První finále nabídlo několik zápisů do historie

Atraktivní finálová série letošního Stanley Cupu v noci odstartovala na ledě Consol Energy Center v Pittsburghu. Otevírací duel série mezi Penguins a Sharks kromě jiného přinesl také několik statistických zajímavostí a zápisů do historie. Zde je výběr toho nejzajímavějšího.
Před startem letošní finálové série platilo, že v posledních šesti letech skončil otevírací duel finálové série vždy jednogólovým rozdílem. Vítězná branka v těchto zápasech nikdy nepadla dříve, než ve třetí třetině, přičemž hned třikrát muselo o vítězi rozhodnout až nastavení Po dnešním výsledku 3:2 v Consol Energy Center tato zajímavá série trvá už sedm let.
Výsledky prvního finále od roku 2010 (v závorce autor a čas vítězné branky)
2010 Chicago – Philadelphia 6:5 (Kopecký 48:25)
2011 Vancouver – Boston 1:0 (Torres 59:41)
2012 Los Angeles – New Jersey 2:1p (Kopitar 68:13)
2013 Chicago – Boston 4:3p (Shaw 112:08)
2014 Los Angeles – NY Rangers 3:2p (Williams 64:36)
2015 Chicago – Tampa Bay 2:1 (Vermette 55:26)
2016 Pittsburgh – San Jose 3:2 (Bonino 57:27)
Bryan Rust skóroval ve třech posledních zápasech a se šesti brankami v letošním play-off stanovil klubový rekord. Žádný jiný nováček v historii Pens se během vyřazovací části netrefil tolikrát, jako právě Rust.
První branku ve finále Stanley Cupu v historii klubu San Jose Sharks vstřelil v čase 23:02 český útočník Tomáš Hertl.
Patrick Marleau se stal hráčem, který v kariéře nasbíral nejvíce zápasů play-off před tím, než mohl nastoupit ke svému prvnímu finále (165). Za ním následují Dale Hunter (163), Steve Thomas (161), Dave Andreychuk (155) a jeho parťák Joe Thornton (150). Od roku 1997, kdy vstoupil do NHL, nedal žádný hráč ve vyřazovacích bojích více branek, než právě Marleau (65).
Zadák San Jose Brent Burns si v úvodním utkání připsal dvě asistence, čímž se zlepšil už na dvaadvacet bodů. Jen čtyři obránci od roku 1986 dokázali být během jediného play-off produktivnější, než vousáč ze San Jose. Byli to Brian Leetch (1994, 34 bodů), Al MacInnis (1989, 31), Ray Bourque (1991, 25) a Larry Murphy (1991, 23).
Burns je od roku 1988 teprve pátým obráncem s minimálně osmi dvoubodovými zápasy během jediného play-off, podobný kousek se naposledy povedl čtveřici MacInnis (1989, 10 utkání s minimálně dvěma body), Leetch (1994, 9), Bourque (1991, 8), Coffey (1995, 8).
Teprve podruhé v celé dlouhé historii bojů o Stanley Cup se o dva úvodní góly finálové série postarali nováčci. Bryan Rust a Conor Sheary svými trefami v úvodní dvacetiminutovce navázali na výkon legendárního útočníka Montrealu Howieho Morenze. V roce 1924 byl Morenz autorem prvních dvou branek při výhře 6:1 nad týmem Calgary Tigers, dva roky před tím, než o Stanley Cup začaly bojovat výhradně týmy NHL.
Pittsburgh je prvním týmem z Východní konference od roku 2006, který dokázal ovládnout otevírací duel finálové série. Carolina Hurricanes tehdy s Edmontonem uspěli i celkově a po výhře v sedmém utkání získali slavnou trofej. Vítěz prvního utkání se v posledních čtyřech sezónách vždy radoval z poháru.
Nick Bonino má nyní na kontě pět vítězných tref v play-off v kariéře. A centr Tučňáků si umí své branky vskutku skvěle načasovat. Čtyři poslední game-winnery dokázal vstřelit v posledních třech minutách třetí třetiny nebo v prodloužení.