Asi nebude příliš objevným tvrzením fakt, že úroveň brankářů NHL a množství jejich úspěšných zákroků má dlouhodobě vzestupnou tendenci, o čemž svědčí také řada statistik, které si na toto téma nechává vedení zámořské ligy zpracovávat už od roku 1983.
Když v devadesátých letech v NHL znatelně poklesla gólová bilance, mnoho fanoušků to přičítalo změnám v herní strategii týmů, častějšímu využívání pastí ve středním pásmu a lepší organizaci obranné hry. Ze statistických údajů ale vyplývá, že značný podíl na tomto propadu mají především gólmani.
Někteří odborníci se domnívají, že za tímto fenoménem stojí především tělesné proporce a větší výška brankářů, společně se změnou pravidel o výstroji, která v té době ochráncům svatyní povolila např. razantní navýšení rozměrů jejich betonů. V současné době ale převažuje názor, že o menším počtu vstřelených gólů rozhodovala především zásadní změna brankářské techniky, která se začala masověji projevovat koncem osmdesátých let.
Sledujte NHLnews také na Facebooku a Twitteru.
V předcházejícím období totiž u gólmanů převažovala tzv. standup metoda, kdy brankář zůstával při většině zákroků stát ve vzpřímené poloze a nízko letící puky často zastavoval holí nebo bruslí. Malou revoluci v brankářském stylu přinesla v polovině osmdesátých let vycházející hvězda NHL Patrick Roy, který začal používat tzv. motýlí techniku, kdy gólman klesne na kolena a betony a tělem chrání bránu před střelami mířícími do spodní třetiny sítě.
Účinek novinky byl dalekosáhlý: dosavadní zkušené brankářské opory mnoha týmů, zvyklé na standup klasiku, byly nahrazovány mladšími hráči, kteří si rychleji osvojili motýlí styl nebo alespoň hybridní techniku využívající prvky tohoto stylu, čímž útočícím protihráčům značně ztížili možnosti k úspěšnému zakončení akce.
Podívejte se na video s gólovými situacemi famózního Waynea Gretzkyho. Sestřih jednotlivých branek je řazen chronologicky, takže zhruba v první třetině záznamu můžete vidět, že většina brankářů se v té době snažila čelit nízko letícím střelám legendárního „Great One“ vestoje a na led šla až v nejzazší možný moment.