Výsledky NHL z 22. dubna: Neuvirth vystavěl hráz, Židlický v prodloužení nahrál na vítězný gól, Sharks postupují

Druhé utkání Michala Neuvirtha v letošním play off, druhé vítězství, druhý odvrácený mečbol Capitals. Český gólman v pátek zneškodnil všech 44 washingtonských pokusů a podruhé v kariéře udržel v play off čisté konto. Philadelphia jeho zákroky hodně potřebovala, sama se totiž za celý zápas zmohla pouze na jedenáct střel (což je nelichotivý klubový rekord), přičemž ta poslední už mířila do opuštěné klece.
Flyers vedli od 28. minuty, kdy těsně po vypršení přesilovky doklepl Ryan White střelu Sama Gagnera, celkově však nevyužili šest početních výhod. Pojistku přidal minutu před koncem Chris VandeVelde. Už po pěti sekundách okořenila utkání bitka mezi Braydenem Schennem a T.J. Oshiem.
Na Floridě překročili hranici čtyřiceti střel oba soupeři, což bylo ovšem způsobeno tím, že duel místních Panterů s NY Islanders dospěl až do druhého prodloužení. Když do jeho vypršení chyběly čtyři minuty a hosté hráli přesilovku, nabil po sérii přihrávek na modré čáře Marek Židlický do pravého kruhu Alanu Quineovi a 23letý novic vstřelil svůj první gól v play off a druhý v kariéře. Jeho mnohem zkušenější český kolega absolvoval svoji letošní premiéru ve vyřazovací fázi, dosud seděl jen na tribuně.
I na druhé straně zaznamenal asistenci jeden z krajánků. Jaromír Jágr rozehrál ve 42. minutě akci, po níž padl jediný gól domácího celku. Ostrované překonali Roberta Luonga už v úvodním dějství zásluhou Franse Nielsena. V prvním prodloužení mohl rozhodnout Aleksander Barkov z trestného střílení, ale Thomas Greiss ho vychytal.
Hokejisté San Jose jsou druhým známým účastníkem druhého kola. V páté kapitole kalifornské série proti Los Angeles ovládl každou třetinu jeden z rivalů, přičemž Žralokům patřila ta klíčová poslední. Joonas Donskoi ve 44. minutě svojí druhou trefou vrátil hostům vedení, jeho spoluhráči později přidali ještě dva góly a zvítězili 6:3.
U tří gólů Sharks asistoval Brent Burns, čeští hokejisté vyšli v zápase naprázdno. I Tomáš Hertl s Romanem Polákem se ale můžou začít připravovat na dalšího protivníka, jímž bude někdo z dvojice Anaheim – Nashville. Jejich série je zatím vyrovnaná 2-2.
Možnost rovněž postoupit na pět pokusů promarnili hráči Dallasu, kteří doma podlehli Minnesotě 4:5 po prodloužení. Po dvou slepených gólech ze 49. minuty byli vítězství blíž, ale kapitán Divochů Mikko Koivu tři minuty před vypršením normální hrací doby využil Granlundovu nahrávku zpoza klece a v čase 64:55 sklepl mezi Niemiho betony Suterovo nahození.
Na první gól Stars v závěru úvodní třetiny Johnnymu Oduyovi nabil Radek Faksa, autor branky se trefil poprvé od 17. prosince. Série pokračuje v neděli v Minnesotě.

Washington – Philadelphia 0:2 (0:0, 0:1, 0:1) – stav série 3:2

Branky a asistence: 28. White (Gagner, Streit), 60. VandeVelde (Bellemare).
Střely na branku: Washington 14-16-14=44, Philadelphia 6-2-3=11. Přesilovky: 0/3 – 0/6.
Brankáři: Holtby 9/10 – Neuvirth 44/44.
Hvězdy utkání: Neuvirth (PHI), Ovečkin, Alzner (oba WSH).
Česká účast: – Radko Gudas (19:12, +1, 0 střel, 0+0), Jakub Voráček (17:43, 0, 2 střely, 0+0), Michal Neuvirth.

Florida – NY Islanders 1:2p (0:1, 0:0, 1:0 – 0:0, 0:1) – stav série 2:3

Branky a asistence: 42. Barkov (Petrovic, Jágr) – 14. Nielsen (Hickey), 97. Quine (Židlický, Hickey).
Střely na branku: Florida 10-14-6-11-7=48, NY Islanders 11-7-6-12-6=42. Přesilovky: 0/1 – 1/5.
Brankáři: Luongo 40/42 – Greiss 47/48.
Hvězdy utkání: Greiss (NYI), Luongo (FLA), Quine (NYI).
Česká účast: Jiří Hudler (21:35, 0, 0 střel, 0+0), Jaromír Jágr (28:42, +1, 1 střela, 0+1) –  Marek Židlický (23:45, 0, 1 střela, 0+1).

Dallas – Minnesota 4:5p (1:2, 0:0, 3:2 – 0:1) – stav série 3:2

Branky a asistence: 18. Oduya (Faksa, Klingberg), 42. Ja. Benn (Klingberg), 49. Spezza (Jänmark, Eaves), 49. Goligoski (Eakin) – 4. Granlund (Jones), 6. Schroeder (Suter, Spurgeon), 42. Niederreiter (Spurgeon, Pominville), 57. Koivu (Granlund, Pominville), 65. Koivu (Suter, Prosser).
Střely na branku: Dallas 12-11-15-3=41, Minnesota 7-10-5-2=24. Přesilovky: 0/2 – 0/0.
Brankáři: Niemi 19/24 – Dubnyk 37/41.
Hvězdy utkání: Koivu (MIN), Ja. Benn (DAL), Granlund (MIN).
Česká účast: Radek Faksa (17:28, +1, 1 střela, 0+1), Aleš Hemský (16:49, +1, 0 střel, 0+0).

Los Angeles – San Jose 3:6 (0:2, 3:1, 0:3) – konečný stav série 1:4

Branky a asistence: 28. Kopitar (King, Doughty), 32. Carter (Muzzin, Toffoli), 37. Versteeg (Clifford, Muzzin) – 2. Donskoi (Couture), 12. Tierney (Burns), 25. Nieto (Ward, Couture), 44. Donskoi (Burns, Couture), 53. Pavelski (Burns, Martin), 60. Karlsson.
Střely na branku: Los Angeles 4-14-4=22, San Jose 13-10-5=28. Přesilovky: 0/1 – 0/3.
Brankáři: Quick 22/27 – Jones 19/22.
Hvězdy utkání: Donskoi, Burns (oba SJS), Lecavalier (LAK).
Česká účast: – Tomáš Hertl (18:28, +1, 1 střela, 0+0), Roman Polák (14:32, +2, 1 střela, 0+0).