Nestrašil zařídil Carolině prodloužení, Jágr nahrál na dvě branky

Zahájení třídenních oslav desetiletého výročí zisku Stanley Cupu v Carolině chyběla zlatá tečka, Andrej Nestrašil se ale postaral alespoň o to, že nezačaly úplně smutně. Český útočník pět minut před vypršením základní hrací doby zápasu s Pittsburghem překonal Marc-Andre Fleuryho střelou zápěstím z pravého kruhu a posunul tím utkání do prodloužení. Nakonec došlo až na nájezdy, v nichž uspěl pouze hostující Kris Letang.
Nestrašil byl vyhlášen druhou hvězdou večera. Zbylé ceny si odnesli gólmani, kteří inkasovali pouze jednou. Z pamětníků jediného triumfu v klubové historii zůstali u Hurikánů v aktivní roli už jen brankář Cam Ward a kapitán Eric Staal. V sobotu hrají Canes s Ostrovany, na neděli mají naplánovaný vzpomínkový zápas veteránů.
Nájezdy připravily o druhý bod také Petra Mrázka a jeho spoluhráče z Detroitu. Na českého brankáře mířilo během utkání s Coloradem jen 21 střel, dvě skončily za jeho zády. Dvakrát inkasoval rovněž při závěrečných dovednostních testech. Semjon Varlamov na opačné straně byl v mnohem větším zápřahu, připsal si 43 zákroků.
Po pětašedesáti minutách svítily na ukazateli skóre dvě dvojky. Avalanche měli dvakrát k vítězství blíž, ale domácí pokaždé zvládli odpovědět. Varlamov v nastaveném čase udržel svůj tým ve hře, když vychytal Gustava Nyquista. Rudá křídla se i přes porážku přiblížila Floridě, která vede Atlantickou divizi.
Panteři totiž před vlastními fanoušky odevzdali oba body St. Louis, a nic nepomohlo, že Jaromír Jágr připravil pro své spoluhráče dvě gólové příležitosti. Stejně produktivní byl totiž na druhé straně útočník Jayden Schwartz, který při návratu po 49zápasové pauze způsobené zraněním kotníku zaznamenal gól a asistenci. Bluesmani zvítězili 5:3.
Roberto Luongo, jenž se 907. startem v základní části odpoutal na šestém místě historických statistik od Glena Halla, střídal už po první třetině a třech inkasovaných brankách. Devět minut před sirénou se Panthers přiblížili protivníkovi na dostřel, ale Alex Steen je velice brzy zase vrátil do správných mezí. Blues neprohráli na Floridě od roku 2011.
Jediným z Čechů, který včera spolu se zápisem do statistik slavil také týmový úspěch, byl obránce Tampy Andrej Šustr. V polovině utkání s Nashvillem nahodil kotouč do pásma, Valtteri Filppula ho od mantinelu poslal „do ohně“ a důrazný J.T. Brown se postaral o zbytek.
Když se vzápětí prosadil z dorážky i Nikita Kučerov, všechno se pro Blesky zdálo být na dobré cestě, jenže Predátoři výsledek otočili. Lightning spasila až přesilovka v závěru podpořená odvoláním Bena Bishopa z klece, prodloužení zařídil tvrdou ranou z vrcholu levého kruhu kapitán Steven Stamkos. Ve druhé minutě nastaveného času procedil kotouč mezi Rinneho betony Tyler Johnson.
Slovenský gólman Peter Budaj se po 21 měsících znovu představil v zápase NHL, hokejistům Los Angeles pomohl 24 zákroky k výhře 5:4 po prodloužení s NY Rangers. Nebýt však Anžeho Kopitara, který třicet sekund před sirénou zkompletoval hattrick, utkání by skončilo už v základní době vítězstvím Jezdců. Těm se podařilo smazat dvoubrankové manko, sami potom naopak dvakrát vedli.
Dvěma góly a nahrávkou v utkání s Calgary upravil útočník Arizony Shane Doan svoji bilanci v NHL na 931 bodů, čímž překonal klubový rekord Dalea Hawerchuka. Když kapitán Kojotů v 58. minutě potrestal Stajanovo vyloučení a dal výsledku finální podobu 4:1, překonal stejného muže i v počtu přesilovkových branek (123).

Carolina – Pittsburgh 1:2n (0:0, 0:1, 1:0 – 0:0, 0:1)

Branky a asistence: 36. Kessel (Cullen, Hagelin) – 55. Nestrašil (Nordström, Liles).
Samostatné nájezdy: Letang. Neproměnili: Terry, DiGiuseppe, Lindholm – Crosby, Kunitz.
Střely na branku: Carolina 13-7-8-2=30, Pittsburgh 8-9-5-4=26. Přesilovky: 0/3 – 0/1.
Brankáři: Ward 25/26 – Fleury 29/30.
Hvězdy utkání: Fleury (PIT), Nestrašil, Ward (oba CAR).
Česká účast: Michal Jordán (14:38, 0, 2 střely, 0+0), Andrej Nestrašil (17:14, 0, 4 střely, 1+0).

Florida – St. Louis 3:5 (1:3, 1:1, 1:1)

Branky a asistence: 6. MacKenzie (Thornton), 31. Ekblad (Huberdeau, Jágr), 51. Huberdeau (Campbell, Jágr) – 13. Backes (Parayko), 16. Schwartz (Parayko, Tarasenko), 20. Fabbri (Stastny, Shattenkirk), 29. Tarasenko (Bouwmeester, Schwartz), 53. Steen (Backes, Berglund).
Střely na branku: Florida 8-11-13=32, St. Louis 13-9-6=28. Přesilovky: 0/3 – 1/1.
Brankáři: Luongo 10/13, Montoya (od 20:00) 13/15 – Elliott 29/32.
Hvězdy utkání: Tarasenko, Schwartz (oba STL), Huberdeau (FLA).
Česká účast: Jaromír Jágr (15:54, 0, 2 střely, 0+2).

Tampa Bay – Nashville 4:3p (0:1, 2:0, 1:2 – 1:0)

Branky a asistence: 29. Brown (Filppula, Šustr), 31. Kučerov (Něstěrov, Bishop), 60. Stamkos (Hedman, Kučerov), 62. Johnson (Hedman, Stamkos) – 10. Fischer (Arvidsson, Ekholm), 45. Neal (Josi, Jackman), 48. Forsberg (Ribeiro, Josi).
Střely na branku: Tampa Bay 9-11-7-1=28, Nashville 11-13-6-0=30. Přesilovky: 1/3 – 0/2.
Brankáři: Bishop 27/30 – Rinne 24/28.
Hvězdy utkání: Johnson, Stamkos (oba TBL), Josi (NSH).
Česká účast: Ondřej Palát (19:40, 0, 0 střel, 0+0), Andrej Šustr (18:43, 0, 1 střela, 0+1).

Detroit – Colorado 2:3n (0:1, 1:0, 1:1 – 0:0, 0:1)

Branky a asistence: 25. Ericsson (Abdelkader, Marčenko), 50. Dacjuk (Abdelkader, Zetterberg) – 10. Duchene (Grigorenko, Söderberg), 46. Comeau (Barrie, Mitchell).
Samostatné nájezdy: Dacjuk – MacKinnon, Comeau. Neproměnili: Larkin, Richards, Nyquist – Landeskog, Duchene.
Střely na branku: Detroit 13-14-14-4=45, Detroit 4-7-8-2=21. Přesilovky: 1/5 – 0/3.
Brankáři: Mrázek 19/21 – Varlamov 43/45.
Hvězdy utkání: Varlamov, Comeau (oba COL), Abdelkader (DET).
Česká účast: Petr Mrázek.

NY Rangers – Los Angeles 4:5p (1:2, 2:1, 1:1 – 0:1)

Branky a asistence: 14. Stalberg (Hayes, Lindberg), 28. Stepan, 30. Zuccarello (Kreider, Stepan), 56. Hayes (Zuccarello, Yandle) – 1. Kopitar (Doughty, Lucic), 12. Gáborík (Martinez), 36. Kopitar (Lucic, Brown), 60. Kopitar (Doughty, Carter), 64. Pearson (Martinez, Toffoli).
Střely na branku: NY Rangers 11-10-4-3=28, Los Angeles 11-10-11-2=34. Přesilovky: 1/1 – 1/2.
Brankáři: Raanta 29/34 – Budaj 24/28.
Hvězdy utkání: Kopitar, Dougthy (oba LAK), Zuccarello (NYR).
Česká účast: –

Buffalo – Montreal 6:4 (2:1, 3:3, 1:0)

Branky a asistence: 13. Legwand (Deslauriers, Bogosian), 20. Kane (Foligno, O’Reilly), 22. Gorges (McGinn, Eichel), 23. Foligno (Varone), 38. Foligno, 60. Kane (O’Reilly) – 4. Andrighetto (Pacioretty, Desharnais), 25. Galchenyuk (Markov, Desharnais), 27. Andrighetto, 40. Galchenyuk (Markov, Subban).
Střely na branku: Buffalo 7-11-4=22, Montreal 11-12-7=30. Přesilovky: 0/2 – 2/3.
Brankáři: Johnson 26/30 – Scrivens 5/8, Condon (od 21:28) 11/13.
Hvězdy utkání: Foligno, Kane (oba BUF), Andrighetto (MTL).
Česká účast: – Tomáš Fleischmann (14:25, -2, 1 střela, 0+0), Tomáš Plekanec (18:33, -2, 2 střely, 0+0).

Arizona – Calgary 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)

Branky a asistence: 4. Doan (Connauton, Stone), 27. Ekman-Larsson (Stone, Doan), 29. Duclair (Ekman-Larsson), 58. Doan (Boedker, Ekman-Larsson) – 51. Colborne (Brodie, Giordano).
Střely na branku: Arizona 7-16-12=35, Calgary 11-11-5=27. Přesilovky: 3/7 – 0/5.
Brankáři: Domingue 26/27 – Hiller 31/35.
Hvězdy utkání: Doan, Stone, Domingue (všichni ARI).
Česká účast: Martin Hanzal (14:13, 0, 3 střely, 0+0), Zbyněk Michálek (15:45, +1, 0 střel, 0+0) – Michael Frolík (14:03, 0, 2 střely, 0+0), Jiří Hudler (15:20, 0, 2 střely, 0+0), Ladislav Šmíd (13:28, 0, 0 střel, 0+0).