Brouwer: kdybych to nedal, asi skončím s hokejem

Nejprve trefil jen tyč, přestože se mu nabízela skoro celá prázdná brána. Potom se v jednu chvíli zdálo, že zkusí dopravit kotouč za čáru nohou, což by bylo v rozporu s pravidly. Nakonec se ale Troyi Brouwerovi podařilo bekhendem zakončit. Blues šli ve 49. minutě rozhodujícího duelu s Chicagem do vedení 3:2, které už udrželi, takže postupují do druhého kola.
„Byl to ten nejošklivější gól, jaký jsem kdy vstřelil. Když se puk odrazil od tyčky, propadl jsem panice,“ nedělá si třicetiletý útočník iluze, že by se svojí trefou vyhrál hitparádu. „Myslel jsem, že jsem to dal napoprvé, proto jsem nebyl připraven na odraz. Nakonec to vyšlo, už jsem byl v pádu. V téhle fázi zápasu si nemůžete dovolit zahazovat šance.“

„Na druhou stranu to byl můj nejlépe načasovaný gól v kariéře,“ pokračuje a ještě v žertu dodá: „Kdybych to nedal, asi skončím s hokejem.“
Byla v tom spousta symboliky, že rozhodující branka zápasu padla právě z hole kanadského útočníka. Brouwer byl v roce 2010 u toho, když Blackhawks získali svůj první titul po 49 letech. V dalších čtyřech sezónách šestkrát absolvoval sedmý zápas – nejprve znovu s Chicagem (3-4 proti Canucks), poté ve Washingtonu (4-3 s Bostonem, 3-4 s Rangers; 3-4 s Rangers; 4-3 s Islanders, 3-4 s Rangers). Jak napovídají výsledky, málokdy se šťastným závěrem.
„Tahle branka pro mě znamená hrozně moc,“ přiznává vancouverský rodák, jenž ve svých 85 startech v play off skóroval zatím jen osmkrát. „Znamená strašně moc i pro náš tým a celý klub. Máme za sebou dlouhou a náročnou sezónu a když jsme se dočkali takovéhle odměny, zvláště v utkání takovým divizním rivalem jako Blackhawks, všude kolem sebe vidím jen úsměvy.“
Zářil i na tváři trenéra Kena Hitchcocka. Bělovlasému kouči se dostalo patřičného zadostiučinění za kritiku, že v sérii s Chicagem dává právě Brouwerovi víc prostoru než Vladimiru Tarasenkovi, svému nejproduktivnějšímu svěřenci ze základní části. V první fázi sezóny byl ruský hokejista s průměrným ice-timem 18:38 čtvrtým nejnasazovanějším útočníkem, Brouwer byl půldruhé minuty za ním. V play off je Brouwer třetí s 20:27 minutami, Tarasenko šestý se sedmnácti minutami.