Hokejisté Londonu ovládli Memorial Cup, Špaček s Rebels skončil třetí

Ve čtyřech zápasech nepoznali hořkost porážky. Soupeřům nastříleli celkem 23 branek, sami přitom inkasovali jen sedmkrát. Obsadili první tři pozice v kanadském bodování, první dvě místa ve střeleckých tabulkách a první příčka ve statistikách pochopitelně patřila i jejich brankáři. Letošní turnaj o Memorial Cup určený pro nejlepší tým kanadských juniorských soutěží se prostě stal oslavou umění mladíků London Knights.
Ve finále s Rouyn-Norandou měli ale i oni namále. Čtyři a půl minuty před koncem základní hrací doby ještě prohrávali 1:2, než nejlepší střelec Christian Dvorak svým sedmým gólem zařídil vyrovnání. Následné prodloužení rozhodl v osmé minutě svým druhým gólem Matthew Tkachuk.
Nejlepším hráčem turnaje byl vyhlášen jeho kolega Mitchell Marner (na snímku). Hokejista draftovaný loni Torontem ze čtvrtého místa jako druhý muž v historii CHL (po Bradu Richardsovi z Rimouski v roce 2000) posbíral v jednom roce následujících pět ocenění: Memorial Cup, Stafford Smythe Trophy (nejlepší hráč turnaje), nejlepší hráč roku CHL, nejlepší hráč sezóny ve své soutěži (OHL, Red Tilson Trophy) a nejlepší hráč play off své soutěže (Wayne Gretzky Award).
Jediný český zástupce v soutěži – útočník Michael Špaček – vypadl se svým týmem Red Deer Rebels v semifinále po prohře 1:3 s Rouyn-Norandou.

Rozpis a výsledky zápasů:

21. května: London – Red Deer 6:2 (0:3, 1:3, 1:0)
Branky: Dvorak 2, Marner 2, Berisha, Mete – Philp, Helewka.
22. května: Brandon – Rouyn-Noranda 3:5 (1:3, 0:2, 2:0)
Branky: Duke, Coulter, Quenneville – Meier 2, Greer, Fontaine, Myers.
23. května: Red Deer – Rouyn-Noranda 5:2 (1:2, 3:0, 1:0)
Branky: Helewka 2, Polei, Debrusk, Fleury; Špaček 1 asistence – Meier, Mantel.
24. května: Brandon – London 1:9 (0:4, 1:3, 0:2)
Branky: Mattheos – Dvorak 3, Berisha, Tkachuk, Piccinich, Jones, Bernhardt.
25. května: Rouyn-Noranda – London 2:5 (0:2, 1:1, 1:2)
Branky: Meier 2 – Tkachuk 2, Piccinich, Jones, Dvorak.
26. května: Red Deer – Brandon 2:1p (0:0, 0:1, 1:0 – 1:0)
Branky: Musil, Polei – McGauley
28. května, semifinále: Red Deer – Rouyn-Noranda 1:3 (0:2, 1:1, 0:0)
Branky: Philp; Špaček 1 asistence – Perron, Dzierkals, Brouillard.
29. května, finále: London – Rouyn-Noranda 3:2p (0:0, 1:1, 1:1 – 1:0)
Branky: Tkachuk 2. Dvorak – Perron, Nantel
Pořadí po základní části: 1. London 6 bodů, 2. Red Deer 4 body, 3. Rouyn-Noranda 2 body, 4. Brandon 0 bodů.
Statistiky: 1. Mitchell Marner (London) 14 bodů (2+12), 2. Christian Dvorak (London) 12 bodů (7+5), 3. Matthew Tkachuk (London) 8 bodů (5+3), 4. Timo Meier (Rouyn-Noranda) 8 bodů (5+3), 5. Francis Perron (Rouyn-Noranda) 8 bodů (2+6), … 25. Michael Špaček (Red Deer) 2 body (0+2), 33. Adam Musil (Red Deer) 1 bod (1+0).