- Reklama -

Crosby a spol. se musí ozvat, říká Kane k rasovému napětí

- Reklama -

Útočník San Jose Evander Kane vyzývá bílé sportovce, aby odsoudili nespravedlivé zacházení s lidmi černé pleti. Reaguje tak na brutální usmrcení Afroameričana Georgea Floyda v Minneapolis.
„Potřebujeme mnohem více sportovců, kteří se nebojí promluvit, kteří v sobě mají stejné množství hněvu jako já, kteří vyřknou nahlas svůj názor, hlas hněvu….tohle je jediný způsob, jak věci změnit,“ uvedl 28letý Kanaďan afroamerického původu v pořadu First Take stanice ESPN.

HOKEJOVÁ BOMBA: Roušky NHL za pár kaček!

„Jsme ponižování stovky let a nic se nezměnilo,“ pokračoval Kane. „Je na čase, aby kluci jako Tom Brady (slavný hráč NFL), Sidney Crosby a jim podobní promluvili o tom, co je správné a co je neoddiskutovatelně špatné. Tohle je jediný možný způsob, jak sjednotit naše pobouření, které povede ke změně. A to obzvláště když mluvíme o systematickém rasismu.“
Kane se vrátil také ke svému květnovému rozhovoru pro stanici TSN, v němž osočil hokejové prostředí z tolerance k rasistickému chování (psali jsme ZDE).

„Jsem v tomhle v NHL výjimkou a to je další problém. Kluci se bojí ozvat a postavit se za správnou věc,“ podotknul rodák z Vancouveru.

Kane přitom není ve svém postoji sám. Bílý quarterback Philadelphie Eagles Carson Wentz ve čtvrtek napsal, že „institucionální rasismus v této zemi (USA) mu láme srdce a musí být zastaven“. Hráč Cincinnati Bengals Joe Burrow – taktéž běloch – zase vyzval veřejnost k pomoci černošské komunitě, která byla „příliš dlouho nevyslyšena“.
Podobných prohlášení sice přibývá, napětí ale neopadává a souměstí Minneapolis-St. Paul se v těchto dnech zmítá ve víru masivních nepokojů, rabování a kontroverzních policejních zásahů.
46letý George Floyd zemřel v pondělí poté, co mu podle trestního oznámení klečel bílý policista na krku osm minut a 46 vteřin. Floyd přitom prosil, aby ho policie nezabíjela, a opakovaně si stěžoval, že nemůže dýchat.

- Reklama -
Daniel Reichel
Takřka revoluční dítě. Hokej sleduji od MS v Petrohradě, který byl předzvěstí legendárního pokřiku „Vítej, zlatý hattricku“. NHL mi učarovala svým důrazem na tradice, krásnými dresy a ledem, který nepřipomíná jeden velký reklamní banner. Jsem milovníkem hobitů, elfů, čarodějů a vůbec celé Středozemě, příležitostným běžcem a posluchačem kvalitní soundtrackové hudby. Své připomínky můžete psát na daniel.reichel@nhlnews.cz.

Související

- Reklama -

Poslední

- Reklama -

Neuniklo vám?

- Reklama -