Výsledky NHL z 5. května: Faksa pomohl Dallasu vyrovnat sérii se St. Louis. Bitvu Nashvillu se San Jose rozhodl až ve třetím prodloužení Fisher

Tři z pěti svých gólů v základní části National Hockey League vstřelil Radek Faksa v posledních šesti zápasech a střeleckou formu si jak vidno přenesl i do play off. Dvaadvacetiletý forvard ve čtvrtečním duelu na ledě St. Louis jedním gólem pomohl Dallasu k výhře 3:2 v prodloužení, která znamená vyrovnání série na 2:2 na zápasy.
Rodák z Opavy se prosadil v čase 24:05, kdy potrestat chybnou rozehrávku domácího beka Joela Edmundsona a vyrovnal na 1:1. Svou ránu z prostoru mezikruží umístil mezi betony gólmana Briana Elliotta. Při své premiéře ve vyřazovacích bojích si tak připsal již třetí gól. Na kontě má i dvě asistence a s pěti body je momentálně nejproduktivnějším českým hráčem v nadstavbové části soutěže.
O 69 sekund později strhl vedení na stranu hostí Patrick Sharp (1+1), který potrestal vyloučení Davida Backese. Blues odpověděli v 34. minutě také v přesilovce. Početní výhodu čtyř proti třem zužitkoval Paul Stastny, který před brankovištěm Kariho Lehtonena tečoval do sítě střílenou přihrávku ruského hokejisty Vladimíra Tarasenka (1+1).
Od té chvíle se na další branku čekalo až do třetí minuty prodloužení, v níž centr Hvězd Cody Eakin prudkým švihem z levého kruhu našel skulinku nad pravým ramenem brankáře Briana Elliotta a příznivci Blues tak na rozdíl od minulého zápasu tentokrát vyklízeli prostory haly Scottrade Center hodně zklamaní. Pátý zápas série je na programu v sobotu v Dallasu.
Nejdelší zápas dosavadního průběhu letošního play off byl k vidění v hale Bridgestone Arena. Hokejisté Nashvillu a San Jose strávili na ledě téměř dvě hodiny čistého času. Teprve ve třetím prodloužení (ve 112. minutě) rozhodl o vítězství Predátorů Mike Fisher, který dorazil puk za záda gólmana Martina Jonese po střele Mattiase Ekholma od modré čáry.
Byla to jeho druhá trefa v zápase. Poprvé se pětatřicetiletý rodák z Peterborough zapsal mezi střelce v polovině první třetiny, v ní také dorážkou do odkryté klece poslal svůj celek do vedení 2:1. Výborný zápas odehráli i jeho spoluhráči Colin Wilson a James Neal.
Prvně jmenovaný si vylepšil statistiky o tři body (1+2), Neal se na úspěchu Nashvillu podílel gólem a asistencí. Druhou hvězdou zápasu byl vyhlášený Pekka Rinne, jenž kryl 44 ze 47 střel. Dvakrát na něj vyzrál obránce Sharks Brent Burns. Série se přesouvá zpět do Kalifornie za vyrovnaného stavu 2:2.

St. Louis – Dallas 2:3 (1:0, 1:2, 0:0 – 0:1) – stav série 2:2

Branky a asistence: 10:17 Vladimír Tarasenko (Jaden Schwartz, Carl Gunnarsson), 33:06 Paul Stastny (Vladimír Tarasenko, Alexander Steen) – 24:05 Radek Faksa, 25:14 Patrick Sharp (Jamie Benn, Jason Spezza), 62:58 Cody Eakin (Patrick Sharp, Jamie Benn).
Střely na branku: St. Louis 7-9-8-2=26, Dallas 8-10-7-3=28. Přesilovky: 1/3 – 1/3. Diváci: 19770.
Brankáři: B. Elliott 28/25 – K. Lehtonen 26/24.
Hvězdy utkání: Cody Eakin (DAL), Alex Pietrangelo (STL), Kari Lehtonen (DAL).
Česká účast: – Radek Faksa (18:00, +1, 3 střely, 1+0), Aleš Hemský (17:04, -1, 4 střely, 0+0).

Nashville – San Jose 3:3 (2:1, 0:1, 1:1 – 0:0, 0:0, 1:0) – stav série 2:2

Branky a asistence: 0:41 Colin Wilson (Mattias Ekholm, Ryan Ellis), 9:50 Mike Fisher (James Neal, Roman Josi), 55:39 James Neal (Ryan Ellis, Colin Wilson), 111:12 Mike Fisher (Mattias Ekholm, Colin Wilson) – 3:08 Brent Burns (Logan Couture, Paul Martin), 34:09 Joonas Donskoi (Marc-Edouard Vlasic, Paul Martin), 46:48 Brent Burns (Logan Couture, Joe Thornton).
Střely na branku: Nashville 10-8-9-18=45, San Jose 5-12-5-25=47. Přesilovky: 0/5 – 1/5. Diváci: 17188.
Brankáři: P. Rinne 47/44 – M. Jones 45/41.
Hvězdy utkání: Mike Fisher, Pekka Rinne, Colin Wilson (všichni NSH).
Česká účast: – Tomáš Hertl (34:06, 0, 5 střel, 0+0), Roman Polák (26:1, 0, 0 střel, 0+0).