- Reklama -

Dnešní den v historii: Gretzky a jeho rekordní 51zápasová bodová jízda

- Reklama -

Wayne Gretzky je držitelem mnoha impozantních rekordů. Čtyřikrát pokořil hranici 200 bodů, v jedné sezoně dokázal nastřílet 92 branek, devětkrát získal Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče a dokonce desetkrát trofej Arta Rosse pro nejproduktivnějšího hráče.
V ročníku 198384 vytvořil další z řady unikátních milníků, který bude stěží někdy překonán. Hokejistovi s přezdívkou „The Great One“ se povedlo bodovat v 51 zápasech v řadě! Od vhození úvodního buly nové sezony 5. října 1983 až do 27. ledna 1984 bodoval v každém duelu. Připočteme-li k tomu ještě předcházející ročník, bodová šňůra činí dokonce 61 utkání.
Během 51zápasového maratonu se Gretzkymu dvakrát povedlo nasbírat v jednom utkání osm bodů – proti New Jersey (3+5) a Minnesotě (4+4). V souboji s Winnipegem zaznamenal sedm bodů, proti Quebecu šest a po pěti bodech si připsal v sedmi zápasech.


Sledujte NHLnews také na Facebooku a Twitteru.


Gretzkyho rekord malém skončil na čísle 43. V 44. duelu proti Chicagu totiž skóroval do prázdné branky až dvě vteřiny před koncem souboje; šlo o jeho jediný bod večera.
„Devětadevadesátka“ v duelu proti Los Angeles 20. ledna inkasovala tvrdý hit od Davea Taylora. Gretzkyho začalo trápit rameno, přesto v následujících třech mačích přidal dvě branky a čtyři asistence.
Gretzkyho sérii shodou okolností utnuli Králové z LA 28. ledna. V průběhu famózní jízdy si Gretzky připsal 61 branek a 92 asistencí, tedy 153 bodů. Magickou hranici 100 bodů se mu přitom povedlo pokořit po pouhých 34 zápasech sezony!
Kvůli poraněnému ramenu vynechal kapitán Oilers nadcházejících šest klání, přičemž v pěti z nich Edmonton utrpěl porážku (včetně debaklu na ledě Hartfordu Whalers 0:11).
Na jaře 1984 Gretzky vyhrál první ze svých čtyř Stanley Cupů

- Reklama -

Jakmile se ale nejdůležitější hráč týmu vrátil do sestavy, začali Olejáři opět vítězit. Gretzky ve zbývajících 22 zápasech nebodoval pouze dvakrát. Sezonu zakončil s bilancí 87 gólů a 118 asistencí (205 bodů). Gretzky hrál vlastní ligu, o čemž svědčí fakt, že kanadské bodování vyhrál s náskokem 79 bodů! Na druhém místě skončil jeho spoluhráč, obránce Paul Coffey se 126 body.
K vyrovnání rekordu se nejvíce přiblížil Mario Lemieux v ročníku 1989-90, když bodoval v 46 utkáních v řadě, v nichž posbíral 103 bodů. Jeho stíhací jízda ale předčasně skončila kvůli problémům se zády.
Edmonton na jaře 1984 dokráčel k prvnímu Stanley Cupu v klubové historii. Zahrneme-li Gretzkyho 13 tref ve vyřazovacích bojích do statistik, pak v jedné sezoně dokázal nastřílet 100 branek. Není pochyb o tom, že lepší hokejista v dějinách NHL nikdy neexistoval.
Gretzkyho branka proti New Jersey ze 27. ledna 1984, díky které rozšířil bodovou sérii na 51 utkání

- Reklama -
Jan Kadeřábek
Narozen v roce 1993. Absolvent bakalářského oboru Marketingová komunikace a PR na FSV UK. V současnosti studuju žurnalistiku, první ročník magisterského oboru. O hokej se zajímám od 8 let. Díky dlouholetému zájmu o NHL jsem se rozhodl napsat bakalářku na téma „Marketing NHL v letech 2005–2015“. Kanadsko-americká soutěž mě fascinuje především svou úžasnou historií. Aktivně se věnuji karate a běhu, rád čtu a jsem velkým fanouškem rockové hudby, především Guns N‘ Roses, Bruce Springsteena, Rolling Stones, U2, Kiss, Bon Jovi a dalších. Jsem autorem knihy Guns N' Roses: Příběh nejslavnějšího turné, která vyšla v září 2016. Publikace se zabývá nejúspěšnějším obdobím kapely, roky 1989 až 1994.

Související

- Reklama -

Poslední

- Reklama -

Neuniklo vám?

- Reklama -