Nešťastný navrátilec: Bishop se zapsal do dějin finále ošklivou minelou

Dlouho se spekulovalo, zda vůbec do pátého utkání finálové série nastoupí, nakonec se v bráně objevil. Odchytal dobrý zápas, kryl celkem 27 z 29 střel hostů, jednou hrubou chybou však nakonec pomohl Ben Bishop rozhodnout duel, po kterém vede Chicago v sérii 3:2.

Ranní rozbruslení rozhodlo o tom, že Tampa Bay vstoupí do zápasu s obvyklou brankářskou jedničkou. Hosté jako by se rozhodli Bishopa pořádně otestovat hned v samém začátku, zatěžkali ho v prvních pěti minutách devíti střelami. Gólman domácích zastavil těžkou střelu Andrewa Shawa, pak zasahoval proti střele ze skrumáže z hole Niklase Hjalmarssona.

Přílišná Bishopova agresivita však vedla k nepříjemné chybě, kterou dali domácí hostům snadné vedení. Na začátku sedmé minuty vyjel brankář Lightning daleko ze své brány vstříc dvojici Victor Hedman – Patrick Sharp. Bohužel se nepochopil s vlastním obráncem, oba si dávali přednost v odehrání kotouče a nakonec se srazili. Puku se ho chopil útočník Chicaga a snadno jej dovezl až do prázdné brány.
„Puk se odrazil od hrazení, já mu jel naproti, Hedman mu jel naproti, v téhle budově se pořádně neslyšíte, je hrozně hlasitá,“ popisoval situaci Bishop. „Takový byl výsledek. Viděl jsem ho přijíždět, myslel jsem, že vidí i on mě. Stalo se mi něco takového poprvé, ale zrovna v ten nejméně vhodný moment.“
Ve vyrovnaném zápase už pak padlo jen po jedné brance na každé straně. Domácí sice v polovině druhé třetiny srovnali, hosté v úvodu třetího dějství znovu odskočili do vedení, které už udrželi. Dobrý výkon Bishopa tak pokazila minela, která zřejmě stála domácí zápas.
„Byl skvělý,“ pochválil svého muže v masce Hedman. „Dával nám šanci vyhrát. Samozřejmě, když dáte jen jeden gól, těžko se vyhrává. Měli jsme vyslat na Coreyho Crawforda víc puků.“

Ve čtvrtém zápase dostal v brance Tampy Bay šanci dvacetiletý nováček Andrej Vasilevskij. Trenér Jon Cooper prozradil, že s nasazením Bishopa neváhal, pokud bude jen trochu zdravotně fit. „Vůbec ne,“ odpověděl kouč na tuto otázku. „Bez ohledu na tu chybu, která se stane v jednom z miliónu případů, myslím, že byl ohromný. Dával nám šanci vyhrát. Měli jsme ale vstřelit víc než jeden gól.“
Blackhawks tak vedou v sérii 3:2. Všechny tři vítězství dosáhli těsným výsledkem 2:1. „Všechno to byly zápasy o jeden gól,“ připomněl Jon Cooper. „Oba týmy chybují minimálně. Když se podíváte na to, co se dnes stalo Bishopovi a Hedmanovi, šlo prostě o nešťastný incident, který skončil v naší bráně. Oba jsou ti poslední, o které bych se bál. Byli fenomenální po celý rok. Selhali jsme jako tým.“