- Reklama -

Válka na Ukrajině mu vzala sny i přátele. Ruslan Fedotěnko cítí bezmoc

- Reklama -

Mělo to být vrcholné období renesance ukrajinského hokeje. Vlastník a prezident klubu HC Donbass Boris Kolesnikov zapojil tým do KHL, položil základy nové arény pro 16 000 diváků a přinesl do země národního hrdinu Ruslana Fedotěnka, s nímž celek sídlící v Doněcku podepsal 2. července 2013 tříletou smlouvu.
S 12 sezónami strávenými v NHL a dvěma Stanley Cupy získanými v letech 2004 (Tampa Bay) a 2009 (Pittsburgh) se měl šestatřicetiletý kyjevský rodák stát kýženým magnetem a popularizátorem nejrychlejší kolektivní hry v jinak fotbalu zasvěcené vlasti. Osud tomu ale chtěl jinak a jen 20 měsíců poté, co byl Fedotěnko jmenován kapitánem týmu hájícího ukrajinské barvy v KHL, obléká dres Iowy Wild a poprvé od roku 2000, kdy se premiérově dostal do NHL, brázdí led nižší zámořské soutěže. Problémy s kariérou však blednou ve srovnání s tím, co prožívají jeho blízcí na Ukrajině.
„Každý den tam (na Ukrajině) umírají nevinní lidé. Stále nejsem v NHL, ale žiju v míru, což se nedá říci o lidech v Doněcku, kteří jsou nuceni chodit od přístřešku k přístřešku, aby přežili bombardování,“ svěřil se Fedotěnko s tíživými pocity Talu Pinchevskemu z ESPN.com.
flyers

Ruslan už zažil šťastnější časy. Na fotografii v dresu Flyers, za něž hrál v letech 2000-02 a 2012-13

Jeho rodina zůstává v bezpečí ve válkou nezasažených oblastech v okolí Kyjeva a Oděsy, stále má ale spoustu přátel v Doněcku, který byl po obsazení proruskými separatisty dlouhé měsíce terčem intenzivního ostřelování ze strany ukrajinské armády.
„Stále mám možnost udržovat s nimi kontakt přes Skype, internet naštěstí funguje, což je dobré znamení,“ věří Fedotěnko. „Alespoň mám jistotu, že žijí a jsou v bezpečí.“
Nová ukrajinská mise se přitom pro zkušeného útočníka vyvíjela zdárně. Základní část sezóny 2013/14 Donbass zakončil na druhém místě Tarasovovy divize a přes Dinamo Riga se dostal až do konferenčního semifinále, v němž padl s dnes již neexistujícím týmem HC Lev. I přes herní úspěchy se však dostavovaly první problémy spojené s eskalujícím napětím na východní Ukrajině. Na 7. zápas proti Rize se musel HC Donbass přesunout do Bratislavy, kde posléze na základě rozhodnutí vedení KHL odehrál z bezpečnostních důvodů všechna domácí utkání druhého kola play-off.
donbass

Za HC Donbass stihl odehrát jen jednu celou sezónu. Poté jej vyhnala válka

- Reklama -

„Považoval jsem to za úžasnou příležitost, jak se odvděčit a pomoci obnovit tamní hokej. Pořád věřím, že mám na to hrát v NHL, na druhou stranu jsem cítil, že nechci jít na Ukrajinu, až mi bude čtyřicet, kdy bych již týmu nemohl tolik pomoci,“ řekl Fedotěnko. „Zažil jsem tam dobré časy, ale bohužel v nesprávnou dobu.“
Po relativně úspěšné sezóně s Donbassem nabraly věci rychlý spád. Zranění jej vyřadilo z přípravného kempu ukrajinského národního týmu ve východním Rusku a místo pilování střelby pro mistrovství světa se vrátil do Doněcku, kde ho po příletu „přivítali“ po zuby ozbrojení vojáci ukrajinské armády. Hned další den letěl domů do Tampy. O dva dny později bylo doněcké letiště uzavřeno a nyní z něj zbyly jen ruiny, jež se staly symbolem krutých bojů mezi Ukrajinci a (pro)ruskými silami.
letiste

Snímek z února 2015. Takhle vypadá doněcké letiště, z něhož stihl Fedotěnko na poslední chvíli odletět do USA

Válka Fedotěnka vytlačila z jeho rodné země a smělé plány na oživení hokeje zůstaly pod tíhou krvavého běsnění jen na papíře. Čtyři týdny poté, co KHL poznala svého vítěze, byl domovský stánek HC Donbass vypleněn povstalci. Při útoku nebyl naštěstí nikdo zraněn. Klub posléze vydal prohlášení, v němž tento akt připsal „cynickému a ohavnému chování teroristů“.  Ukrajinskému hokeji začal zvonit umíráček. V červnu doněcký klub oficiálně oznámil, že pro sezónu 2014/15 nesestaví tým.
Druzhba Arena, v níž odehrával HC Donbass své domácí zápasy, byla v květnu vypleněna povstalci z Doněcké lidové republiky:

Fedotěnko si musel hledat nové angažmá a po neúspěšném pokusu uchytit se v New Jersey podepsal 20. ledna zkušební kontrakt s celkem AHL Iowa Wild. Snahu resuscitovat svou kariéru mu však stěžují zprávy z Ukrajiny. Jedna z nich byla obzvláště bolestná. Mladá dívka Katya, se kterou se v minulosti spřátelil, byla zabita při bombovém útoku.
„Říkají mi, že situace je horší než před (mírovou) dohodou a dopadá na ně více bomb než před klidem zbraní,“ zprostředkoval Fedotěnko postřehy svých známých z bojové linie.
Fedotěnko není přesvědčen, že se hokej do Doněcku od sezóny 2015/16 vrátí, a potvrdil, že všichni zaměstnanci HC Donbass byli propuštěni. Není ale vyloučeno, že po zklidnění situace by se mohl vrcholový hokej na východní Ukrajinu vrátit. Avšak takovému vývoji prozatím nic nenasvědčuje.
„Je hrozné slyšet ty příběhy. Začínají bombardovat školy a nemocnice. Ví, že tam jsou děti. Jsou to děti,“ vyjádřil hokejista své pocity zmaru. „Není důvod je do toho zatahovat. Proč by to někdo dělal? Jsem z toho zmatený.“
Do doby než utichnou zbraně, bude dvojnásobný držitel Stanley Cupu bojovat o svou poslední šanci v NHL. Čekají ho těžké měsíce, jelikož ví, že jeho přátelé na Ukrajině mezitím bojují o holý život.
Kdo je Ruslan Fedotěnko?
Rodák z ukrajinského Kyjeva, narozen 18. ledna 1976. Jeho kariéra je neodmyslitelně spjata s týmem Tampa Bay Lightning, kterému svými góly velkou měrou dopomohl v roce 2004 k zisku Stanley Cupu. Památný je především jeho vítězný gól v sedmém zápase finálové série proti Calgary.
Po čtyřech sezónách v Tampě a krátkém angažmá u Islanders oblékal dvě sezóny dres Penguins, s nimiž získal v roce 2009 svůj druhý Pohár. Poté ještě působil u Rangers a Flyers, s nimiž svou kariéru v NHL v roce 2000 začínal.
Na olympiádě v Salt Lake City 2002 odehrál jeden zápas za národní výběr Ukrajiny.
Má ženu a tři děti.
Titulní foto: Reporters Tercerainform

- Reklama -
Daniel Reichel
Takřka revoluční dítě. Hokej sleduji od MS v Petrohradě, který byl předzvěstí legendárního pokřiku „Vítej, zlatý hattricku“. NHL mi učarovala svým důrazem na tradice, krásnými dresy a ledem, který nepřipomíná jeden velký reklamní banner. Jsem milovníkem hobitů, elfů, čarodějů a vůbec celé Středozemě, příležitostným běžcem a posluchačem kvalitní soundtrackové hudby. Své připomínky můžete psát na daniel.reichel@nhlnews.cz.

Související

- Reklama -

Poslední

- Reklama -

Neuniklo vám?

- Reklama -