváděl neskutečné věci. Cesta do play-off tak dost možná vede právě na úkor úhlavního nepřítele.

„Lidé to milují, ale myslím, že nevraživost malinko opadla, když se oba týmy nacházely dole. Oni se ale zlepšují a to samé se dá říci i o nás,“ říká Jordan Eberle. „Každý mi to připomíná a také já to už začínám cítit. Jako mladý jsem ty zápasy sledoval a žil tím. Teď to zase začíná být docela žhavé. Pro tuhle provincii je to skvělé zpestření, stejně jako pro náš klub,“ přidává se nový kouč Calgary Glen Gulutzan. „Když vidíte, kolik talentu v obou týmech je, a jak jdou oba kluby nahoru, vzpomenete si na staré časy. Myslím, že to bude skvělé,“ dodal kouč.

„Když vezmete do úvahy vysoké volby v draftu a skvělé mladé jádro obou týmů, které už začíná v této lize zářit, určitě to činí naše zápasy ještě zajímavějšími. Budeme spolu soupeřit o postup do play-off, k tomu není třeba nic víc říkat. Budou to bitvy,“ předpovídá zkušený forvard Matt Stajan.

„Když jsme vyrůstali, slýchávali jsme o tom. Sledovali jsme zápasy z osmdesátých a devadesátých let a byly to opravdu skvělé bitvy. Je za námi taková historie, že je zkrátka musíte nenávidět. Nemůžete jim dát nic zadarmo. Stojí nám v cestě do play-off a stejně to vidí i oni. Bude to vzrušující,“ dodal Stajan.

Jak oba kluby v letošní sezóně nakonec dopadnou, na to si budeme muset ještě pár měsíců počkat. Bude letos úspěšnější parta nejmladšího kapitána v dějinách NHL Connora McDavida, nebo se bude se svým týmem radovat Johnny Hockey? Kdo z nich dovede svůj klub do play-off? Za svým cílem vykročí už dnes v noci. Bitvu o provincii Alberta si nenechte ujít!

Foto/Photo by: Icon Sportswire

 

Autor  

Narozen v roce 1975, NHL sleduji od konce 80. let, redaktorem od roku 2008. Vystudovaný ekonom - obor marketing, ženatý, manželka Silvie, synové Mike a Dave. Dobrovolník na ZOH 2010 ve Vancouveru, florbalový kouč a speaker, učitel. Mám rád NHL jako celek, obdivuji kanadskou oddanost hokeji a úžasnou tradici této hry v zemi javorového listu, jsem velkým kanadským fanouškem. Rád sportuji, cestuji, čtu o NHL v angličtině, poslouchám U2 a trávím čas se svými syny. Oblíbení hráči: Yzerman, Gretzky, Orr, Sakic, Beliveau, LaFontaine, Linden, Modano, Francis, Gilmour, Hawerchuk, Mario, Roy, Brodeur, R. Bourque, Coffey, Selänne, Toews, Gaudreau, McDavid, St. Louis, Sean Burke, Jágr, Sedinové. Nejlepší hokej ever: Canada Cup 87.