Dylan Larkin, třetí centr Detroitu Red Wings. „Hned za Henrikem Zetterbergem a Fransem Nielsenem,“ hlásí mladý americký útočník. Jak dlouho? To záleží jen na jeho produktivitě. Pokud se sám pasuje až do role třetího centra, není se proč divit, je to hlavně kvůli jeho poklesu produktivity ve druhé sezóně.
V Detroitu ví, že má na víc. Ví to i sám hokejista. Hodně času strávil během prvních dvou sezón na křídle, uprostřed útoku se cítí lépe. Návrat na původní pozici by měl být důležitým krokem v jeho dalším vývoji. Trenér Jeff Blashill v něm vidí forvarda schopného udělat 60 bodů za sezónu, pohybujícího se po celém kluzišti, takového druhého Jonathana Toewse.
Sledujte NHLnews také na Facebooku a Twitteru.
„Jeho vlastnosti nejlépe vyniknou, když hraje centra,“ potvrzuje trenér Blashill. „Myslím, že se může vyvinout ve skvělého obousměrného centra, který může přispět ofenzivě a je zodpovědný v defenzivě. Tyto defenzivní instinkty využije lépe uprostřed, kde může předvídat, kam půjde puk a dostat se z pásma tak rychle, jak jen to je možné.“
V obou prvních sezónách odehrál 80 utkání, v té druhé si ale ve všech ohledech pohoršil. Ze 23 klesl na 17 vstřelených branek, ze 45 klesl na 32 bodů. Největší propad zaznamenal v +/- bodech, kde po skvělé první sezóně s +11 body spadl na -28.
Minulou sezónu začínal jako centr, pak se přesunul na křídlo a nakonec odtud znovu zpátky do středu útoku. „Do minulé sezóny jsem šel s tím, že jsem si chtěl být jistý, že pomůžu Dylanovi stát nejlepším možným hráčem,“ říká trenér Blashill. „Když děláte chyby, je těžké se přes to dostat, zažil jsem to s mnoha hráči, ale to bylo vždycky na farmě v Grand Rapids. Dylan hraje před očima lidí v Detroitu.“
Embed from Getty Images
Blashill mohl být aspoň spokojený s Larkinovou hrou na mistrovství světa, kde koučoval Spojené státy americké. Jeho svěřenec z klubu byl s 10 body (2+8) druhým nejproduktivnějším hráčem USA. „Když vám trenér moc vyčítá každou chybu, ztratíte sebevědomí,“ míní Blashill. „Je to součást vývoje. Během minulé sezóny se učil hrát obousměrně a postupně znovu nabíral sebevědomí. Viděl jsem to na mistrovství světa a čekám, že si to přenese do tohoto roku.“
Larkin si přeje to samé. Hodně se toho naučil. „Myslím, že jedna z nejtěžších věcí pro mladé hráče je naučit se hrát v útoku podle systému a hrát vítězně,“ tvrdí Blashill. „Co je to vítězný hokej? Vítězný hokej je zvládnutí všech rizik, hokej, kdy nepotřebujete riskovat.“
„Máme hodně příkladů, jak se to má hrát, tady v Detroitu. Myslím, že jak pokračovala sezóna, naučil se to. Jak pomoct ofenzivě, ale zůstat odpovědný v defenzivě. Už ví, jak na to. Uvědomil si, že být celoplošným hráčem mu umožní mnohem víc útočení,“ uzavírá kouč Red Wings.