- Reklama -

Phil Housley se vrací domů, bude trénovat Buffalo

- Reklama -

V Buffalu se mohou těšit na návrat ztraceného syna. Phil Housley kdysi hned po ukončené střední školy narukoval u Sabres a odehrál tady osm výborných let. Buffalo ho v roce 1982 jako šestého celkem draftovalo, v témže roce zde jako osmnáctiletý naskočil do slavné NHL a vydržel do roku 1990. Nyní se po mnoha letech vrací do Buffala jako hlavní trenér.


Sledujte NHLnews také na Facebooku a Twitteru.


Housley prošel postupně Buffalo, Winnipeg, St. Louis, Calgary, New Jersey, Washington, znovu Calgary, Chicago a Toronto. Kariéru zakončil po 21 sezonách s vizitkou 1495 odehraných zápasů a 1232 nasbíraných bodů (338+894). Je členem Hokejové síně slávy. Žádný jiný americký obránce nenasbíral v historii ligy víc bodů.
Housleyho minulost spojená s Buffalem je tady ale vnímána jenom jako bonus. „Důležitější je, že trenér se současným stavitelům mužstva líbí. „Jeho přístup ke hře pasuje do naší představy, jak by měl tým hrát,“ řekl generální manažer Sabres Jason Botterill.
Stavitel mužstva i nový trenér se budou muset snažit, aby Sabres dovedli do play off, kam se nepodívali už šest let. „Styl hokeje se vám musí dostat do povědomí. Chceme hrát v rychlosti. To znamená útočit v pěti lidech. Naše obrana bude hodně zapojená do hry.“
Botterill je nováčkem mezi generálními manažery. Housley je nováčkem mezi trenéry. Pokud panují nějaké obavy, není to ale o nedostatek zkušeností. Botterill strávil deset sezón v managamentu Penguins a pomohl jim vyhrát tři Stanley Cupy, včetně posledních dvou. Byl generálním manažerem farmy ve Wilkes-Barre/Scranton, odkud přišli hráči jako Jake Guentzel, Bryan Rust, Conor Sheary nebo Matt Murray.

K Housleymu prý ho přivedly tři věci: dobrá schopnost organizovat si věci kolem sebe, komunikace na osobní úrovni a zkušenost s výchovou mladých hráčů. Housley byl dvakrát trenérským asistentem u americké reprezentace na mistrovství světa dvacetiletých. Čtyři poslední sezóny strávil jako asistent u Nashville Predators, kterým pomohl do prvního finále v historii klubu.
Byl to právě třiapadesátiletý Housley, jenž pomáhal vést jednu z nejlepších obran v lize. V zadních řadách Nashvillu byli beci jako Mattias Ekholm, Ryan Ellis, Roman Josi a P.K. Subban. Tahle čtyřka si poradila s nejlepšími útočníky Chicaga, St. Louis nebo Anaheimu. Zuby si na ní vylámali Patrick Kane, Jonathan Toews, vladimir Tarasenko či Ryan Getzlaf.
V Buffalu čeká Housleyho spolupráce s mladými obránci Jakem McCabem (23 let), Rasmusem Ristolainenem (22) nebo Brendanem Guhlem (19). „Jde jen o to je vychovat,“ věří si nový trenér. „Naučit je systém a styl, jaký chceme hrát. Budou se zapojovat do útočení. Tím neříkám, že v obraně budeme hrát bezstarostně. Naučíme tyhle chlapy odpovědnosti, tvoření hry a já jsem si jistý, že se budou na ledě rozhodovat správně.“

- Reklama -
Martin Hrubý
Narozen v roce 1971. NHL sleduji od začátku 80. let, redaktorem od roku 2000. Spoluzakladatel webového serveru NHL.cz. Největší hokejový zážitek - návštěva zápasů NHL, v nichž nastoupilo dohromady osm členů slavné dynastie Edmontonu Oilers z osmdesátých let minulého století včetně Waynea Gretzkyho, Granta Fuhra, Glenna Andersona nebo Craiga MacTavishe, jenž jako vůbec poslední hráč v historii NHL hrál bez helmy.

Související

- Reklama -

Poslední

- Reklama -

Neuniklo vám?

- Reklama -