V prvním finále Východní konference play off NHL podlehl Pittsburgh na svém ledě Ottawě 1:2 po prodloužení. Autorem čestného úspěchu domácího celku byl Jevgenij Malkin. Ruský centr se prosadil necelých šest minut před koncem základní hrací doby, kdy jemnou tečí přesměroval střelu Chrise Kunitze přesně mezi betony gólmana Senators Craiga Andersona.

Malkin se tím postaral o významný zápis do klubové historie. Rodák z Magnitogorsku zaznamenal 148. bod v play off (54+94, 137 utkání) a v tabulce týmové produktivity se osamostatnil na třetím místě, když za sebou nechal Jaromíra Jágra. Český křídelník nasbíral v dresu Penguins 147 bodů (65+82, 140 utkání). Lepší statistiky mají pouze slavní kanadští útočníci Mario Lemieux a Sidney Crosby.