- Reklama -

Gólmani vládnou. V letošním play off padá nejméně branek od roku 2012

- Reklama -

Ani v letošním play off není nouze o dramatické situace a vyrovnané hokejové bitvy. Čeho je nedostatek, to jsou gólové momenty. Občas se sice „poštěstilo“ a diváci byli svědky časté změny skóre, nicméně většina utkání spíše připomíná šachovou partii, než plnokrevnou westernovou přestřelku.
Více jak polovina všech zápasů, které zámořské kluby odehrály v prvních dvou kolech letošního play off, skončila nejtěsnějším možným rozdílem. Hned v 15 případech se navíc o osudu střetnutí rozhodovalo až v prodloužení. Nejčastějším konečným skórem byl výsledek 2:1. V průměru pak padlo 4,88 branek na utkání, což je nejnižší číslo od play off 2012.
Urostlí, talentovaní brankáři, vybroušená taktická příprava a značný počet zablokovaných střeleckých pokusů – to vše přispívá k tomu, že gólů padá jen poskrovnu.
„Každá situace a každý zápas může být klíčový. Hráči jdou do všeho naplno, nasazení je enormní a díky tomu mohou být i zápasy s konečným skórem 2:1 daleko zajímavější podívanou, než napovídá výsledek. Celková atmosféra těch zápasů a pocit, že se hraje skutečně o všechno, tak nějak maskuje menší počet vstřelených branek. I proto si myslím, že se tím fanoušci příliš nezabývají,“ řekl trenér Tampy Bay Jon Cooper.
Chicago, které v sérii prvního kola play off proti Nashvillu prožilo menší brankářskou krizi, když se mezi třemi tyčemi prostřídali Corey Crawford a Scott Darling, je jediným týmem v semifinále letošního play off, který má průměr přes dvě obdržené branky na utkání. Henrik Lundqvist, Frederik Andersen i Ben Bishop – ti všichni jsou pod touto laťkou.
„Gólmani předvádějí vynikající výkony a když se podíváte na ta jména, tak mi jistě dáte za pravdu, že jsou to všechno brankáři naprosté světové špičky. I to je důvod, proč padá méně gólů,“ řekl trenér Kačerů Bruce Boudreau, jehož mužstvo je s 35 zásahy nejproduktivnějším týmem vyřazovací části.

Velkou roli sehrávají i fyzické předpoklady – ze 26 maskovaných mužů, kteří naskočili do play off, mají všichni (s výjimkou Jaroslava Haláka) přes 185 centimetrů. „Doba „malých“ gólmanů je nenávratně pryč. Kupříkladu Ben Bishop měří přes dva metry, Frederik Andersen má na výšku 193 cm. Gólmani jsou to urostlí, a když k tomu přidáte ještě jejich výstroj, pak v bráně logicky není příliš volných místeček, kudy můžete procedit kotouč až za čáru,“ řekl Colin Campbell, ředitel NHL pro hokejové operace.
Ale často se puk k bráně ani nedostane, protože jej zablokuje jeden ze soupeřových hráčů. Celkem 34,8 procenta všech střeleckých pokusů, započítaných v dosavadních 69 střetnutích letošního play off, se podařilo zblokovat bránícím hráčům.
„Aby padalo více branek, musela by klesnout kvalita hráčů i brankářů. Ale je tomu právě naopak – zlepšuje se kvalita hráčů, hokej je takticky stále vyspělejší, přípravy na každý zápas se probírají do nejmenších detailů. Je vždy snazší zabránit gólu než jej vyprodukovat,“ řekl Campbell.
„82 zápasů základní části se všichni snaží střílet góly, ale jakmile začne play off, klade se obrovský důraz především na defenzívu. Trenéři totiž vědí, že pokud se odvede špičková práce směrem dozadu, pak jejich týmu postačí jedna nebo dvě vstřelené branky k tomu, aby se zápas dovedl k vítěznému konci,“ dodal kouč Cooper.
Foto: Icon Sportswire
Zdroj: Washington Times

- Reklama -

Související

- Reklama -

Poslední

- Reklama -

Neuniklo vám?

- Reklama -